Acum este Vin Apr 19, 2024 3:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi construire photo booth

Diverse despre Nikon

Sfaturi construire photo booth

Mesajde al3xys » Mar Oct 18, 2016 1:57 am

Buna ziua,

Nu am gasit niciun topic asemanator si cred ca ar fi mai multi utilizatori interesati de asa ceva.
De ceva vreme caut pe internet cum as putea sa-mi construiesc propriul photo booth dar din pacate nu am gasit nimic concret. Ma intereseaza ce anume mi-ar trebui exact ca sa finalizez acest circuit.
Ca aparatura am un Nikon D700 care sta degeaba, obiectiv, 2 blituri sb 910, declansator/receiver radio, Imprimanta Epson L800, tableta, laptop...
Din cate am vazut, este necasara o placa Arduino care sa fiu sincer nu prea stiu ce face...
Atasez ceva fotografii cu cel mai reusit proiect facut de cineva dupa parerea mea...sper sa dezvoltam acest topic.

Multumesc!
Fişiere ataşate
Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg
Screenshot_9.jpg
Screenshot_13.jpg
Screenshot_14.jpg
Screenshot_16.jpg
 Screenshot_17.jpg
Screenshot_19.jpg
Screenshot_20.jpg
Screenshot_21.jpg
al3xys
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 22, 2010 8:57 am
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: Sfaturi construire photo booth

Mesajde FrateanRazvan » Mar Oct 18, 2016 3:05 am

Tocmai astazi cu un coleg aveam discutia referitoare la construirea unui photobooth dupa ce am vazut cateva tutoriale pe internet, teoretic nu este dificil de construit unul "de buget", practic...lucrurile se complica putin cand doresti ceva mai "tzapan", apoi te lovesti putin de software-urile pentru tablete care de cele mai multe ori nu sunt free ci pe bani....bani ceva cam multi din ce am citit.

In alta ordine de idei, daca ai majoritatea accesoriilor importante se poate incepe un proiect de test, insa primul lucru cu care trebuie sa incepi este aplicatia pentru tableta iar mai apoi partile componente a unui photobooth.

Sunt curios daca sunt alti colegi care pot recomanda un soft free sau pe bani(de bun simt) , respectiv daca a construit cineva cap-coada un photobooth si evident daca merita financiar sa duci la evenimente un astfel de photobooth si cum se lucreaza pe parte de print.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Sfaturi construire photo booth

Mesajde al3xys » Mar Oct 18, 2016 3:39 am

da, cu softul am vazut care e problema, dar sincer nu ma deranjeaza sa dau undeva la 200-300$ pe soft...am cerut niste oferte direct de la producatorii de cabine de genu si am ramas putin uimit de preturi...asa ca daca tot am aparatura de baza as vrea sa incerc sa o construiesc eu
al3xys
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 22, 2010 8:57 am
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: Sfaturi construire photo booth

Mesajde gabyte00 » Mar Oct 18, 2016 2:55 pm

http://www.slrbooth.com pare ok softul si mi se pare că l-Am văzut la un eveniment. Financiar nu pot sa ma pronunț daca merita, dar acolo unde au fost cabine din astea au mutat evenimentul cu totul.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Sfaturi construire photo booth

Mesajde FrateanRazvan » Mie Oct 19, 2016 1:06 am

Slr booth am instalat si eu pe telefonul mobil ca sa il testez, pentru o aplicatie free chiar este foarte ok, ramane sa vad cate cadre pot realiza prin aceasta aplicatie(sa nu fie cumva limitata la un nr de cadre) imaginile pot ramane salvate atat pe telefon cat si pe aparat, inclusiv nef-uri.

Tot astazi tocmai ce am cumparat un cablu otg prin care am conectat telefonul la dslr, totul merge perfect(trebuie doar "presetata" focalizarea deoarece in slr booth nu si focalizeaza ci doar declanseaza urmat de timer insa descarcarea imaginilor pe device(telefon/tableta) este destul de rapida.

Astept sa vad cum reusesc sa fac cutia respectiva si sa ma interesez de o tableta ceva mai mare de preferat 9 inch sau mai mare.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Sfaturi construire photo booth

Mesajde al3xys » Mie Oct 19, 2016 2:39 am

Am gasit si eu un soft free, se numeste "flassh". Acesta merge numai pe tablete cu sistem Windows. Sincer ce am gasit pana acum nu prea ma avantajeaza...mi ar place un soft mult mai complex si usor de utilizat de catre clienti, care sa ofere si posibilitatea de printare imediat dupa ce a facut fotografia...
al3xys
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 22, 2010 8:57 am
Localitate: Râmnicu Vâlcea


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori