Acum este Joi Mar 28, 2024 5:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Despre limba română pe forumuri

Diverse despre Nikon

Despre limba română pe forumuri

Mesajde Sabina » Dum Feb 22, 2009 10:28 am

Discuţia este în cea mai mare parte despre utilizarea limbii române şi limitele acesteia. Se pot semnala şi greşeli de pe forum, cu respectivele corecturi şi detalii. Alte discuţii pe tema limbii române pe alte topicuri vor fi split-uite, şi alipite la acest topic.

Problema e că dacă începem să vorbim despre gramatică chiar în fiecare topic, atunci nu mai e forum de fotografie, e forum de foto-grama. Mă gândesc că o eventuală soluţie ar fi un topic în care să preluăm greşelile (prin quote) şi să le corectăm cu argumente (i.e. nu se scrie o dată pentru că... nu se scrie shutter pentru că.. ). Şi aşa nu poluăm secţiunile şi se ajunge şi la un consens dpdv al necesităţilor (adică fiecare primeşte ce vrea)

Cât despre calitatea unui forum. Ceea ce spui tu e adevărat dacă userul scrie ceva de genul ăsta.

io am incercat un 35mm s-au un 85 nush ca nu eram atent, avea o apertura tare faina, si lensul per ansambla e tare interesant. jmeker.


Textul e la întâmplare, nu prea am funcţii poetice activate duminica dimineaţă să scot ceva mai artistic (toate greşelile sunt intenţionate).

Ideea e faptul că un gigi foloseşte shutter în loc de timp de expunere şi apertură în loc de diafragmă într-un review cât de cât impecabil nu va diminua calitatea review-ului, decât probabil cu 1%. Plus că, unele posturi au fost mai catolice decât papa pentru că nu foloseau corect topica limbii române alături de estetica ei, dar criticau ideea de shutter sau apertură. Măcar dacă facem o schimbare, hai să o facem până la capat, nu să schimbăm doar ce nu ne place nouă personal.
Ultima oară modificat de Sabina pe Dum Feb 22, 2009 10:47 pm, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Topic split şi mutat
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: AF Nikkor 35/2.0D

Mesajde Dinu Lazar » Dum Feb 22, 2009 12:00 pm

Exista mai multe metode didactice de a face ca un forum foto sa aiba discutii in romaneste cu termeni foto corecti si care fac parte din bagajul clasic al limbii romane.

In primul rind, consider folosirea altor termeni ca o invazie a superficialitatii, a inculturii, a subculturii, ca o jignire la adresa de civilizatie, si am mari dubii ca un ciumpalac care foloseste termenii de lentila sau shuter poate sa faca cu adevarat imagine. Si atunci vorbim degeaba.

Fotografia la urma urmei este un sistem de comunicare destul de complexa, prin folosirea unui mesaj plastic, o fotografie buna presupune printre altele multa cultura, si cine nu stie sa comunice in romaneste folosind cuvinte simple, nu inteleg cum poate folosi un limbaj plastic, mijloace de expresie picturale.

Folosirea termenilor foto incorecti are insa si daune colaterale si efecte la prima vedere surprinzatoare.

Miine poimiine, daca nu chiar azi, se apuca sa traduca un imbecil cu educatie sumara, doar forumista un prospect de aparat, si atunci lucrurile chiar devin grave, atit de grave, ca nici nu va puteti inchipui.

Discutia e lunga.

Concluzia mea: cine iubeste fotografia sa puna mina pe un manual de fizica de a shaptea sau de liceu sau pe o carte bine scrisa in romaneste si sa invete termenii corecti.

Alta cale de scapare nu exista.

Ce se poate face?

Administratorul acestui forum poate sa stearga din prima toate mesajele care nu sunt scrise corect in romaneste. Sau poate sa lase lucrurile asa cum sunt, cei care au avut ceva de spus au spus si nu o sa mai spuna nimic pentru ca lupta este inegala, si va deveni un forum de cartier cu un limbaj care nu are nimic de a face cu corectitudinea termenilor foto in romaneste. Si nu cred ca asta s-a vrut. Nikon e un stindard, o firma serioasa, un nume fundamental in fotografie, si nu cred ca da bine sa nu vorbim corect romaneste pe acest forum. Si cu asta am incheiat acest subiect, nu o sa mai fac atac de apoplexie la termenii dixtractivi ai forumistilor, cine vrea poate intelege cum devine cazul, cine nu, nu.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: AF Nikkor 35/2.0D

Mesajde satwien » Dum Feb 22, 2009 3:05 pm

Dinu Lazar scrie:Exista mai multe metode didactice de a face ca un forum foto sa aiba discutii in romaneste cu termeni foto corecti si care fac parte din bagajul clasic al limbii romane.

In primul rind, consider folosirea altor termeni ca o invazie a superficialitatii, a inculturii, a subculturii, ca o jignire la adresa de civilizatie, si am mari dubii ca un ciumpalac care foloseste termenii de lentila sau shuter poate sa faca cu adevarat imagine. Si atunci vorbim degeaba.

Fotografia la urma urmei este un sistem de comunicare destul de complexa, prin folosirea unui mesaj plastic, o fotografie buna presupune printre altele multa cultura, si cine nu stie sa comunice in romaneste folosind cuvinte simple, nu inteleg cum poate folosi un limbaj plastic, mijloace de expresie picturale.

Folosirea termenilor foto incorecti are insa si daune colaterale si efecte la prima vedere surprinzatoare.

Miine poimiine, daca nu chiar azi, se apuca sa traduca un imbecil cu educatie sumara, doar forumista un prospect de aparat, si atunci lucrurile chiar devin grave, atit de grave, ca nici nu va puteti inchipui.

Discutia e lunga.

Concluzia mea: cine iubeste fotografia sa puna mina pe un manual de fizica de a shaptea sau de liceu sau pe o carte bine scrisa in romaneste si sa invete termenii corecti.

Alta cale de scapare nu exista.

Ce se poate face?

Administratorul acestui forum poate sa stearga din prima toate mesajele care nu sunt scrise corect in romaneste. Sau poate sa lase lucrurile asa cum sunt, cei care au avut ceva de spus au spus si nu o sa mai spuna nimic pentru ca lupta este inegala, si va deveni un forum de cartier cu un limbaj care nu are nimic de a face cu corectitudinea termenilor foto in romaneste. Si nu cred ca asta s-a vrut. Nikon e un stindard, o firma serioasa, un nume fundamental in fotografie, si nu cred ca da bine sa nu vorbim corect romaneste pe acest forum. Si cu asta am incheiat acest subiect, nu o sa mai fac atac de apoplexie la termenii dixtractivi ai forumistilor, cine vrea poate intelege cum devine cazul, cine nu, nu.



Citesc si raman perplex! Cineva ne tine lectii de limba romana dar in numai cateva fraze (formulate suficient de alambicat si confuz, probabil pentru a da impresia de "cultura") face nu mai putin de 6 greseli sintaxice suficient de grave pentru a obtine un 4 (patru) in clasa a 5-a. Nici nu vreau sa mai pomenesc de topica, ar fi deja prea mult ...
Domnule, ai intrat pe un teren minat, parerea mea ar fi sa ramai la numai la fotografie si sa lasi lectiile de limba romana celor care au chemare pentru asa ceva.

PS
Limba romana sufera, ca orice alta limba, de transformari si adaptari aparute tocmai din nevoia de exprimare clara si mai ales concisa. Iar cei care nu se pot adapta acestui fapt nu au decat un refugiu, CRITICA! Din experienta, am observat ca acest lucru se intampla in special cu cei care pot comunica intro singura limba, cea materna. Nu au astfel de probleme cei care pot sustine fara probleme o conversatie in 3-4 limbi straine.

Va doresc tuturor o zi buna in continuare.
D80 ... 85/1.4 ... 18-135/3.6-5.6 ... 70-200/2.8VR ... SB900
Avatar utilizator
satwien
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: OT - probleme

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 22, 2009 3:27 pm

satwien scrie:Nu au astfel de probleme cei care pot sustine fara probleme o conversatie in 3-4 limbi straine.


Foarte corect. De ce ar avea probleme cei care n-au probleme ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde Sabina » Dum Feb 22, 2009 11:01 pm

Problema nu se pune neaparat că trebuie să rămânem indiferenţi la schimbările din limbă (ele cel mai probabil se vor produce oricum, istoria limbii ne arată asta, şi nu nişte speculări aiuristice), ci faptul că dacă tot suntem apărători ai limbii române, să o folosim aşa cum trebuie mereu. Nu să ne folosim de anumite argumente ca să marginalizăm nişte oameni, şi în rest să facem varză din ea.

Seamănă puţin cu povestea lupului moralist :)

În altă ordine de idei, ca să fie toată lumea mulţumită - scrie şi în primul post, dacă vedeţi vreo "ilegalitate" a limbii române care vi se pare îngrozitoare, o postaţi aici sub sub următorul model:

Numele Userului scrie:Shi am qumparat un nikon ieri shi e uberfain


Plus explicaţiile, de ce nu se scrie aşa, de ce altfel etc. Şi încercaţi să nu exageraţi :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 8:56 am

Sabina scrie:Problema e că dacă începem să vorbim despre gramatică chiar în fiecare topic, atunci nu mai e forum de fotografie, e forum de foto-grama.

Problema e alta. Romanul este un om mediocru in general. Modalitatea lui cea mai simpla de a se face cunoscut este cea şmecherească. Este o metoda foarte la indemana pentru cei comozi. Psihologii ne pot povesti mai mult despre asta. Mai grav este ca atitudinea smechereasca a inceput sa inlocuiasca manifestarile sanatoase. Este "o modă" creata mai recent de pustimea de liceu si raspandita , din pacate, si la cei care au trecut de mult de acea varsta. De multe ori actioneaza si ca o modalitate de a acoperi propria nestiinta atunci cand se poarta o discutie.
Ne luptam defapt cu niste monstrii pe care noi i-am creat. Noi , parintii. Diferente de gandire intre generatii au fost intotdeauna , sunt si inca vor mai fii. Poate totusi ar mai fi trebuit pastrat cate ceva si din bunul simt al anilor '50 - '60 , din traiul mult mai sanatos de atunci si din comportamentul ce inca nu uitase ce inseamna cuvantul "rusine". Acum a fii smecher este o virtute. Noi, ca si parinti suntem de vina . Ne va fi cam dificil sa intoarcem istoria cu cateva decenii. Mai grav este faptul ca nici macar nu ne dorim acest lucru. Ne complacem in starea asta, suntem multumiti cu ea.
Cum ne asternem, asa dormim.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde belami » Lun Feb 23, 2009 9:28 am

INCERCARE DE SINTEZA:
"Problema e că dacă începem să vorbim despre gramatică chiar în fiecare topic, atunci nu mai e forum de fotografie, e forum de foto-grama..."
"...Concluzia mea: cine iubeste fotografia sa puna mina pe un manual de fizica de a shaptea sau de liceu sau pe o carte bine scrisa in romaneste si sa invete termenii corecti.
Alta cale de scapare nu exista."
"Problema nu se pune neaparat că trebuie să rămânem indiferenţi la schimbările din limbă "
"Problema e alta. Romanul este un om mediocru in general."

CONCLUZIE:
"Citesc si raman perplex!"

Fratilor e un forum de fotografie; sunt oameni exceptionali din punct de vedere profesional dar care au mari probleme de comunicare/exprimare (profesori,medici etc). Daca reusim sa transmitem ideea, problemele de exprimare pot fi trecute cu vederea.
P.S: Scuze pt prima mea replica de pe acest forum (pe care-l urmaresc zilnic pt a INVAŢA fotografie).
Daca-mi gasiti greseli, iertati-ma va rog frumos.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 9:49 am

belami scrie:Daca-mi gasiti greseli, iertati-ma va rog frumos.


Tu chiar crezi ca va posta cineva ceva aici? Daca o va face inseamna ca e dus rau. Eu cred ca acest topic a fost deschis pentru a trage un semnal de alarma si atat. Acum, fiecare interpreteaza cum vrea, dar eu asa vad lucrurile.
Imi mentin parerea: cine va veni aici cu pâra ... e un pic dus...
Ideea topicului este aceea de a ne corecta noi pe noi insine inainte de a ne corecta altii. Mai mult decat atat, daca observam greseli , sa avem maturitatea incat sa nu trebuiasca sa facem neaparat pe desteptii fiindca asa se perpetueaza acest gen de discutii...Ai ghicit. Din cauza orgoliului.
Ar fi prea frumos pentru a fi adevarat sa se inteleaga aceste lucruri, iar de acum incolo pe acest forum sa fie discutii fluente despre fotografie fara ruperi de ritm.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde Robert_timisoara » Lun Feb 23, 2009 9:57 am

Traim intr`o lume messenger`uita si becalizata. copii de 6 ani care stau pe mess si folosesc acel limbaj de mirc. decat sa facem un topic din aceste de corectare - oricum toti scriem de la o tastatura deci se pot strecura greseli - mai bine s`ar face un topic cu termeni ce pot fi folositi si in limba romana.sau mai bine spus un fel de dictionar englez - roman. cel putin eu cand citesc nu sunt atent la intreg cuvantul, atata timp cat prima si ultima litera este la locul ei restul este cancan :lol:
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Despre limba română pe forumuri

Mesajde photone » Lun Feb 23, 2009 1:27 pm

...mie personal mi se pare acest toppic fara sens pe acest forum, care are scop principal "arta fotografica".
Scaparile gramaticale pe care unii participanti le afiseaza mi se par irelevante atat timp cat ceea ce spun au legatura cu fotografia. Sincer nu am intalnit pe nici un alt forum foto autohton sau strain in care sa se vorbeasca despre cum sa vorbim in limba in care se comunica pe acel forum.Ar fi culmea sa postez pe un forum foto in care se comunica in limba engleza si cineva sa-mi atraga atentia asupra corectitudinii gramaticale. :? Mai important mi se pare aspectul AROGANTEI care planeaza deasupra comentariilor unora ,iar acest aspect este unul extrem de pronuntat pe majoritatea forumurilor made in Romania.De ce?.... probabil datorita felului de a fi al acestui popor si influentelor culturale si nu numai pe care le-au lasat alte popoare sau etnii asupra meleaugurilor mioritice.Dar aici deja e alta poveste..... ;)
In concluzie,nu e deloc important daca gramatical esti sau nu la un nivel ridicat pe un forum foto, atat timp cat ceea ce ai spus se refera la subiectul dezbatut,iar modul cum o spui se incadreaza in limitele respectului si bunului simt aferent unei comunitati(in speta una de arta fotografica),al caror participanti(fie ei, administrator,moderatori sau membrii) trebuie sa o respecte fara exceptii.
Numai bine! ;)
photone
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 28, 2009 4:17 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori