Acum este Mar Apr 30, 2024 11:43 am

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem iarna?

Diverse despre Nikon

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde cosminprund » Joi Ian 21, 2010 3:43 pm

Cu Nikon D60 si cu Nikon D80 am pozat pe ploaie, in citeva ocazii. Procedura a fost cam asa: eu sub pelerina de ploaie la plimbare, aparatul pregatit de tragere sub pelerina si-l scoteam cind aveam la ce sa-l folosesc! Singura chestie incomoda e ca se stropeste lentila frontala a obiectivului si trebuie curatat... daca gasesti ceva uscat. Parca ploaia e ceva mai umeda decit zapada... Pe ninsoare n-am avut ocazia, cel mai probabil pentru ca nu-mi place frigul. Mie, nu aparatului.

Pe de alta parte orice iesire cu aparatul entry-level pe vreme rea se va face pe raspunderea pozarului, din moment ce Nikon zice ca nu sunt protejate.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde glumetu » Joi Ian 21, 2010 5:58 pm

mandea scrie:glumetu, daca nu ma insel in poza e un D300 care nu e tocmai entry-level si dupa cate stiu e "weather sealed" (cum probabil e si obiectivul profesional de pe el). Sa nu fii inteles gresit si sa primesti niste ocari de la colegii forumisti care au iesit in lapovita cu D40..

bineinteles ca asa e, se stie din semnatura ca nu am altceva si am spus de la inceput ca e valabil pentru aparatele cu weather-sealing. Insa cred ca ce am postat eu este echivalent cu provocarea D40 + usoara fulguiala/ploaie. Heck, am vazut si oameni cu compacte care faceau poze in lapovita aia... Fiecare pe raspunderea sa, cu siguranta.

la ce reactionez eu oarecum este explozia de consumerism care insoteste in ultimii ani business-ul de fotografie. Se indreapta cumva spre moda, toate aceste accesorii. Daca nu avem husa de ploaie Kata, prosop, crema de nas, ochelari de soare, manusi insulate si 3 tipuri de rucsace in functie de cati km facem pe jos, atunci sigur nu putem fotografia. Eu chiar nu o sa-mi cumpar husa de ploaie, dar am invatat lectia cu murdaria si data viitoare voi avea o punga si doua elastice. E mai mult decat suficient, ca doar nu ies pe strasse sa ma laud cu echipamentul.

Cat despre consumerismul asta... nu vedeti oameni care se mandresc in semnatura cu cate 5-6 obiective (nu aici neaparat) si cand pleaca undeva cer sfaturi la tot poporul ce obiective sa-si ia cu ei. Pai nu stiai de cand ti l-ai luat la ce-o sa-l folosesti?

on topic: parasolarul este cea mai buna protectie pentru elementul frontal al obiectivului in cazul ploii.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron