Acum este Lun Iun 17, 2024 12:36 am

Articole Nikonisti.ro

Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Diverse despre Nikon

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 2:10 pm

bogdan_dumitru scrie:Daca poate cineva, sa imi explice de ce peste tot in Europa 17-55 2.8 DX costa maxim 4000 Ron si la noi este cu 50% mai scump, adica 6000 Ron...

In iunie am fost doua saptamini in delegatie la Grenoble (ocazie cu care am facut si fotografiile care ilustreaza articolul meu din Fotoclass nr. 2). Trecind prin fata unui magazin cu articole foto, am luat de pe un stand materialul promotional al retelei respective de magazine. Toate preturile de acolo (aparate si obiective) erau egale sau mai mari fata de cele practicate in Romania. Dar poate ca Franta n-o fi in Europa... Daca ma uit pe http://www.neckermann.de, gasesc obiectivul cu pricina la 1438.90 euro. Nu-i nimic, ii scoatem si pe nemti din Europa. Iar la B&H pe site e $1330, pret care chiar nu-mi da dureri de cap, daca ma gindesc la costurile de transport si taxele vamale (eu neavind amici contrabandisti).

In concluzie, pur si simplu nu pot explica de ce peste tot in Europa 17-55 2.8 DX costa maxim 4000 Ron si la noi este cu 50% mai scump, adica 6000 Ron...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 12, 2009 2:14 pm

Daca mergeati putin mai departe, tot in Europa, in Anglia il gaseati aici la 869 de Lire, adica la paritatea de 4,59 lei, pretul este putin sub 4000 Ron.

http://www.jessops.com/online.store/cat ... /Show.html

Cu garantie si service in Romania.

Fara contrabanda, fara viza si fara frustrari.
Si mai ales fara osanale.

In Europa.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 3:40 pm

bogdan_dumitru scrie:Daca mergeati putin mai departe, tot in Europa, in Anglia il gaseati aici la 869 de Lire, adica la paritatea de 4,59 lei, pretul este putin sub 4000 Ron.

Nu era nevoie sa merg putin mai departe, cita vreme raspundeam unei afirmatii de genul "peste tot in Europa". In Anglia intotdeauna preturile au fost intotdeauna mai mici decit in restul Europei, iar a compara preturile unui "online.store" cu cele ale unui magazin "in carne si oase" este, in cel mai bun caz, o gafa.

De cite ori Nikon a anuntat ceva nou, a indicat si un RRP (recommended retail price) pentru SUA si unul pentru Europa. Pretul cu care produsul a ajuns in magazinele noastre a fost sistematic sub RRP-ul pentru Europa. Un exemplu luat la intimplare, pentru ca se intimpla sa-mi amintesc numerele: D300s ar fi trebuit sa coste, conform anuntului oficial Nikon, vreo 7600 RON, dar costa 7000. Cine vrea, n-are decit sa mearga pe dpreview si sa caute anunturile recente ale diverselor noutati Nikon si sa verifice RRP-urile cu preturile din magazinele noastre. Iar cine vrea sa fie vesnic nemultumit, n-are decit sa compare preturile de la noi cu cele din Japonia: concluzia ca dealerii Nikon din Romania ne fura pe fata va fi inevitabila. :lol:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 12, 2009 3:49 pm

Domnule Dan Pop, eu propun sa solicitam dublarea preturilor si sa fim cu totii fericiti! :?
Jessops nu este un online store, e un fel de BH pentru Anglia.

Eu sunt de partea transparentei, a liberei circulatii a marfurilor, dumneavoastra aveti alta parere?
Care este de fapt problema pe care o combateti dumneavoastra aici?

E o problema sa cumparam din Europa la preturi foarte bune, sa ne orientam catre ceea ce ne avantajeaza, va deranjeaza informatia?
(http://www.jessops.com/online.store/cat ... /Show.html)

Daca punem presiune pe retaileri, ei la randul lor vor pune mai departe si poate se va schimba ceva.
Daca stam in casa multumiti, nu se schimba nimic, daca altii ar fi stat in casa la fel de multumiti, probabil ca si acum ati fi folosit o camera ruseasca. :lol:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 4:09 pm

bogdan_dumitru scrie:Domnule Dan Pop, eu propun sa solicitam dublarea preturilor si sa fim cu totii fericiti! :?

Intrucit nu apreciez acest gen de replici, va voi ignora pe viitor toate posturile, indiferent de tema si oricit de gogonate ar fi afirmatiile dvs.
bogdan_dumitru scrie:Jessops nu este un online store, e un fel de BH pentru Anglia.

Examinati cu atentie URL-ul furnizat si veti vedea ca ati luat pretul de pe online store.

Adio si n-am cuvinte,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 12, 2009 5:24 pm

bogdan_dumitru scrie:Seminariile si revista editata de F64 au scopul de a promova produsele companiei, de a indruma clientii intr-o anumita directie, de a genera nevoia de cumpara in constiinta clientilor, etc.


Cu tot respectul imi permit sa nu fiu de acord cu afirmatiile dumneavoastra, dar avand in vedere tonul discutiilor la care s-a ajuns in acest topic, as prefera sa nu elaborez.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Oct 12, 2009 5:42 pm

Acum, fara sa fiu tendentios, dar se pare ca cei ce scriu pe acest forum nu prea apreciaza informatiile utile fotografilor.

La F64 e mai ieftin daca achizitionam on-line? Sau mai scump?
Pe lume traim domnule Dan Pop?
Magazinele mari au si reprezentare on-line.

V-am dat o informatie pentru care nu ma astept sa ma apreciati in vreun fel, dar sa combateti cu mine pentru un pret excelent, pentru o economie care ar putea achita chiar si o mica excursie in Anglia din diferenta de pret...

Care e, de fapt, problema?
De ce incercati sa ne convingeti sa cumparam din Romania?

Partidul unic a fost desfiintat cu 20 de ani in urma. :lol:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde Sajuuk » Lun Oct 12, 2009 6:32 pm

Ma bag si eu putin in seama cu o opinie: de ce sa cumpar din tara x , chiar daca e ea in Europa, cand ar trebui sa dau bani [pe langa echipamentele foto in cauza] si pe transport/cazare in tara respectiva. In final, facand suma ajung la o suma mai mare decat in Romania. Din alt punct de vedere... din cate tin eu minte luand din orice alta tara din Europa garantia la produsul in cauza e de un an. Ei bine mie imi convine sa am doi ani garantie...

Cat despre comanda on-line... inca nu am atat de mare incredere incat sa fiu dispus sa platesc un produs online...
Prefer sa ma duc la F64, Fotohobby Shop sau ce alte magazine foto mai sunt pe la noi si sa ma uit la produse, sa le testez si apoi sa ma decid.
Dar asta e opinia mea, fiecare este liber sa faca ce vrea.

In alta ordine de idei ... daca mai exista partidul unic, inca foloseati Smena symbol sau Zenit sau mai stiu eu ce si aveati camera obscura in baie... adio vise de plecat in afara si etc...
Ok.. am exagerat putin dar atentie la afirmatiile gratuite.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde vid313 » Lun Oct 12, 2009 8:46 pm

Radu_Grozescu scrie:
bogdan_dumitru scrie:Seminariile si revista editata de F64 au scopul de a promova produsele companiei, de a indruma clientii intr-o anumita directie, de a genera nevoia de cumpara in constiinta clientilor, etc.


Cu tot respectul imi permit sa nu fiu de acord cu afirmatiile dumneavoastra, dar avand in vedere tonul discutiilor la care s-a ajuns in acest topic, as prefera sa nu elaborez.



Cu totul de acord cu domnul Grozescu! Am participat la seminariile incriminate si am citit si revista insa acestea nu mi-au generat o nevoie mai mare de a cumpara aparatura foto decat exista si inainte :lol: .

Cand m-am hotarat sa vand D40-ul am stat pe ganduri cateva zile punand in cumpana D90-ul si 40D-ul de la Canon. Am ales D90-ul. Stiti de ce? Pentru ca exista aceasta comunitate, exista acest forum, exista intalnirile nikonistilor si nu in ultimul rand pentru ca exista oameni ca domnul Radu Grozescu, Dinu Lazar, Dan Pop si altii care ajuta aceasta comunitate si pe tinerii nikonisti. Sincer nici nu ma intereseaza de ce Nikon sau F64 a ajutat la crearea acestei comunitati si o sprijina in continuare, atata timp cat ea isi indeplineste scopul si ii ajuta pe cei mai putin initiati in descoperirea secretelor fotografiei. Cine a participat la intalniri si seminarii sunt convins ca stie despre ce vorbesc.
Promovarea produselor se face de catre orice companie serioasa dar asta nu inseamna ca te obliga cineva sa si cumperi acele produse.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Dealeri NIKON - Sunteti multumiti de ei?

Mesajde VALER » Lun Oct 12, 2009 10:23 pm

De ceva vreme nu am mai intervenit. La astfel de posturi eu nu as mai raspunde. Pe topicul DSLR DX mai e cineva "nervos cu nervii" care vrea sa dea cu un D40 de perete. Iar oamenii bine intentionati au venit si acolo cu sfaturi.
Merita? :?:
Si mai exista si moderator. Care trebuie sa intervina..... Parerea mea. :mrgreen:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron