Acum este Joi Mar 28, 2024 5:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Sunt in dubii !

Diverse despre Nikon

Sunt in dubii !

Mesajde Tiggerman7676 » Mie Mai 04, 2016 3:35 pm

Ma iertati , nu vreau sa fac nici un fel de reclama , pana acum am avut doar aparate sony , vreau sa trec pe nikon , dar sunt in impas , as vrea un Nikon D 5200 sa iau , dar si Sony a 58 este c-am la fel , si nu stiu , ce sa fac , daca puteti sa ma ajutati dar si cu argumente , multumesc , astept pareri
Tiggerman7676
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 04, 2016 3:31 pm

Re: Sunt in dubii !

Mesajde emil » Mie Mai 04, 2016 5:16 pm

Cand vrei sa "schimbi sistemul" (indiferent de la care producator vrei sa treci la care altul), trebuie sa-ti pui cateva intrebari :
- cu ce e mai bun sistemul nou fata de cel vechi : ce-mi ofera in plus si mai ales care sunt limitarile de care m-am lovit la sistemul vechi si care sunt rezolvate de sistemul nou
- cat ma va costa mutarea pe noul sistem si daca am destui bani pentru asta, trebuie sa iei in calcul ca obiectivele mai mult ca sigur nu le vei putea folosi de pe un sistem pe altul (eventual cu ceva adaptor dar astea de obicei implica pierderea unor functii, de exemplu focalizarea automata)

Eu personal nu as schimba sistemul (sunt pe Nikon) pentru simplul fapt ca am prea multe obiective/blituri/declansatoare radio pt blituri care nu le-as putea folosi pe un alt sistem (sau cu limitari destul de mari).

Asa ca, raspunsul trebuie sa ti-l dai tu, pentru tine merita schimbarea ? ai castiga destule lucruri care nu le ai pe Sony trecand pe Nikon ? si mai ales, ai destule fonduri (bani) pentru asta ?
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori