Acum este Joi Apr 18, 2024 6:45 pm

Articole Nikonisti.ro

sfat aparat + obiective

Diverse despre Nikon

Re: sfat aparat + obiective

Mesajde moaartea » Joi Oct 06, 2016 11:11 pm

Plesoianu Marius scrie:In ceea ce priveste gripul daca pot pune o intrebare?
Chiar ajuta? pe mine bateria m-a tinut suficient de obicei iara cu un flash pe el aparatu e destul de greu de manevrat, cu un grip m-ar fi cocosat 100%.


din punctul meu de vedere, gripul ajuta enorm. nu pt faptul ca tine mai mult bateria, ca poti foarte simplu sa o schimbi in cateva secunde. ci prin faptul ca balanseaza mai bine aparatul, si ai grip mai bun(prinzi aparatul mai bine in mana).

daca eu am pe aparat un blitz si daca mai folosesc un obiectiv greu gen 24-70 mai mai greu decat atat: 70-200 atunci gripul ajuta enorm, pt ca balanseaza centrul de greutate si poti sa il ti mult mai usor in mana aparatul, si in plus prinzi in mana mai bine aparatul pt ca ai suprafata de contact mai mare cu aparatul, amandoua adunate fac un must have un grip daca folosesti timp indelungat un body cu un 70-200 pe el.

daca vorbim sa ai doar un obiectiv usor - gen un ob fix care are 3-400g maxim atunci posibil sa te incurce in anumite situatii gripul tocmai din cauza greutatii care e mai mare decat fara.

in plus mai ai un avantaj: daca tragi vertical(in modul portrait) atunci ai priza la aparat mai buna ca ai al 2-lea declansator si nu trebuie sa iti intorci mana...si poti sa ai timpul de expunere mai lung decat daca nu ai avea grip
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: sfat aparat + obiective

Mesajde r.s. » Mar Oct 11, 2016 12:41 am

aveti curaj sa va duceti la evenimente fara aparat de back up?! doamne fereste de un accident, de un defect. a, daca e doar o cunostinta si nu e pe bani, se poate spune: tata, nu mai am cu ce sa fac poze, asta e
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron