Acum este Joi Mar 28, 2024 11:40 pm

Articole Nikonisti.ro

O oferta fantastica sau o greseala?

Diverse despre Nikon

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Maniac » Mie Iun 08, 2011 10:27 am

Chiar sunt curios cum se va rezolva problema...
@nik:

De curiozitate am sapat prin istoricul cumparaturilor mele online si am observat ca singura achizitie in care se sugera faptul ca respectivul contract are vreo valoare legala era cea de la Vodafone, unde, atasat e-mail-ului primit de la ei se afla pdf-ul cu contractul care incepea cu urmatorul text:

Acestă ofertă este guvernată de dispoziţiile generale în materia contractelor la distanţă şi este adresată persoanelor
care achiziţionează produse şi/sau servicii prin intermediul Magazinului Online Vodafone - valabil fără semnătură
olografă


In rest, nici un alt magazin nu a specificat nimic legat de faptul ca respectivele mesaje sunt legal-binding...
In alta ordine de idei, parca undeva in "Termene si Conditii" se specifica de regula ca, daca un produs nu mai este disponibil, acesta va fi inlocuit cu unul de pret si caracteristici similare...

Nu sunt expert in treaba asta, dar un email prezinta valoare daca e prezent in mailbox, de regula pe gmail / yahoo/ etc. Ori mie mi se pare de-a dreptul imposibil, cel putin pentru cineva care nu este hacker, sa modifice continutul unui email de asa natura, acolo in Inbox.

Teoretic ai putea sa modifici un server de mail propriu sa trimita un e-mail cu headere false. Problemele care apar sunt:
1) Ce scrie in header o sa fie diferit de ce scrie in protocolul folosit pentru transmisie, si orice server de e-mail care se respecta o sa rejecteze e-mail-ul.
2) Daca prin absurd trece de server, acesta e posibil sa faca modificari in headere si acestea sa nu mai fie valide...

Decriptarea este complicata si imposibila pentru utilizatori ca noi.

Combinand metode gen brute-force si atacuri dictionar cu accesibilitatea procesarii distribuite, a FPGA-urilor si GPU-urilor, decriptarea unui DES sau MD5 este accesibila unei persoane care are cunostintele tehnice si fonduri modice (mai putin decat dau unii dintre noi pe hardware foto :D). Problema este daca informatia ce se doreste a fi obtinuta merita timpul alocat.
La ora actuala, din cate stiu doar AES-ul este considerat a fi inviolabil... desi multe din implementarile sale nu sunt ;).

Daca e sa dau credare la ce am citit pe diverse publicatii, telefonul mobil este in permanenta legatura cu antena operatorului si, pe baza unui soft special, se poate elabora rapid o harta extrem de precisa cu toate deplasarile tale (ale telefonului) in perioada data. Nu doar in timpul convorbirilor.


Telefoanele mobile au o vulnerabilitate in designul lor...Implicit vor alege cel mai puternic base station disponibil. Tot ce trebuie sa faca cineva care doreste sa intercepteze o comunicatie pe mobil este sa se aseze langa casa ta cu un base station suficient de puternic si configurat pentru a pacali telefonul sa se logheze pe el. Astfel de statii sunt greu spre imposibil de obtinut de catre public, dar relativ usor de obtinut de catre diverse organizatii hotarate. Si dat fiind ca partea de criptare GSM a fost sparta de vreo 2 ani...:
http://www.pcworld.com/businesscenter/a ... s_age.html

PS: Eu si colegii mei de la munca iti multumim pentru ca l-ai citat pe dl. Pop si am putut afla si noi cum ca GSM-ul nu este interceptabil si cum ca daca ai distrus cheia de criptare nu mai poti decripta un mesaj...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Mie Iun 08, 2011 5:03 pm

Iata ultimul mail primit de la PC Garage
Buna ziua,
Va rog sa nu faceti inca plata avansului deoarece e posibil sa fie o greseala in specificatiile produsului, am aflat acest lucru cand am rezervat produsele la furnizor. Veti fi contactat in cursul zilei de astazi pentru mai multe detalii si pentru confirmarea sau infirmarea specificatiilor produsului comandat.
Va multumim pentru intelegere si va dorim o zi buna!


deoarece majoritatea celor de pe acest forum apeleaza la comertul la distanta lansand comenzi magazinelor on-line, consider ca ar trebui sa stim care sunt prevederile legale care ne apara interesele in relatia cu administratorii acestor magazine.
de aceea am sa adresez o petitie Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.
merg la doua capete, odata sa vad daca este posibil sa rezolv problema in favoarea mea si a doua sa aflu eu si sa aflati si voi daca avem drepturi si cum putem beneficia de ele in situatii similare.
va tin la curent.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Iun 08, 2011 7:53 pm

@Dan Pop & Nik: Sunteti off-topic rau de tot, nu vad legatura dintre Nasa si un prapadit de magazin on-line din Romania care nu are stoc si comanda la furnizor in urma comenzilor primite de la clienti.
@Nik: Esti tare ca ai viza pe 10 ani si ca ai mers in '97 in State, din pacate nu e relevant in discutia noastra.
Nu te aprinde ca nu sunt invidios deloc, in acest moment iti scriu chiar din tara tuturor posibilitatilor.
In '97 aveam mail la Yahoo impreuna cu toti baietii de la bloc si ne conectam prin modem fara a fi persoane juridice, ceea ce oricum nu este relevant in aceasta discutie, dar pune serios la indoiala argumentele tale pline de aroganta.

@Zvonacfirst: Treaba o sa se rezolve ca la noi nu ca in US, dar iti recomand sa lasi deoparte elucubratiile cu mersul prin tribunale si sa te adresezi direct pe site-ul ANPC. Dureaza in jur de 2 saptamani pana se rezolva o sesizare, dar cumparatorilor li se face dreptate pentru ca amenzile sunt mari si magazinele prefera sa cada la pace cu tine.
Succes!

LE: Si inca ceva. Daca mai ai timp fa plata. Nu ai cum sa pierzi banii.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Mie Iun 08, 2011 8:09 pm

am facut deja reclamatia la ANPC si pentru ca sunt baiat de salon i-am si anuntat pe mail pe cei de la PC Garage ca sa stie la ce se asteapta.
de tribunale nu am amintit eu, nu agreez asa ceva si nu ma vad in stare sa ma implic intr-o asemenea poveste.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 09, 2011 5:28 am

zvonacfirst scrie:merg la doua capete, odata sa vad daca este posibil sa rezolv problema in favoarea mea si a doua sa aflu eu si sa aflati si voi daca avem drepturi si cum putem beneficia de ele in situatii similare.

Eu vad lucrurile putin altfel. Este a doua oara cind incerci sa profiti de pe urma unor evidente greseli comise de cei care administreaza niste magazine online. Prima oara ti-a mers, a doua oara nu. Indiferent de ce ar spune legea, din punct de vedere moral dreptatea nu e de partea ta. Este ca si cind, achitind cumparaturile la casa, ai primi un rest mult mai mare decit cel cuvenit si ai baga banii in buzunar si ai pleca linistit. Si intr-un caz si in celalalt cineva a comis o greseala, iar tu ai profitat de asta.

Daca, in drum spre iesirea din magazin, ai fi interpelat de casierita care si-a descoperit, intre timp, greseala, ce ai face? Ai restitui banii sau i-ai tine un speech despre drepturile cumparatorului?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde zvonacfirst » Joi Iun 09, 2011 1:32 pm

nu face pe lupul moralist.
uite cum stau lucrurile: prima data nu am facut nicio presiune, am fost sunat pur si simplu de curier sa ma intrebe unde sa-mi livreze pachetul. am fost luat pe nepregatite, nu ma asteptam, iti dai seama ca nu umblu cu 2500ron in buzunar in fiecare zi.
am sunat la Sinpro si mi-au spus: au comanda, ei livreaza. intr-un fel eu am fost cel care le-a atras atentia asupra erorii de pe site si au putut preveni astfel pierderi si mai mari. oricum au livrat pana la ultima comanda, stiu sigur din trei surse.

cu PC Garage sta putin diferit treaba, deoarece modul cum au pus problema m-a deranjat. puteau sa sune din prima si sa spuna "uite d-le client, este o greseala, ne cerem scuzele de rigoare, bla, bla, bla" chestii de genul asta, sa umble la coarda sensibila.
ori ei incearca sa faca marlanii, ma suna sa-mi spuna ca trimit proforma care trebuie platita in avans la banca, apoi modifica comanda schimband obiectivul. dupa prima discutie eu puteam sa fug la banca sa platesc si daca o lasam asa sau nu vedeam modificarea de pe site ma pomeneam cu banii dati si cu alte produse la usa. poti sa spui ca puteam sa nu primesc coletul si imi recuperam banii. nu este totusi un deranj toata chestia asta? te gandesti ca este posibil ca un anumit numar de clienti sa fi urmat scenariul asta? sau cati clienti au primit produsele la acel pret? nu se stie cate zile a stat acea oferta la pretul de 2999 pe site. cei de la Sinpro au livrat o saptamana cele doua obiective la 2500ron.
sincer cand am vazut pretul de 2999 nu m-am gandit la o greseala deoarece vazusem ca deja D90 era 2499, m-am gandit ca 18-200 fiind VR I poate au facut o lichidare de stocuri in genul celei la 55-200 din decembrie. ulterior pretul a scazut la 2799 si atunci am postat pe forum intrebarea din titlul acestui topic.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 09, 2011 10:27 pm

zvonacfirst scrie:nu face pe lupul moralist.

??? Cind am incercat eu sa ma aleg cu foloase materiale de pe urma greselii cuiva?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Iun 10, 2011 5:19 am

De unde am putea stii noi acest lucru?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde Sabina » Vin Iun 10, 2011 9:40 am

Să nu fim offtopic, mai ales cu afirmaţii de genul ăsta :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: O oferta fantastica sau o greseala?

Mesajde c6t9 » Vin Iun 10, 2011 2:52 pm

Grea discuția. În altă țară s-ar fi putut identifica și email-ul și datele ar fi avut alt caracter. Aici e mai de lumea a 3-a așa.

Aș vrea să văd mai multă moralitate de la magazine în primul rând. Cu mare amărăciune o spun, magazine mari (încă nu m-am decis dacă să fac tămbălau pe forum, unul este chiar cu ramificații puternice peste tot, inclusiv aici), după ce cheltui sume mari acolo, după ce le aduci clienți, te tratează ca fiind un nimic. Când sunt drepturile tale de fapt, când, culmea, ai propus soluții mai mult avantajoase pentru ei, doar să rezolvi problema. Nu ceri nici un favor totuși.

În fine, se mai poartă și "protecția" oarecum tembelă de a scrie pe site că informațiile de la produsul comandat pot fi total eronate și că firma nu-și asumă răspundere pentru nimic. Păi de fapt ce cumperi?

Sau dacă te duci și ridici produsul de la sediu, vânzarea nu mai este la distanță și nu mai poți returna produsul. Și așa stai să pierzi vremea pe drumuri. Acolo unde este moralitatea?
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron