Acum este Joi Apr 18, 2024 2:33 am

Articole Nikonisti.ro

Modul apertura si shutter speed

Diverse despre Nikon

Modul apertura si shutter speed

Mesajde ciprian_gheorghiu » Mar Mar 22, 2016 7:10 pm

Buna seara !
Sunt nou pe acest forum si de asemenea sunt nou in acest domeniu, desi imi doresc sa invat foarte multe.Am o baza despre cum sa realizez o fotografie ( ma refer la detaliile tehnice) , insa m-am lovit de o problema : mereu cand fac pozele in modul apertura ( A) ies intunecate , desi pastrez acelasi ISO si f-ul e la maxim ( 3.5 obiectivul kit de 18-55).
In shutter speed la 1/30 , 1/40 pozele ies foarte ok ca luminuozitate , dar ies miscate de multe ori.Precizez ca acest lucru se intampla doar la fotografia de interior , in exterior e ok.

Cum trebuie sa procedez in acest caz ? Daca am gresit categoria , va rog sa ma scuzati . O seara buna ! :D
ciprian_gheorghiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 22, 2016 7:06 pm

Re: Modul apertura si shutter speed

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Mar 22, 2016 8:13 pm

Foloseste matrix metering daca vrei o expunere echilibrata overral, sau spot daca o vrei precisa doar unde e punctul de focus.
Eu folosesc aparatul 90% in modul A (auto-iso, shutter min 1/100) si imi iese totul ok, mai putin la lumina foarte puternica cand diferenta de contrast de mare.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Modul apertura si shutter speed

Mesajde ikraft » Vin Mar 25, 2016 1:42 am

nu pastra ISO acelasi!
pune ISO pe auto si alege un timp minim de expunere, 1/100s sau chiar mai rapid in functie de subiecti. Daca pozezi copii in miscare, la joaca, mai bine treci pe modul S si fixezi timpul la 1/200s.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron