Acum este Joi Iun 06, 2024 5:07 am

Articole Nikonisti.ro

Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Diverse despre Nikon

Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde admin » Vin Apr 30, 2010 2:27 pm

Va invitam in cadrul acestui topic sa discutati despre afirmatiile vicepresedintelui executiv Nokia, Anssi Vanjoki, si despre articolul "Telefonul mobil si cursa megapixelilor".
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde FullMetalJacket » Vin Apr 30, 2010 2:45 pm

Eu unul nu ma grabesc sa rad in hohote, pt ca realmente nu stiu ce ne rezerva viitorul. Deocamdata zambesc larg. :D

In schimb, in privinta cursei megapixelilor pe DSLR, mi-a ramas in minte o afirmatie dintr-un articol de pe lensrentals:

"I suspect the full-frame manufacturers are going to call a halt at 30 Mpix or so, just because there’s no sense in it: they’re already outresolving the quality control of their best lenses."

Daca pentru autofocus, in spiritul pastrarii nivelului vanzarilor ridicat, s-a gasit solutia pentru un QC mai permisiv (AF fine tune), pentru rezolutie nu e deloc atat de simplu.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 30, 2010 2:56 pm

Un pixel in cazul unui D3S are 8,45 microni, iar in cazul varfului de gama full-frame Canon 1D MK 4 are 5,7microni. Diferenta rezida in spatiul dintre pixeli, care la Nikon este mult mai mic.

Afirmatie incorecta. Principalul motiv pentru care pixelul este mai mic la Canon 1D4 este faptul ca senzorul este mai mic (APS-H vs FF) si are mai multi pixeli (16 Mpix vs 12 Mpix).

Aparatele foto integrate in telefoane vor pune in pericol, dupa parerea mea, aparatele compacte low-end. Nu pentru ca ar fi la fel de bune ci pentru ca, pentru utilizatorul vizat, aparatul integrat in telefon este mult mai simplu de utilizat. Utilizatorii pentru care calitatea imaginii chiar conteaza se orienteaza, in general, macar catre compactele de clasa medie, iar cele de top au ajuns la nivelul la care incep sa prezinte interes ca aparate recreationale pentru fotografii profesionisti.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde Maniac » Vin Apr 30, 2010 3:30 pm

Dar pentru cei care inca nu inteleg de ce un telefon mobil nu va putea vreodata sa inlocuiasca macar un aparat foto compact de gama medie, vom incerca in cele ce urmeaza sa dezvaluim tainele acestei imposibilitati.


Telefonul meu este in stare sa faca imagini care imprimate la 10*15cm arata decent, pe care le pot trimite pe mail de oriunde, transfera catre un alt aparat via Bluetooth sau Infrarosu. Imi permite de asemenea editari simple asupra unei imagini si sa fac slide-show-uri din imagini. Si are in jur de 100 de grame, il am mereu cu mine, imi ofera cam acelasi control asupra imaginii ca un P&S de rand. Are "doar" 2 MP, trei ani vechime si m-a costat sub 100 de $...
Care compact Nikon imi ofera toate acestea?

Pentru mine, utilizator de rand, o camera foto compacta este:
-o cheltuiala in plus(in medie 500 de RON)
-o grija in plus(inca un obiect de pus in geanta/buzunar, alti acumulatori de incarcat, alte cabluri care imi zac prin casa, inca ceva ce poate fi furat...si nu sunt chiar atat de mici sau usoare)
-o complicatie in plus (trebuie sa invat sa o folosesc, iar daca vreau sa arat pozele cuiva, trebuie sa o conectez la calculator, sa copiez imagini, sa le atasez la e-mail sau pe facebook...)
Ce ma tine pe mine sa folosesc acei bani si sa imi iau un model de telefon cu performante suficiente , care imi simplifica viata? Si ce ma opreste pe mine ca om ce vrea calitate a imaginii si control asupra acesteia, sa achizitionez un DSLR sau un EVIL(in afara de frica nejustificata)?

In ceea ce priveste dimensiunea senzorilor de pe telefoanele mobile:
http://blog.gsmarena.com/how-large-is-t ... ge-sensor/

Eu unul cred cu tarie ca in cativa ani, piata compactelor va disparea aproape in totalitate. Compactele ieftine (P&S) vor fi omorate de telefoanele mobile(care ofera suficienta calitate a imaginii intr-un pachet usor de folosit) iar compactele scumpe vor disparea sub presiunea DSLR-urilor ieftine si a sistemelor gen m4/3 (EVIL).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde admin » Vin Apr 30, 2010 3:50 pm

Dan Pop scrie:Afirmatie incorecta. Principalul motiv pentru care pixelul este mai mic la Canon 1D4 este faptul ca senzorul este mai mic (APS-H vs FF) si are mai multi pixeli (16 Mpix vs 12 Mpix)..


Aveti dreptate. S-a modificat pasajul.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde RPP » Vin Apr 30, 2010 4:34 pm

Daca discutam de cele mai simple point&shoot nu e exclus ca in viitor sa fie ajunse ca si calitate fotografica de camerele foto instalate in unele telefoane high-end. Si sa nu uitam totusi ca nici Nokia si nici altii nu vor avea nici un interes sa puna camere foto de 10mpx+ pe telefoane low-cost de 100eu, vezi trend-ul actual, daca exista vreo camera foto demna de bagat in seama pe un telefon, acel telefon nu costa sub 300eu. Da... si eu am un tel cu camera de 2mpx dar eu in afara sa-i fac poza lu' nea Vasile cu cazanu 1300 de 30 ani pe care scrie "Prindema daca poti" nu ii vad nici o valoare.
Si in acest caz... nu stiu daca dpdv economic esti mai castigat cu un telefon de 400eu+ sau cu unul de 200 si un compact P&S de 100.

Ca sa citez pe dnul VP Nokia "Nu va mai fi nevoie sa caram peste tot acele obiective grele". Ma gandesc ca acele obiective grele se refera la DSLR, eu inca n-am vaz P&S cu obiectiv greu. Si plecand logic de la asta ajungem la concluzia ca Nokia va scoate in 2-3 ani pe piata telefoane capabile sa inlocuiasca DSLR_urile in ceea ce priveste calitatea fotografiei... si deja acest gand imi transforma zambetul larg intial in hohot de ras. O lista cu motivele tehnice si practice pt. care acest lucru e imposibil ar avea probabil sute de inregistrari.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde WpK » Vin Apr 30, 2010 5:10 pm

eu zic ca acest comunicat de presa nu trebuie luat in serios de nicio culoare. este un comunicat adresat fanilor nokia si a viitorilor clienti nokia care habar n-au ca o camera de 100 de MP aflata intr-un telefon nu va face poze mai bune decat un un vechi D50 cu un obiectiv decent. O sa fie destui copii pe lume care o sa zica ca-si iau noul Nokia cu "camera care bate performantele unui DSLR" si ca mama mama ce poze bune o sa faca ei: ca au 20 de MP, si zoom de 26x si tot asa.
este strict o strategie de marketing si trebuie tratata ca atare.
nici nu-mi dau seama ce este de discutat..
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde hyp » Vin Apr 30, 2010 11:07 pm

cum am scris si pe facebook:
un telefon nu o sa ajugna niciodata performantele unui dslr...nici macar unui compact bun
nu ai unde sa incluzi partile hardware necesare ..senzor...etc pe langa cele necesare de telefon...ar trebui sa aiba dimensiunile cel putin cat un d5000 si nu cred ca m-as vedea sa vb la un astfel de aparat
in schimb camere bune exista si pe telefoane...dar doar pentru unele okazii..lumini etc..
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde Sajuuk » Sâm Mai 01, 2010 9:06 am

Parca vad urmatoarea generatie de Nokia cu camere foto si... montura de obiectiv :)).

Am vazut si vad telefonul drept ce este: un dispozitiv de comunicare [enervant de multe ori :P] care exceleaza la convorbiri dar e complet inutil ca mp3 player, aparat foto si alte functii asemanatoare.
O declaratie jalnica din partea unei companii ca Nokia... ma asteptam la mai mult... Mai bine se abtineau...
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Telefonul mobil si cursa megapixelilor

Mesajde redfox » Sâm Mai 01, 2010 5:34 pm

Sajuuk scrie:Parca vad urmatoarea generatie de Nokia cu camere foto si... montura de obiectiv

Care ar fi monturile: Nikon, Canon, restul...? :lol:
Apropo, dacă tot au experienţă în domeniul foto, de ce nu s-ar apuca Nokia să realizeze aparate de fotografiat (fie P&S, fie DSLR)?
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron