Acum este Mie Mai 01, 2024 12:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi ptr camera video compacta

Diverse despre Nikon

Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde sorin.chiru » Dum Ian 03, 2010 12:08 am

Salutare tuturor,

Ii rog pe aceia dintre dvs care, pe langa un aparat foto Nikon, folosesc in mod curent si o camera video compacta, sa imi dea cateva sfaturi ptr achizitia unei astfel de camere.

Vreau o camera video ptr inregistrari cu familia, insa nu doar in vacante, ci chiar zi de zi, de multe ori in indoor, cu lumina ambientala nu foarte bogata. Subiectul principal este copilul meu de 15 luni care incepe sa faca de acum multe giumbuslucuri pe care sunt disperat sa le inregistrez la o calitate buna ptr a avea cu ce sa imi indulcesc batranetile :D

Cred ca vreau o camera full HD, sunt dispus sa investesc intre 2000 si 4000 de ron, dar mai departe nu stiu pe ce sa imi bazez alegerea. Ce suport de inregistrare sa prefer - HD, SD sau memorie flash? Ce marca este de preferat - Sony, Canon sau Panasonic? Ce marime a senzorului este de preferat? Ce senzor este de preferat - 3MOS sau simplu CMOS?

Imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a acestui forum prin postarea acestui topic care, recunosc, nu are nici o legatura cu marca Nikon, alta decat ca sunt posesor de aparat foto Nikon. Apelez la dvs ptr ca alegerea mi se pare mai grea decat la aparate foto, informatiile pe net sunt superficiale si de multe ori contradictorii, si nu gasesti oriunde un forum cu membrii in ale caror pareri sa ai incredere asa cum este nikonisti.ro

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde vid313 » Dum Ian 03, 2010 12:21 am

Am vazut in semnatura ta D90 si sunt curios de ce nu folosesti functia de inregistrare video a aparatului?
Pentru inregistrari cu familia este de ajuns, parerea mea.
Cei 4000 lei i-as utiliza in unu din modurile:
- vand D90 si impreuna cu cei 4000 lei as lua un D300s;
- cumpar un obiectiv bun si un trepied sau alte accesorii ce lipsesc din trusa.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde sorinsava » Dum Ian 03, 2010 3:39 pm

Acum ca te preocupa fotografia ar trebui sa te orientezi spre camere video cu ceva controale manuale, altfel nervii tai vor fi intinsi la maxim pt ca niciodata n-o sa poti sa filmezi exact ce pozezi.

Dintre camerele cu destule controale manuale ai de ales intre Canon si Panasonic, in bugetul tau ma refer. Dintre cei doi, Panasonic au mai multe optiuni pt control complet manual. Canon au moduri semiautomate si cind o sa controlezi un parametru, celalalt o sa faca ce vrea el.

Daca as fi in locul tau mi-as lua Panasonic HDC-SD200 care e o ruda mai ieftina al lui http://www.camcorderinfo.com/content/Pa ... -37105.htm. Ambele 3MOS.
Verifica pe net sa nu incurc eu modelele totusi :)

Cind vei fi dispus sa cheltuiesti vreo 200$ + transport poti sa-ti comenzi de pe net un adaptor de 35mm pt obiective Nikon. Spre exemplu sa filmezi cu 50 1.8, 35 2, 24 2.8, 85 1.8/1.4 sau orice altceva cu inel de diafragma.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde aditzuBA » Lun Ian 04, 2010 12:41 am

hmmmm...ffff interesanta treaba cu acel adaptor.
se poate un link cu un astfel de adaptor..plz
multam
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde sorinsava » Lun Ian 04, 2010 10:44 am

Sunt multe variante. Cauta JAG35, care e printre cele mai ieftine, sau Redrockmicro.
Multi le fabrica acasa. Iti trebuie un ecran mat, niste adaptoare de obiectiv si de body facute din capace, tuburi de extensie, orice, si un motor de la un telefon care sa vibreze ecranul mat. Mai multe nu stiu, nu m-a interesat subiectul asa tare, dar gasesti pe net tot ce iti trebuie sa-ti mesteresti unul ieftin.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde KodiaK » Lun Ian 04, 2010 11:18 am

Am vazut in semnatura ta D90 si sunt curios de ce nu folosesti functia de inregistrare video a aparatului?


Pt ca D90 este o camera foto si nu video. Faptul ca poate sa si filmeze este pur si simplu o mica smecherie de marketing la care apeleaza tot mai multe firme observ.
Principalul dezavantaj ar fi ca la D90 focusul in timpul filmarii este manual, deci in momentul in care filmezi un copil mic, care clar nu sta pe loc, o sa iti faci 1001 nervi tot focusand pt ca la final (cand vezi filmul pe TV/monitor) sa observi ca ai focusat cu cativa cm in fata sau in spatele subiectului. Un alt dezavantaj este durata maxima de 5min a clipului. Un altul ar fi ca diafragma nu poate fi modificata in timpul filmarii.
Mai trebuie tinut cont si de designul aparatului, care nu este construit precum o camera video, si deci mult mai incomod de folosit pe fost de camera video.

sorin.chiru, in banii aceeai iti poti lua o camera video mult peste capacitatile video ale unuei camere foto.
Acum cateva zile discutam cu cineva care vrea sa isi ia o camera video si mi-a aratat la ce s-a oprit:
SONY HDR-XR500VE. Dupa specificatii mi se pare o camera video excelenta multe peste ce poate filma un D90 sau un D300s.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde vid313 » Lun Ian 04, 2010 5:28 pm

KodiaK scrie:Principalul dezavantaj ar fi ca la D90 focusul in timpul filmarii este manual, deci in momentul in care filmezi un copil mic, care clar nu sta pe loc, o sa iti faci 1001 nervi tot focusand pt ca la final (cand vezi filmul pe TV/monitor) sa observi ca ai focusat cu cativa cm in fata sau in spatele subiectului.

Ia mai arunca o privire la camerele video profesionale si vezi cum se face focusul - manual. :) Lasand amanuntul acesta deoparte, la aproape orice obiectiv nikon peste cel de kit poti folosi cu incredere focusul manual cu rezultate multumitoare.

KodiaK scrie:Un alt dezavantaj este durata maxima de 5min a clipului.

Este un dezavantaj dar se poate trece peste el prin lipirea mai multor clipuri intr-un soft gratuit.

KodiaK scrie:Un altul ar fi ca diafragma nu poate fi modificata in timpul filmarii.

Corect, insa cunoscand situatia vei putea sa reglezi diafragma de la inceput in functie de cum ai nevoie.

KodiaK scrie:Mai trebuie tinut cont si de designul aparatului, care nu este construit precum o camera video, si deci mult mai incomod de folosit pe fost de camera video.

Acesta mi se pare cel mai mare dezavantaj si anume ergonomia.

Pentru inregistrari cu familia mie unul imi este de ajuns. Prefer sa investesc restul de bani in sticla.:)
Ps: sunt oameni care folosesc aparatele foto pe post de camera video si pentru mai mult de inregistrari cu familia: http://vimeo.com/6908350.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde sorinsava » Lun Ian 04, 2010 8:13 pm

Sa filmezi ca lumea cu un dslr e mult mai dificil decit pare daca te uiti la pretul aparatului, chiar daca ai control independent A, S, ISO/gain, focus si stabilizare in timpul filmarii. La fel cu adaptorul de 35mm. E ceva destul de greu de operat, trebuie sa te pregatesti bine inainte, iti trebuie ceva pe post de steadicam, sincronizare de sunet extern, tehnica de filmat/tinut camera si multe altele. Daca stii ce faci e super, altfel iese rau de tot. Rezultatele vorbeste dupa cum se vede.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde KodiaK » Mar Ian 05, 2010 10:33 am

vid313 scrie:Ia mai arunca o privire la camerele video profesionale si vezi cum se face focusul - manual. :)

Nu cred ca este cazul sa comparam o camera video profesionala cu capacitatile de filmare ale unui DSLR. Si pe linga asta m-am uitat la f64 la sectiunea camere video profesionale si majoritatea ofereau posibilitatea de auto-focus, iar la restul nu specifica nimic in legatura cu modul de focus. Sau poate tu vorbeai de camerele video de pe la Hollywood :P

Lasand amanuntul acesta deoparte, la aproape orice obiectiv nikon peste cel de kit poti folosi cu incredere focusul manual cu rezultate multumitoare.

Nush daca ai incercat sa filmezi cu D90-ul, dar eu am incercat, si iti pot spune ca nu este deloc floare la ureche, mai ales cand trebuie sa filmezi subiecte in miscare, si am folosit mai multe obiective, printre care si 50mm f/1.8, care este folosibil exclusiv in modul manual. Nu zic ca este imposibil de facut focusul manual in timpul filmarii, dar este mult mai dificil decat la o fotografie. Nu uita ca at cand filmezi nu poti folosi decat LCD-ul pt vizare, pe cand la poze folosesti vizorul optic care este mult mai MF friendly :)

Corect, insa cunoscand situatia vei putea sa reglezi diafragma de la inceput in functie de cum ai nevoie.

Si ce te faci daca situatia se schimba in timp ce filmezi? Cel mai simplu exemplu ar fi sa filmezi afara, unde este soare si folosesti un f8 si apoi sa intri in casa unde lumina este mai slaba si iti trebuie o diafragma mai deschisa. Trebuie sa intrerupi filmarea, sa modifici apertura si apoi sa reincepi filmarea.

Ps: sunt oameni care folosesc aparatele foto pe post de camera video si pentru mai mult de inregistrari cu familia: http://vimeo.com/6908350.

M-am uitat la filmulet si nu pot spune ca m-a dat pe spate. Intr-adevar calitatea imaginii este f buna, insa incepuse sa ma doara capul de la rateurile pe care le facea omul cu focalizare. Cum devenea ceva mai dinamica scena imediat incepea blureala de miss-focus. Fenomen accentuat si de f-ul mic pe care il folosea ca sa obtina un shallow DoF.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Sfaturi ptr camera video compacta

Mesajde sorinsava » Mar Ian 05, 2010 11:12 am

Si agita camera rau, se vedea jeleu
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron