Acum este Joi Mar 28, 2024 8:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere aparat.

Diverse despre Nikon

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Mie Iun 06, 2018 9:23 pm

Hai sa fim seriosi. Modelele aratate de tine, daca le pui acelas obiectiv la toate si te pricepi la pozat ies identice, mici diferente care nu sunt percepute de oricine, si foarte mici pentru ochiul uman. Nikon de ceva ani foloseste senzori de la Sony, adica Toshiba. Faza cu low light este o porcarie. Nu stiu cata lume face poze in miscare sau din mana sa foloseaca iso de 6400. Nu mai trebuie sa cascam ochii la marketing. Static pozezi de pe trepied la iso mc cu expunere lunga. Iso ala este nesemnificativ intre a 6300 si a6000, o arata chiar site-urile mentionate de tine ulterior. Vrei sa vorbim de focus ? ca ala are 170 si alalalt 450 ? este o porcarie, lume acare pozeaza foloseste un singur punct la alegere. Daca vrei le comparam. Pe mine ma intereseaza ce obtin in plus la calitate, iar aia este nesemnificativa spre identica. Intre D90 si D7100 la calitate nu este diferenta, doar la filmari, la low iso, etc, cea ce nu pe multi intereseaza. Faptul ca unu filmeaza full hd si altul 4 k, iar pentru multi este irelevant, full hd fiind o calitate destul de ridicata incat sa satisfaca placerea multora. Multi nu-i intereseaza nici rapiditatea focusului, caci pozeaza static, cea ce le permite focalizarea manuala pentru o cat mai buna focalizare, sau af-ul aparatului respectiv este destul de bun incat sa te satisfaca si pe tine care pozezi subiecti in miscare. Faptul ca unu are 6 fps si altul 10 iar nu este relevant pentru multi, 6 sunt chiar suficiete. Sunt posesor de aparat cu rafala de 10 fps, si nici nu o folosesc, desi pozez subiecti in miscare la mare viteza, si am timp sa fac 4-5 cadre, nu am nevoie de 30. Pana la urma calitatea si focalizarea rapida si precisa tine de obiectiv, acolo este problema. Daca pui un L pe un canon 300D cu 6 mpx. de acum 15 ani, faci poza de manual cu el, este limitat si ala intradevar, dar pana la limitarea aparatului, obiectivul si experienta fotografului te omoara. Pana la urma urmei, lumea are aparate si pentru o pasiune, nu sa scata bani de pe urma aparatelor, deci un A6000 satisface cerintele oricarui amator si avansat chiar, numai sa sti sa-l folosesti, si sa ai lentila buna pentru el daca vrei sa storci din el tot, dupa ce ai stos tot din aparat si nu te mai satisface ce iti poate oferii, atunci trebuie sa urci. A7 ff- este peste orce a6000+. E ca si cum ai spune ca un apsc este mai bun decat un ff. Sa nu uitam ca marimea senzorului are un cuvant mare de spus.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde bv01 » Mie Iun 06, 2018 10:36 pm

D850 are senzor TowerJazz care e senzor Panasonic...doar zic și eu.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Joi Iun 07, 2018 6:17 am

bv01 scrie:D850 are senzor TowerJazz care e senzor Panasonic...doar zic și eu.


Probabil nu pe toate modelele mai ales la FF-uri, dar pana nu cu mult timp in urma foloseau de la Sony.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde bv01 » Joi Iun 07, 2018 8:17 am

Păi eu am zis de D850...[emoji23]
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron