Acum este Joi Mar 28, 2024 12:25 pm

Articole Nikonisti.ro

O oferta fantastica sau o greseala?

Diverse despre Nikon

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Lun Iun 06, 2011 9:39 pm

A.Cascatau scrie: Ce greseala au facut cei de la eMag nu stiu, poate ma lumineaza si pe mine cineva.

am scris eu ceva in al 5-lea post.
peste noapte au fost modificate in jos rau de tot niste preturi la ceva laptopuri si TV parca. baietii s-au inghesuit si au facut comenzi la greu iar eMag a decis sa le onoreze pe toate desi pierderile au fost foarte mari.
au afirmat ca a fost vorba de un atac din afara, un hacker le-a umblat prin preturi. Morphy zice ca a fost o greseala controlata, un fel de strategie de marketing. nu stie nimeni care este adevarul.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde A.Cascatau » Lun Iun 06, 2011 9:42 pm

Mersi de lamurire.

Referitor la dilema ta - ce vrei sa spui este ca ai comandat pachetu de D90 cu 18-200 nu? Daca asa ai facut si cei de la eMag te-au sunat sa le platesti in avans eu zic sa suni inapoi si sa intrebi (sau mai bine zis sa-tie fie confirmat) pretul pachetului achizionat. Daca ei iti spun ca ai de platit 2800 RON (sau cat era pachetul) atunci normal ca se merita sa achiti in avans, e un chilipr.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Lun Iun 06, 2011 9:48 pm

treaba sta asa: intre timp au modificat continutul comenzii pe site in istoricul comenzilor mele (eu am mai cumparat de la ei si cu alta ocazie) si au introdus Camera digitala Nikon D90 + obiectiv 18-55mm ED II la acelasi pret.
dar mie mi-au trimis proforma cu D90 + 18-200 cu valoarea 2799lei in care scrie ca trebuie achitata in avans in maxim doua zile de la emitere dupa care sa le trimit confirmarea platii.
exact asta am de gand sa fac maine, virez in contul lor indicat in factura proforma suma de 2799lei dupa care le trimit pe mail sau fax (sau si una si alta ;) ) ordinul de plata.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Mar Iun 07, 2011 7:54 am

si alte oferte bune aici si aici
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Morphy » Mar Iun 07, 2011 9:16 am

zvonacfirst scrie:acum vreo doua luni am prins o oferta asemanatoare la Sinpro, erau doua obiective 16-85 si 50/f1.4G. am facut comanda la plezneala iar ei mi-au livrat-o. am platit pentru cele doua obiective 2500lei la primirea pachetului (cu desfacere si verificare) in loc de 3900.


Esti un norocos daca ai luat doua obiective (16-85mm VR, 50mm f/1.4G) cu 2500 lei ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde undercover » Mar Iun 07, 2011 9:31 am

Va spun doar atat: pc-garage nu este e-mag, sau mai pe romaneste spus "s-a dus baba cu colacii". Daca plateste o sa primeasca D90+18-55 ED II. Onoare muncii!
undercover
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 04, 2011 7:10 pm

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 07, 2011 9:35 am

zvonacfirst scrie:treaba sta asa: intre timp au modificat continutul comenzii pe site in istoricul comenzilor mele (eu am mai cumparat de la ei si cu alta ocazie) si au introdus Camera digitala Nikon D90 + obiectiv 18-55mm ED II la acelasi pret.
dar mie mi-au trimis proforma cu D90 + 18-200 cu valoarea 2799lei in care scrie ca trebuie achitata in avans in maxim doua zile de la emitere dupa care sa le trimit confirmarea platii.
exact asta am de gand sa fac maine, virez in contul lor indicat in factura proforma suma de 2799lei dupa care le trimit pe mail sau fax (sau si una si alta ;) ) ordinul de plata.

Ai toate sansele sa devii fericitul posesor al unui D90 + 18-55 nestabilizat, daca asa arata comanda ta actuala pe site-ul lor. Daca proforma primita de la ei este un document electronic, fara nicio stampila sau semnatura, nu face nici doi bani din punct de vedere legal: o puteai confectiona la fel de bine si singur.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Mar Iun 07, 2011 11:21 am

Dan Pop scrie:Ai toate sansele sa devii fericitul posesor al unui D90 + 18-55 nestabilizat, daca asa arata comanda ta actuala pe site-ul lor. Daca proforma primita de la ei este un document electronic, fara nicio stampila sau semnatura, nu face nici doi bani din punct de vedere legal: o puteai confectiona la fel de bine si singur.


de asta imi era teama si am cerut lamuriri pe mail inainte de a face plata.
factura proforma este in format pdf, nestampilata, dar stii ca stampilarea facturilor nu mai este o cerinta legala in zilele noastre.
iar regimul facturilor proforme este suficient de bine reglementat pentru a justifica atat plati de catre client dar si responsabilitatea livrarii marfii de catre furnizor.
sincer ma asteptam ca PC Garage sa isi asume atat afacerile din care castiga cat si afacerile din care pierde. aici este vorba de verticalitate si de respect fata de client. am fost contactat si anuntat ca nu vor putea onora comanda deoarece acel produs nu se mai afla in oferta lor ( :!: nu se mai afla acum, dar s-a aflat in oferta in momentul lansarii comenzii) si isi cer scuze.
acum luand si clientul in discutie, ce sa zic ... poate unii ar spune "ce client este ala care speculeaza o asemenea greseala?"
raspunsul corect zic eu este: tot acela care a sustinut activitatea comerciala afirmei care administreaza situl. acest tip de comert se face dupa reguli bine stabilite dar care trebuie respectate de ambele parti, cel care comanda trebuie sa si primeasca ce a comandat. altfel nu vom sti niciodata daca vom primi ce comandam.
daca PC Garage era un magazin normal cu marfa si pretul pe raft, clientul s-ar fi dus, vazut/placut/platit si pleca cu marfa iar vanzatorul nu ar mai fi avut timp sa analizeze si nici sa reactioneze in sensul unei masuri de autoprotectie.
oare cate comenzi au onorat pana sa se prinda ca au o greseala in oferta?
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde nik » Mar Iun 07, 2011 12:26 pm

Daca ii dai in judecata ai toate sansele sa castigi procesul si sa ii fortezi sa iti dea produsele respective... daca nu le au pe stoc sunt obligati sa le aduca sau sa le inlocuiasca cu ceva echivalent sau superior ca performanta. Astea sunt legile comerciale si ei pot sa le eludeze doar pana la tribunal, nu si acolo.

In urma cu vreo 12 ani, am fost impreuna cu un amic din USA care s-a stabilit pentru 3 ani in Romania sa lucreze cu un ONG, ca sa isi cumpere un PC... Am gasit o oferta beton la unul din cei trei dealeri majori ai HP din RO la acea vreme... A stabilit exact configuratia, imi amintesc si acum... era vorba de Pentium III la 550MHz (varful gamei la ora respectiva era 600MHz si diferenta de pret nu merita...), cu monitor HP de 17", scanner HP de varf, imprimanta LaserJet IV, etc... Era vorba de cateva mii de dolari... bani grei la ora aceea. S-a facut factura, s-a platit avansul si... stupefactie, dupa cateva zile, baietii il contacteaza sa ii spuna ca s-a facut o eroare si ca, din gresala nu s-a trecut prectul corect la un item... era vorba de o diferenta de cca 150 de dolari... oricum, undeva la cca 5% din valoarea pachetului total. Eu ma gandeam ca amicul american nu va avea altceva de facut decat sa scoata bani din buzunar si sa plateasca. El nici n-a vrut sa auda de asa ceva. A zis clar: "v-am intrebat daca asta e pretul final si mi-ati garantat ca asa e. Am semnat un contract comercial si trebuie sa-l respectati." Ei nici n-au vrut sa auda. Am avut cateva schimburi de email dure cu directorul firmei si nimic. Atunci am scris impreuna un mesaj pe care l-am trimis la HP Romania, la Ambasada USA de la Bucuresti, la HP USA, la Ministerul Comertului, etc... Intr-o saptamana avea livrat la domiciliu tot sistemul si montat (platise 50$ si pentru asta, sa fie sigur ca totul functioneza fara repros). Bineinteles ca romanii si-au dat in petec pana la capat,,, i-au spus ca nu ii pot monta imprimanta ca nu are cablu si i-au aratat ca in factura nu era trecut cablul respectiv... dar i-au zis ca au ei un cablu in geanta si costa "x" lei... Nu spun numele ca e firma "serioasa" si in ziua de azi, tot dealer de frunce al HP...

Deci daca ai facut comanda, ai primit proforma pe email si ai achitat-o in termen, mergi la un avocat si ai 100% castig de cauza iar ei vor plati si cheltuielile de judecata. Daca vrei sa le faci un favor, trimite-le un email si spune-le ca pe baza documentelor respective intentionezi sa ii actionezi in justitie, daca in 48 de ore nu-ti solutioneaza problema. Si spune-le ca le vei face si multa publicitate negativa pe toate canalele. S-ar putea sa nu mai fie nevoie de nimic altceva.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 07, 2011 12:33 pm

zvonacfirst scrie:factura proforma este in format pdf, nestampilata, dar stii ca stampilarea facturilor nu mai este o cerinta legala in zilele noastre.
iar regimul facturilor proforme este suficient de bine reglementat pentru a justifica atat plati de catre client dar si responsabilitatea livrarii marfii de catre furnizor.

In masura in care poti dovedi autenticitatea facturii. Si cum poti face asta cu un document fara niciun fel de elemente de stabilire a autenticitatii?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori