Acum este Joi Mar 28, 2024 3:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Montura Nikon pentru obiectiv M42

Diverse despre Nikon

Montura Nikon pentru obiectiv M42

Mesajde damian » Mie Iun 29, 2016 6:50 pm

Buna!

Am un obiectiv Mamiya Sekor 135mm 2.8, montura M42 si as dori sa-i schimb montura cu baioneta Nikon.

Stiti pe cineva care poate o astfel de modificare fara a fi alterate calitatile optice ale obiectivului?

Multumesc.
damian
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 29, 2016 6:46 pm

Re: Montura Nikon pentru obiectiv M42

Mesajde moaartea » Mie Iun 29, 2016 8:44 pm

iti recomand asta pt ca nu are elemente optice si se pastreaza calitatea optica:
http://olx.ro/oferta/inel-adaptor-m42-pentru-nikon-af-f-livrare-gratuita-ID467t6.html#3e7904658a
doar ca nu o sa poti focaliza la infinit.

sau daca vrei neaparat sa ai si focus la infinit :
http://olx.ro/oferta/adaptor-m42-pentru-nikon-focus-la-infinit-ID1142x.html#3e7904658a
doar ca are si un element optic, care poate sa influenteze calitatile optice, depinde de obiectiv si body pe care e pus
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Montura Nikon pentru obiectiv M42

Mesajde damian » Joi Iun 30, 2016 9:27 am

Multumesc pentru recomandari insa niciuna nu ofera rezultate. Am inel adaptor, folosit fara lentila nu focalizeaza la infinit, cu lentila nu focalizeaza la infinit pentru ca ultima lentila a obiectivului are un parcurs mai mare decat ii permite inelul, se loveste de acesta; apar si halouri.
damian
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 29, 2016 6:46 pm

Re: Montura Nikon pentru obiectiv M42

Mesajde clerick » Sâm Iul 02, 2016 4:55 pm

Practic nu poti cu acest obiectiv pe Nikon - am incercat eu cu cele doua tipuri de adaptoare (cu sticla si fara) si cu adaptor home-made si nu tot nu am avut rezultate.
Asta e pe Nikon ...
in schimb la Canon cu un adaptor banal de 30lei fara sticla corectoare ..iese bestial - face focus la infinit fara probleme iar sharpnessul nici nu mai zic ... mai ai si MagicLantern instalat ...easy life la focusat
Pe Pentax am vazut ca e si mai simplu...adica acolo ai si stabilizare de imagine din body ..deci..
eu m-am jucat cu peste 20 de lentile m42 si sfatul meu este sa nu investesti in asa ceva daca ai sistem Nikon ..pur si simplu nu se merita -
Eu le-am dat mai pe toate la colegii mei de pe video care le folosesc cu succes pe toate la capacitate maxima cu canon 5dmII si 7d.
Singurul cu care am ramas, in speranta ca poate intr-o zi...., e Pentaconul 135 f/2,8 cu 15 lamele..

p.s la pentacon am avut montura exakta pe care am taiat-o si am pus montura nikon facuta la strung si freza ...rezultatul = nu focalizeaza la mai mult de 1m ..deci daca la tipul asta de modificare te refereai atunci sa stii ca nu merge nici asa:))
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron