Acum este Mar Apr 16, 2024 9:03 am

Articole Nikonisti.ro

Curatare senzor Nikon D750

Diverse despre Nikon

Curatare senzor Nikon D750

Mesajde voltmetru » Dum Iun 25, 2017 10:45 pm

Buna seara,

Am testat dslr-ul la diafragme de peste f8 (f11, f16, f22) - poze la un perete alb... si am obsercat ca sunt destul de multe gunoaie care se accentueaza tare dupa f11 si acopera coltul din dreapta sus in proportie destul de mare - multe particule de praf par si cateva scame... am crezut ca e obiectivul de vina si l-am curatat pe ambele lentile si tot asa... dupa care am testat si cu al 2-lea obiectiv si am vazut ca dispersia gunoaielor este fix aceasi ceea ce imi indica clar ca nu e vorba de obiective ci de senzorul dslr-ului...
Si acuma intreabarea mea... la cate chestii am tot auzit de cei de la service-ul Nikon - cred ca se numesc restart nikon... am o retinere in a trimite body-ul la ei pentru operatiunea de curatare senzor...
Ati trimis pana acuma body-ul la service pentru aceasta operatiune ? si daca da, chiar au curatat senzorul si nu au "aparut" subit alte probleme gen abateri de focus sau alte prostii ?

Si inca o intrebare, D750 este luat de la f64 si mai am garantie 1 an si jumatate. Trebuie sa platesc aceasta operatiune sau intra in garantie ?

Astept raspunsurile voastre,
Seara buna,
Florin
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: Curatare senzor Nikon D750

Mesajde bv01 » Lun Iun 26, 2017 9:14 am

De ce nu cureți singur senzorul? Operațiunea e pur și simplu super ușoară și nu e nimic de speriat. Ai impresia că în service-uri lucrează niște samurai cu aptitudini mai speciale?


Sent from my mobile phone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Curatare senzor Nikon D750

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Iun 26, 2017 11:39 am

Vezi ca sunt niste useri pe olx care iti curata tot interiorul pe la vro 100 lei, la restart o sa te duca in 350-400 curatarea, in cazul in care vrei sa te duci la o firma incearca la kamerawork.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare senzor Nikon D750

Mesajde voltmetru » Lun Iun 26, 2017 12:08 pm

am pus lock mirror si am o suflanta din aia de aer de la F64... am suflat in senzor pana mi-a venit rau :))) dar am testat dupa si nu s-a dus mare lucru.. se pare ca trebuie sa folosesc niste lavete din alea speciale pt senzori full frame... cu latimea cat senzorul, am vazut unele la F64:

link magazin online
JJC - Set Spatule pentru curatarea senzorilor Full Frame, 12 bucati

Am mai vazut si alte lavete dar la review-uri toti se plang ca au ajuns cu mai multe scame decat initial...

Am vazut cateva anunturi pe olx... dar voi a-ti avea incredere sa va lasati dslr-ul pe mana cuiva care nu iti prezinta nici o garantie ?

Aveti idee daca sunt bune de ceva astea sau trebuie unele umede ?
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: Curatare senzor Nikon D750

Mesajde Tachodiag » Lun Iun 26, 2017 12:46 pm

Merg bine spatulele alea umed+uscat. Nu trebuie frecat cu insistenta.
Mai este sistemul cu spatula cu gel.
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator