Acum este Lun Iun 17, 2024 1:28 am

Articole Nikonisti.ro

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Diverse despre Nikon

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde VALER » Mar Oct 06, 2009 4:58 pm

forestlander scrie:Buna ziua,
Poate voi aveti experiente diferite la dealerii NIKON, insa eu doresc sa povestesc experienta mea la f64.ro. Saptamana aceasta am fost la magazin cu gandul sa cumpar o camera DSRL si as fi dorit sa discut cu unul dintre vanzatori, daca pot fi numiti asa. Nu numai ca nimeni nu iti raspunde in magazin nici la buna ziua, dar dupa ce am incercat timp de 15 minute sa stau de vorba cu cineva vine cineva la mine si pe un ton foarte urat, ma intreaba: Ce vrei???
Nu vorbesc de faptul ca sunt mai in varsta decat cei de acolo, dar pana la urma sunt un potential client, care merita sa fiu tratat ca atare, parerea mea.
Am spus "nimic, va multumesc"
Concluzia o trageti singuri.
PS: Voi sunteti multumiti de aceste servicii?

Am recitit si analizat la rece cele mai sus scrise. Iata ce parere mi-am format eu:
1. Lecturand cele 5 posturi ale userului am constata ca e in cautare de un DSLR. Nimic rau in asta. Doar ca e la inceput...
2. Vanzatorii de la f64 intra intr-o categorie
forestlander scrie:daca pot fi numiti asa

3. Daca intri in magazinul f64 "nu iti raspunde nimeni la buna ziua". :lol: Sa fim seriosi! Asta e primul lucru cu care te intampina orice angajat de la f64.
4. Iar afirmatia
forestlander scrie:dupa ce am incercat timp de 15 minute sa stau de vorba cu cineva vine cineva la mine si pe un ton foarte urat, ma intreaba: Ce vrei???
e de-a dreptul ilara. :lol: ...si lipsita de adevar.
De la lansarea acestei"fumigene" d-l forestlander a disparut.
Nu vi se pare suspect? Si daca era cat de cat adevarat ne dadea mici indicii despre vanzatorul "nepoliticos". :idea:
Si in final: merita sa pierdem atata timp si energie pt. ceva ce pare neadevarat? Intreg articolul este scris in termeni ambigui, generali si care sugereaza ce chipurile i s-a parut "ptentialulului client".
Am scris intr-un post anterior ca uneori trec pe la f64 fara sa iau ceva dar nimeni nu se uita chiorash sau sa-mi arate ceasul. De asemenea in acesta situatzie sunt multzi alti clienti ai magazinului. Nu am vazut sau auzit lucruri neplacute.
Fiecare avem dreptul sa ne inchipuim ce vrem dar atunci cand facem publice parerile noastre trebuie sa ne bazam si pe dovezi.
Singurul lucru corect ce mi s-a parut in postul sau este intrebarea din final:
"Voi sunteti multumiti de aceste servicii?"
Raspunsul meu este categoric: Da. Foarte multzumit. Profesionisti, amabili, corecti.
PS: si acum site-ul are haine noi, cu o grafica mai placuta si se incarca mult mai rapid. ;)
Cu scuzele de rigoare pt. divagatie,
Valer
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Oct 07, 2009 11:55 am

Eu am avut experienţe foarte plăcute cu f64. Atât online, cât şi în magazin. S-au mai întâmplat scăpări la comenzi (erori umane pe care le putem oricare din noi face), dar toate s-au rezolvat prompt, fără circ, omeneşte şi elegant. Voi apela la ei ori de câte ori am nevoie.
Nu acelaşi lucru îl pot spune despre Sinpro din Timişoara, de unde am încercat să cumpăr ceva online şi unde am fost tratat foarte prost de către o doamnă/domnişoară tare ciufută (mai degrabă ultima variantă) care cred sincer că şi-a greşit profesia ori reconversia din domeniul agricol nu s-a făcut corespunzător. Dar ca să citez un singur mail din schimbul avut cu ea:
Buna ziua,

Vad ca din pacate aveti o problema dumneavoastra si din pacate nu reusiti sa treceti peste ea (obiectivul era doar pretextul).
Suntem incantati ca nu ati cumparat de la noi si o sa le faceti zile negre la altii.
Toate cele bune, si atentie la ce produse mai cumparati in viitor, sa intrebati intotdeauna inainte daca sunt acele produse care se defecteaza dupa cateva zile de folosinta!!!

din respect pentru fotografie,
Sinpro Plus"


şi se mai semnează şi dipl.ing. individa. Indiferent ce am întrebat-o, fraza aia cum că Suntem incantati ca nu ati cumparat de la noi si o sa le faceti zile negre la altii. nu ar trebui să apară sub nicio formă în vocabularul niciunui vânzător de orice pe lumea asta. E normal să mă interesez de un produs înainte de a da banii pe el, nu?

off topic- joke: cel mai serios dealer de produse Nikon e dl. Dan Pop, coane, merge obiectivul de la tine de jar mănâncă :))
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde radu.vranceanu » Joi Oct 08, 2009 12:28 pm

Cosmin Gheorghita scrie:Nu acelaşi lucru îl pot spune despre Sinpro din Timişoara, de unde am încercat să cumpăr ceva online şi unde am fost tratat foarte prost de către o doamnă/domnişoară tare ciufută (mai degrabă ultima variantă) care cred sincer că şi-a greşit profesia ori reconversia din domeniul agricol nu s-a făcut corespunzător.

Din fericire eu am avut de fiecare data o experienta foarta placuta cu Sinpro Timisoara. Chiar acum doua zile am cumparat un obiectiv de la ei si am putut prin telefon sa-mi fac o configuratie foarte avantajoasa (sa schimb filtru cu care era vandut implicit cu unul mai bun, platind doar diferenta) fara niciun fel de probleme. Si tot cu o doamna am vb la telefon - o fi fost aceeasi? :)

Cat despre F64 nu mai e nimic de zis; oamenii sunt niste profesionisti iar modul de tratare a clientilor este impecabil (cel putin din experienta mea)
Radu Vranceanu
http://www.vradu.ro/
radu.vranceanu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Aug 18, 2009 1:36 pm
Localitate: Brasov

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Oct 08, 2009 1:37 pm

Din fericire eu am avut de fiecare data o experienta foarta placuta cu Sinpro Timisoara.


Mă bucură foarte mult să aud treaba asta, poate că le-o fi plăcut moaca dvs. Totuşi, nu este un semn de maturitate, nu ar trebui să ţină cont de "moacă" în afaceri şi să încerce doar să vândă produsele indiferent de această "moacă" a clientului. Până la urmă banii lui ar trebui să-i intereseze, nu altceva.
Şi nu, nu a fost o toană de moment. Schimbul de mailuri cu respectiva doamnă/domnişoară a durat căteva zile bune şi se ambala săraca tot mai tare din nimic. Nu a procedat deloc profesionist, la un moment dat chiar se lăuda singură, parcă cerând în mod expres să fie luată de cineva în balon.
Bineînţeles că la citirea următorului fragment
In primul rand cred ca in calitate de vanzatori profesionisti (spune lumea...si niste diplome) de aparatura foto-video ne cam pricepem putin cu ce se mananca acest domeniu.
Cine credeti ca si comerciant cand a avut odata probleme cu un produs ca-l va mai vinde in continuare? Va spun eu: cei care nu se pricep, cei care nu inteleg nimic din ceea ce se numeste comert corect sau cei care intentionat vor sa se scape repede de acel produs cu probleme.
Noi suntem altfel...de aceea mi se pare aberanta intrebarea dumneavoastra daca obiectivul se va bloca dupa un numar de declansari. In ceea ce facem noi, si sa ne limitam acum doar la vanzare, suntem foarte buni...din multe motive, printre care enumar in speta cu acest obiectiv faptul ca avem legaturi stranse cu toti furnizorii nostri si nu acceptam sa vindem produse care nu au fost inca testate sau care avem un feed-back de la service-uri ca au probleme.
semnat pompos cu Dipl.Ing, nu am putut să răspund decât cu
Ma bucura sincer sa aflu ca au aparut si in Romania Universitati
pentru vanzatorii profesionisti de produse foto-video si se pare ca
prima si unica promotie s-a strans la dvs in firma, sunt convins ca
veti reusi in cel mai scurt timp sa ajungeti leaderi de piata. Eu va
doresc toate cele bune si succes in atingerea acestui target.


Sorry, nu am nimic personal cu ei, fac acest demers dezinteresat. Întotdeauna mi-a plăcut să semnalez minusurile întâlnite în viaţa de zi cu zi, aşa se naşte progresul. Admirăm occidentalii, dar dacă vrem să devenim într-o zi ca ei, ar trebui să deschidem naibii ochii odată şi să corectăm minusurile... Părerea mea.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde costea » Dum Oct 11, 2009 8:56 pm

De fiecare data cind am pasit pragul la F64 am fost intimpinat cu respect, chiar daca nu am cumparat nimic. De multe ori am sunat si am cerut sfaturi la care mi sa raspuns frumos si foarte civilizat. De aceea am tot respectul pentru acei oameni.
Avatar utilizator
costea
 
Mesaje: 207
Membru din: Vin Iul 10, 2009 8:54 pm
Localitate: Bucuresti.

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 12, 2009 10:08 am

In general da.
In particular sunt prea putini.
Eforturile lor sunt de remarcat, dar consider ca multe se pot imbunatatii, in special in privinta maririi gamei de produse.
Rolul fursecurilor si a cafelei este bine definit atunci cand faci o actiune de marketing.
Seminariile si revista editata de F64 au scopul de a promova produsele companiei, de a indruma clientii intr-o anumita directie, de a genera nevoia de cumpara in constiinta clientilor, etc.
Piata la noi este relativ mica, suntem doar la inceput, apreciez straduinta celor implicati, dar sa nu uitam ca pe lumea asta lucrurile sunt pe bani si sa incercam sa ramanem obiectivi, sa nu uitam sa amendam si lucrurile negative.
Au mai fost unii care au fost laudati vreme de 50 de ani si au sfarsit impuscati.
As aprecia o concurenta mai puternica in domeniu care ar pune ceva presiune pe preturi pentru ca pana la urma investitiile sunt considerabile. Si o oferta de second-hand cat de cat decenta.
La noi multe produse SH costa cat cele noi in alta parte, daca nu cumva sunt mai scumpe.
Intotdeauna se poate mai bine.
Bogdan.
Ultima oară modificat de bogdan_dumitru pe Lun Oct 12, 2009 11:36 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde emp » Lun Oct 12, 2009 10:50 am

cand o sa dispara ideea de 'unic importator' abia atunci poti vorbi de o piata libera.pana atunci mai curge multa apa pe Somes.
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Mikhail » Lun Oct 12, 2009 11:05 am

Eu tot echipamentul foto l-am cumparat de la Sinpro din Timisoara.
Sunt foarte multumit de ei.
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 11:29 am

emp scrie:cand o sa dispara ideea de 'unic importator' abia atunci poti vorbi de o piata libera.

Cita vreme preturile sint cele recomandate de Nikon Europa, nu conteaza citi importatori ai.

Chestia asta ar ajuta la Canon, pentru ca Canon Romania umfla mult preturile recomandate de Canon Europa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 12, 2009 11:56 am

Voi adauga ulterior un studiu de piata referitor la preturile recomandate de Nikon Europa.
Probabil ca cele pentru Romania sunt ceva mai "recomandate" decat in Europa.
Daca poate cineva, sa imi explice de ce in Europa 17-55 2.8 DX costa maxim 4000 Ron si la noi este cu 50% mai scump, adica 6000 Ron...
Iar in State nu va mai spun ca va enervati, 17-55 2.8 e in jur de 3800 Ron.

Cam asta e genul de remarci ce trebuie facute asupra dealeri-lor de care suntem sau nu suntem multumti.

Edit ulterior:
Vezi magazinele din Anglia, datorita paritatii Euro-Lira se poate achzitiona la preturi foarte bune.
Sunt magazine in Germania care au preturi cu 10% mai jos decat ale noastre.
Nu trebuie sa va spun ca in Budapesta sunt peste 20 de magazine autorizate Nikon.

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron