Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:44 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie blit

Diverse despre Nikon

Sfat achizitie blit

Mesajde AlexTrandafir » Joi Feb 18, 2016 10:35 am

Salutare,

As dori sa achizitionez un blit extern pentru un Nikon d5200. Momentan nu dispun de fondurile necesare pentru un SB700 insa am gasit la f64 un Pixel X800N;

Ce alte sfaturi imi puteti da, avand in vedere ca as dori ca acest blit sa il pot declansa de la distanta??
Ce anume as putea folosi / mai am nevoie sa cumpar pentru a-mi atinge scopul?

Multumesc.
AlexTrandafir
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 18, 2016 8:13 am

Re: Sfat achizitie blit

Mesajde mircea812 » Joi Feb 18, 2016 11:47 am

Yongnuo YN568EX N - blit i-TTL (Nikon), GN 58, HSS 598 lei (daca nu ai nevoie de HSS, mai devreme sau mai tarziu o sa ai :) gasesti o varianta mai ieftina). Pe fotochina il gasesti la 515lei. Cauta si vei fi placut surprins.

Daca vrei sa declansezi la distante mari/afara unde pot aparea obstacole/interferente ai nevoie si de doua triggere. Daca il folosesti doar in studio/acasa este suficient doar blitul.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Sfat achizitie blit

Mesajde AlexTrandafir » Joi Feb 18, 2016 3:03 pm

In principiu am nevoie de el doar indoor pt. poze de mancare.
Vrei sa imi spui ca pt. YN568EX nu mai am nevoie de un trigger? Are deja aparatul inclus? :|
AlexTrandafir
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 18, 2016 8:13 am

Re: Sfat achizitie blit

Mesajde mircea812 » Joi Feb 18, 2016 5:46 pm

Mi-e teama ca seria D5xxx nu are mod commander in flash. Asa ca ai nevoie si de triggere. Chestia asta era valabila si la SB700.

Sau : ''Press the menu button, select remote and set toSU-4.Turn flash on to remote. Set on board flash to manual. Now you can control the flash with on board flash and if you don't want a lot of flash from the on board flash, just lower the strength of the flash..''
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Sfat achizitie blit

Mesajde CosminD » Joi Feb 18, 2016 5:47 pm

AlexTrandafir scrie:In principiu am nevoie de el doar indoor pt. poze de mancare.
Vrei sa imi spui ca pt. YN568EX nu mai am nevoie de un trigger? Are deja aparatul inclus? :|


pai pentru ce ai tu nevoie poti seta blitz-ul aparatului la o putere mica(gen 1/128) si poti declansa prin simpatie pana la cativa metri distanta. Am facut si eu mai demult asa la un workshop de studio , cand nu au avut destule triggere pt toata lumea si eu am declansat prin simpatie cu 1/128 putere, a mers f bine chiar :)

PS: mergi pe yn 568 cum spune Radu , la banii aia n-ai ce sa iei altceva mai bun. Cat despre triggere, iti trebuie daca : declansezi de la mai mult de cativa m (cele wireless merg si la 100m ;) ) , daca sunt mai multe persoane in jur cu aparatele(ti-ar lua-o razna declansarea prin simpatie) sau daca ai nevoie de timpi de expunere mai scurti de 1/200 , cat are aparatul tau daca nu ma insel (iar ziua daca fotografiezi out-door cu obiective luminoase, crede-ma ca vei avea nevoie de high speed sinq.... , pacat ca n-are si aparatul tau functia aceasta ) . Asa ca in locul tau as merge pe langa blitz si pe un kit YN-622N II si commander YN-622N II-TX . Chiar nu costa o avere , firma YN chiar ofera foarte multe la banii pe care ii cer comparativ cu alti producatori .
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron