Acum este Dum Iun 16, 2024 12:22 am

Articole Nikonisti.ro

Poze botez

Diverse despre Nikon

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 10:06 pm



nu primiti PM deci va scriu aici .. am intrat pe link apoi am vrut sa intru a vad cv poze pe www.2001foto.ro din anuntul respectiv linul acela nu merge deoarece este adaugat si o virgula " , " dupa link s-ar putea corecta ..

apropo imi plac pozele.. ;)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 13, 2010 10:17 pm

pl87128 scrie:
nu primiti PM deci va scriu aici .. am intrat pe link apoi am vrut sa intru a vad cv poze pe http://www.2001foto.ro din anuntul respectiv linul acela nu merge deoarece este adaugat si o virgula " , " dupa link s-ar putea corecta ..


Am dezactivat PM-ul deoarece oricine vrea sa-mi scrie are la dispozitie adresa mea de E-mail in toate paginile siturilor mele :-)

Multumesc mult de atentionare, dar nu am facut eu materialul, este o preluare din pagina F64:
link magazin online unde acea problema nu apare.

Eu nu sunt un mare fotograf de wedding, dar macar sunt de acord sa arat metodele cele mai simple si rapide de a obtine in mod constant fotografii de buna calitate de unul singur (fara asistent sau echipa) cu minimum de echipament. Din aceasta cauza, seminarul rezista din 2008, mai sunt inca fotografi care considera ca ar mai avea cate ceva de aflat.

In plus, ce se povesteste acolo are aplicabilitate directa la fotografierea oamenilor in tot felul de conditii, inclusiv portrete si fotografie de eveniment, asa ca vin si pasionati de fotografie care nu fotografiaza sistematic nunti sau botezuri.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde FullMetalJacket » Mar Apr 13, 2010 10:26 pm

Offtopic: pl87128, sunt fanul tau. Fie si numai pentru ca n-as fi putut focaliza niciodata atat de precis pe clabucii aia. Deh, am aruncat banii pe DSLR in loc sa-mi iau un mobil bun...
N-am mai ras demult cu atata pofta.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 10:41 pm

FullMetalJacket scrie:Offtopic: pl87128, sunt fanul tau. Fie si numai pentru ca n-as fi putut focaliza niciodata atat de precis pe clabucii aia. Deh, am aruncat banii pe DSLR in loc sa-mi iau un mobil bun...
N-am mai ras demult cu atata pofta.


eu sunt 99% sigur ca sunt "experti" care au un D5000 - D90 in mana il considera aparat profesionist sau in caz mai " fericit " semi - profesionist .. ( deoarece este mare.. si este vizual cam pe la D300/S nu ? ) si nu este in stare sa "traga un cadru " ce am tras eu cu acel mobil .. :) nu ma refer la poze cu " efecte.. " :)

p.s. am tras peste 1000 de " cadre.." in 2 ani .. unele chiar la nivelul unui compact / bridge, calitativ .. :)
p.P.s acum am sa trec la C905 cybershoot ul de 8 mpx. dar in radacini tot mobil e de la sony ericsson :) recomand.. :)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde Catalin M » Mar Apr 13, 2010 11:05 pm

pl87128 scrie:eu sunt 99% sigur ca sunt "experti" care au un D5000 - D90 in mana il considera aparat profesionist sau in caz mai " fericit " semi - profesionist .. ( deoarece este mare.. si este vizual cam pe la D300/S nu ? ) si nu este in stare sa "traga un cadru " ce am tras eu cu acel mobil .. :) nu ma refer la poze cu " efecte.. " :)

p.P.s acum am sa trec la C905 cybershoot ul de 8 mpx. dar in radacini tot mobil e de la sony ericsson :) recomand..

Vad ca nu te poti abtine de la emite tot felul de aberatii, posturile tale sunt pline de greseli gramaticale, de informatii incorecte si de tot felul de elucubratii. Ai pus mana pe un D300 si ai vazut tu ca este cat un D5000? :(

Calitatea discutiilor de pe acest forum a scazut foarte mult in ultima perioada si am impresia ca a fost lasat de izbeliste, nimeni nu mai modereaza nimic pe aici drept pentru care s-a umplut de prostii.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Poze botez

Mesajde CristiFaghi » Mie Apr 14, 2010 6:24 am

Absolut corect. Si cand te gandesti ca totul a inceput de la a cere un sfat, cum sa setezi un aparat, fie el si bridge, sa traga in conditii de iluminare...altele decat afara. (Sincer, cred ca sambata/duminica ma duc la biserica de nebun, stau vreo 2-3-4 ore si trag cu toate setarile posibile. Sa vad ce o iesi :lol: )
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Poze botez

Mesajde vid313 » Mie Apr 14, 2010 8:15 am

Catalin M scrie:
pl87128 scrie:eu sunt 99% sigur ca sunt "experti" care au un D5000 - D90 in mana il considera aparat profesionist sau in caz mai " fericit " semi - profesionist .. ( deoarece este mare.. si este vizual cam pe la D300/S nu ? ) si nu este in stare sa "traga un cadru " ce am tras eu cu acel mobil .. :) nu ma refer la poze cu " efecte.. " :)

p.P.s acum am sa trec la C905 cybershoot ul de 8 mpx. dar in radacini tot mobil e de la sony ericsson :) recomand..

Vad ca nu te poti abtine de la emite tot felul de aberatii, posturile tale sunt pline de greseli gramaticale, de informatii incorecte si de tot felul de elucubratii. Ai pus mana pe un D300 si ai vazut tu ca este cat un D5000? :(

Calitatea discutiilor de pe acest forum a scazut foarte mult in ultima perioada si am impresia ca a fost lasat de izbeliste, nimeni nu mai modereaza nimic pe aici drept pentru care s-a umplut de prostii.


De acord!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Poze botez

Mesajde VALER » Mie Apr 14, 2010 8:22 am

Subscriu la cele spuse de Catalin M, CristiFaghi si vid313.
Acum "manusa" este la moderatorul forumului.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde zorro79 » Mie Apr 14, 2010 9:04 am

Salutare tuturor.

E primul topic pe care il citesc pe acest forum. Sunt putin bulversat de faptul ca se fac comparatii intre D-SLR si telefoane cu aparate foto incorporat. Ma asteptam la altceva.
Sper ca restul topicelor sa fie de o calitate mai buna.
Nikon D90 | NIKKOR 35mm f 1.8 & Sigma 18-250mm DC OS HSM
Avatar utilizator
zorro79
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 26, 2010 10:19 pm

Re: Poze botez

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 14, 2010 10:30 am

CristiFaghi scrie: Ma omoara insa cele in care subiectii se misca si nici macar blitzul nu ingheata miscarea. Nu stiu daca astea sunt limitele lui P90 inauntru sau, pur si simplu,


CristiFaghi scrie:pai daca imi dadeam seama mai intrebam??? :oops:


Flash-ul ingheata miscarea foarte bine, dar daca mai este si ceva lumina existenta si timpul este relativ lung, peste imaginea clara de la flash se va suprapune o imagine miscata de la lumina existenta. Uneori efectul este spectaculos, a se vedea exemplele din manual despre sincronizarea pe a doua perdea. De multe ori duce insa la fotografii mai putin utilizabile.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron