Acum este Lun Mai 06, 2024 10:00 pm

Articole Nikonisti.ro

fotografii realizate noaptea

Diverse despre Nikon

fotografii realizate noaptea

Mesajde derek » Mie Oct 07, 2009 7:22 am

buna tuturor, as dori sa incepem o discutie in legatura cu: cum sa realizam fotografii nocturne. astept sfaturi, cine cum a realizat fotografiile, ce se recomanda etc. si ca o prima intrebare: in momentul declasarii aparatului foto (este vorba despre slr), oglinda sare in sus, prin urmare "zguduie" aparatul. daca stativul nu este de calitate (majoritatea nu sunt) atunci imaginea devine blurata. stiu ca la canon exista posibilitatea de mirror lock-up. ceea ce inseamna ca trebuie apasat de 2 ori declansatorul. prima data sare in sus oglinda, obturatorul ramane inchis si a doua oara cand se de deschide obturatorul (sper ca am folosit termeni corecti). la nikon (este vorba despre modelul d60) nu am gasit acesta functie, sau nu stiu care este. posibil sa existe si alta solutie pentru ca acest efect sa nu mai apara? astept comentarii.
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 07, 2009 7:55 am

derek scrie:buna tuturor, as dori sa incepem o discutie in legatura cu: cum sa realizam fotografii nocturne. astept sfaturi, cine cum a realizat fotografiile, ce se recomanda etc.


http://fotoclass.ro/ momentan e inca numarul 1 acolo, la pagina 52 e un articol.

derek scrie:si ca o prima intrebare: in momentul declasarii aparatului foto (este vorba despre slr), oglinda sare in sus, prin urmare "zguduie" aparatul. daca stativul nu este de calitate (majoritatea nu sunt) atunci imaginea devine blurata. stiu ca la canon exista posibilitatea de mirror lock-up. ceea ce inseamna ca trebuie apasat de 2 ori declansatorul. prima data sare in sus oglinda, obturatorul ramane inchis si a doua oara cand se de deschide obturatorul (sper ca am folosit termeni corecti). la nikon (este vorba despre modelul d60) nu am gasit acesta functie, sau nu stiu care este. posibil sa existe si alta solutie pentru ca acest efect sa nu mai apara? astept comentarii.


Mirror lock-up nu e prezent la toate aparatele Nikon, cum presupun ca nu este nici la toate aparatele Canon. La timpi de expunere spre 1 sec. vibratia nu mai e periculoasa cu conditia sa declansati fie cu intarzietorul, fie cu o telecomanda.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Oct 07, 2009 2:13 pm

Pentru conditii care presupun un timp mai lung de expunere, spre exemplu 1/20, 1/10 secunde sau mai mare, se poate folosi "exposure delay", optiune prezenta pe body-urile Nikon.

Capturarea imaginii se face cu intarziere fata de actionarea mecanismului oglinzii si, astfel, se mai poate reduce o parte din vibratii.

Se poate folosi chiar si din mana atunci cand obiectivul este fara VR, presupune sa te familiarizezi putin cu metoda. Poti combina impreuna cu declansarea cu timer la 10 secunde. Astfel vibratiile dispar si rezultatele sunt mai bune.

Mai greu de obtinut imagini clare este atunci cand vantul bate puternic, trepiedul este usor si nu permite agatarea unei greutati suplimentare de axul central (de regula rucsacul foto).

Succes,

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde sorinsava » Mie Oct 07, 2009 2:42 pm

Exposure delay e suficient in majoritatea situatiilor, cel mai util mi se pare de la 1/10 spre 1/20. Mai lung de 1/10 sau mai scurt de 1/20 nu vad diferenta. 1/4 merge din mina f bine. Se poate incerca si fara delay daca pui ceva pe obiectiv sa il tina fix. Inainte sa existe lock-up ce crezi ca faceau?

Asa e, trebuie sa activezi delay de citeva secunde ca sa nu misti aparatul cu degetul sau o telecomanda de orice fel. Sunt sanse mult mai mari sa-l misti cu degetul decit de la altceva.

Singurul sfat e ca daca vrei poze cu durate lungi, sa zicem 30min, nu faci 1 singura ci 2-3 mai scurte pe care le suprapui, gasesti pe goagal tutoriale exacte.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 07, 2009 3:14 pm

bogdan_dumitru scrie:Pentru conditii care presupun un timp mai lung de expunere, spre exemplu 1/20, 1/10 secunde sau mai mare, se poate folosi "exposure delay", optiune prezenta pe body-urile Nikon.

Optiune absenta de pe D60, la fel ca si mirror lockup. Aparatele din clasa entry level sint, in mod deliberat, lipsite de asemenea sofisticarii. La urma urmei, utilizatorii trebuie "stimulati" sa faca un upgrade atunci cind si-au depasit nivelul de incepatori ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 07, 2009 3:20 pm

sorinsava scrie: 1/4 merge din mina f bine.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde VALER » Mie Oct 07, 2009 4:10 pm

Iata si cateva linkuri utile:
http://www.foto-magazin.ro/foto-tehnica ... _de_n.html
http://www.thenocturnes.com/
http://www.luminous-landscape.com/tutor ... ight.shtml
si cele mai sus precizate.
Daca ai la indemana revista Foto-video iulie 2009 e un articol "20 de sfaturi pentru fotografii de noapte". Foarte ineresant articol.
Spor la citit,
;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde Sajuuk » Mie Oct 07, 2009 10:33 pm

Dan Pop scrie:
bogdan_dumitru scrie:Pentru conditii care presupun un timp mai lung de expunere, spre exemplu 1/20, 1/10 secunde sau mai mare, se poate folosi "exposure delay", optiune prezenta pe body-urile Nikon.

Optiune absenta de pe D60, la fel ca si mirror lockup. Aparatele din clasa entry level sint, in mod deliberat, lipsite de asemenea sofisticarii. La urma urmei, utilizatorii trebuie "stimulati" sa faca un upgrade atunci cind si-au depasit nivelul de incepatori ;)


Functia mirror lock-up nu este deja prezenta pe D40 si implicit pe D60? Sau este o functie diferita fata de cea care permite ridicarea oglinzii pentru expunerea senzorului spre a fi curatat ? Daca sunt doua functii diferite cu acelasi nume rezulta o oarecare confuzie :D.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 08, 2009 12:33 am

Sajuuk scrie:Functia mirror lock-up nu este deja prezenta pe D40 si implicit pe D60? Sau este o functie diferita fata de cea care permite ridicarea oglinzii pentru expunerea senzorului spre a fi curatat ? Daca sunt doua functii diferite cu acelasi nume rezulta o oarecare confuzie :D.

De fapt se numeste "mirror up" si este un mod de declansare: la prima apasare pe declansator se ridica oglinda, la a doua are loc expunerea. Pentru ca se foloseste la timpi relativ lungi, este mult mai popular modul "exposure delay", unde expunerea are loc automat la o secunda de la ridicarea oglinzii, fara a mai fi nevoie de a doua apasare pe declansator. Exposure delay exista si la D80, dar intirzierea este de 0.4 secunde.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: fotografii realizate noaptea

Mesajde derek » Joi Oct 08, 2009 6:26 am

multumesc tuturor pentru raspunsuri. si azi am invatat ceva. :) dupa cate am inteles exposure delay nu exista la d60. voi incerca sa ma descurc fara ea.
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron