Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:23 am

Articole Nikonisti.ro

locatii foto urbane

Diverse despre Nikon

locatii foto urbane

Mesajde devland » Lun Apr 06, 2009 10:32 pm

Ma intereseaza in mod special cam ce merita fotografiat intr-un oras, si ca sa nu fiu generic, va intreb cam ce ar merita fotografiat/vizitat in capitala?
Ma gandesc ca sunt destule locatii interesante, si peisajul urban pe care-l caut arata, in imaginatie bineinteles, cam asa: cafenea in aer liber la colt de strada populata cu cladiri din vechiul Bucuresti [aici ma refer la arhitectura, nu sa fie neaparat darapanate], eventual cat mai putin trafic, fara blocuri. Ceva relaxant si interesant in acelasi timp, daca exista asa ceva... :roll:
De asemenea, ar fi interesant de mentionat oricare alte locatii prin care ati mai fost.
Ultima oară modificat de devland pe Lun Apr 06, 2009 10:40 pm, modificat 1 dată în total.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: locatii foto urbane

Mesajde claudiuo » Lun Apr 06, 2009 10:39 pm

”imaginatia” iti spune ceva? Nu cred ca genereaza placere fotografierea unui loc care e deja prezent in 100000000 de fotografii. Desigur ca aici intra si abordarea aleasa ...insa decizia trebuie sa iti apartina si in alegerea locului de fotografiat. Trebuie sa experimentezi , calatoresti ..descoperi. In fond face partea din placerea fotografiatului
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: locatii foto urbane

Mesajde devland » Lun Apr 06, 2009 10:41 pm

Nu caut recunoastere in domeniu, doar o locatie unde sa ma pot duce, relaxa, si eventual daca pot face si cateva poza reusite, cu atat mai bine. Si cum bugetul de student e asa cum il prezinta legenda, nu-mi permit iesiri la munte atat de des pe cat as vrea. Lumea mai sta si acasa in weekend. "Acasa", adica in oras.
In cazul de fata, fotografiatul nu e motivul, ci doar pretextul. Motivul e recreerea, relaxarea.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: locatii foto urbane

Mesajde claudiuo » Mar Apr 07, 2009 8:25 am

daca erai din Cluj te puteam ajuta. Altfel....
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: locatii foto urbane

Mesajde Dinu Lazar » Mar Apr 07, 2009 10:01 am

http://www.orasul.ro/

Acolo gasiti nenumarate idei de locatii in Bucuresti.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori