Acum este Joi Mar 28, 2024 1:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Marketing si publicitate in fotografia de nunta

Diverse despre Nikon

Marketing si publicitate in fotografia de nunta

Mesajde fotografu » Mar Sep 08, 2015 2:15 pm

Cred ca sunt mai multi fotografi care se intalnesc cu urmatoarele probleme:

1. Voi ce strategii de marketing si publicitate folositi ca fotograf de nunta ?
2. Cei mai multi clienti vin din recomandari viu grai , de unde altundeva mai pot veni?
3. Ce buget alocati strict promovarii pe piata de nunti ?
O fotografie reusita inseamna sa fi la locul potrivit in momentul potrivit.
fotografu
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Sep 14, 2012 1:00 pm

Re: Marketing si publicitate in fotografia de nunta

Mesajde moaartea » Mie Sep 09, 2015 1:05 am

nu stiu daca o sa primesti un raspuns concludent.... pt ca fiecare e diferit si ce merge la cineva nu o sa mearga la tine..

1. marketing si publicitate depinde de la fotograf la fotograf...daca unii se multumesc din recomandari altii cauta activ pe urmatorii clienti , etc etc...sunt atatea strategii si chestii de facut incat nici nu sti de unde sa incepi cand esti la inceputy...oricum ce merge la cineva nu inseamna ca va merge si la tine.

2.probabil majoritatea vor spune ca vin din recomandari. DAR nu e suficient. exista o chestie numita "brand awareness" care cu cat e mai mare cu ata o sa ai mai multi potentiali clienti. erau anumite studii care s-au facut si in care lumea daca nu aude de brandul tau (care poate fi numele tau tot brand este) de macar vreo 10-15 ori din locuri diferite nici nu iti da importanta, dupa ce aude de atea ori dupa asta zice"hai sa vad si eu ce e cu asta ca am auzit de el" si intra pe site, si daca nu le place in 10-15 secunde a iesit si nu mai vrea sa aiba de-a face cu tine si ti-ai pierdut un potential client dupa ce ai muncit atat ca sa te faci cunoscut.

3. fiecare are alt buget si alte strategii, poate unii dintre fotografi prefera sa aiba si un spatiu al lor, studio foto unde se intalnesc si cu clientii, si asta implica niste costuri mari, altii se intalnesc la o cafenea si nu se promoveaza deloc, tine de brandul tau, si de strategia de marketing, care desii o poti copia tu exact de la un alt fotograf care are succes in aria geografica in care esti si tu, la tine nu o sa functioneze pt ca tu esti diferit fata de acea persoana.

in general trebuie sa iti gasesti tu raspunsurile la aceste probleme si sa sti ca ce era valabil acum 1 an sau chiar acum 6 luni poate sa nu mai fie eficient acum.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Marketing si publicitate in fotografia de nunta

Mesajde mariuspavel » Sâm Ian 27, 2018 10:19 pm

1. doar online.
2. primii ani numai online, dupa 3-4 ani 60% din recomandari.
3. max 500 lei pe an
Avatar utilizator
mariuspavel
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 07, 2014 8:33 am
Localitate: Brasov, Romania

Re: Marketing si publicitate in fotografia de nunta

Mesajde sorina2106 » Joi Iul 23, 2020 10:59 am

1. Mai ales online, platforme precum Instagram ajută foarte mult la găsirea clienților
2. Recomandările joacă un rol imens, dar rețineți că o mulțime de oameni v-ar putea contacta dacă le place portofoliul online
3. Greu de spus, sunt de acord că depinde de propriile preferințe și de alți factori decisivi

Aș spune, trebuie să încercați totul și apoi să decideți ce funcționează cel mai bine pentru dvs
Best online games at http://ruleta77romaina.com/
sorina2106
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 23, 2020 10:28 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron