Acum este Mie Mai 01, 2024 12:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Promptitudine

Diverse despre Nikon

Promptitudine

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Ian 21, 2010 1:27 pm

Pentru ca nu imi place sa scriu in cosul de gunoi al acestui forum, am ales sa postez si aici:

Deci, sa facem o mica recapitulare:

Ieri am postat cu linkuri + printscreen pretul eronat pentru D700, respectiv 7500 Ron, cu care Skin (PC Center) promova prin intermediul site-ului lor printre alti distribuitori, si magazinul F64.
Magazin onorabil, cu stocuri, etc.
Practic tentatia de a da click pe link-ul respectiv (D700 la 7500 de ron) si de a accesa site-ul F64 era relativ mare.
Nu se specifica nicaieri ca preturile ar fi cu TVA sau fara.

Am semnalat acest lucru si, ca si data trecuta cand am "gresit" in acelasi sens solicitand o reparatie conform conditiilor de garantie trecute pe Nikonisti.ro, topicul a fost inchis, mutat in cosul de gunoi si in plus mi-am facut o multime de "prieteni" pe forum. Nu ca m-ar deranja intr-un fel audienta constanta de pe terasa F64. Chiar mi se par simpatici asa multi si agitati pe acest forum in ceea ce ma priveste.

Este uimitor insa, cum doua lucruri gresite pe care le-am facut eu, respectiv am "improscat cu noroi" Skin si Nikon, au generat doua lucruri foarte bune si anume corectarea greselilor de pe site-urile Skin referitoare la onorarea garantiei in Romania si la preturile practicate de magazinele din reteaua de distributie.

Cu respect celor ce au avut rabdare sa citeasca atatea randuri de discutii si celor ce au avut "sensibilitatea" de a reactiona prompt si a remedia erorile.

Bogdan Dumitru.

Edit ulterior: Ca si data trecuta cand am avut discutii in contradictoriu topicul a fost inchis, blocat, mutat in cosul de gunoi.
Daca sunt eu acel absurd, nebun si inrait atunci de ce Skin (Nikon in Romania) are grija sa corecteze atat de repede erorile din site-urile lor?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promptitudine

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Ian 21, 2010 2:16 pm

Domnule Bogdan Dumitru, nu problemele semnalate de dvs sunt problema, ci modul în care le puneţi. Ca şi alte chestii lucrative, Skin Romania, f64, chiar şi Nikon Japonia lucrează cu oameni, pot apărea probleme. Normal este ca aceste probleme să fie rezolvate când sunt semnalate.
Problema mare, cea care vă aduce adversitatea majorităţii userilor de-aici (care în mare parte sunt clienţi mulţumiţi de Skin România, de-aia sunt aici) este modul insinuant, peiorativ, de deţinător al adevărului absolut în care puneţi aceste probleme, doar pentru simplul motiv că Skin nu a vrut să vă dea ceva la care nu aţi avut dreptul, dar aţi vrut să-i fraieriţi (pe româneşte) s-o facă. Toţi cunoaştem faptul că aţi achiziţionat Nikon din State ca să evitaţi plata taxelor, iar când vi s-a stricat aţi încercat să le forţaţi mâna să vi-l repare moacă, în baza unei garanţii care nu exista. Deci exact aşa cum dvs insinuaţi că Skin s-ar putea să fi ştiut de preţurile fără TVA de pe site-ul PC Center, eu vă zic foarte convins că dvs ŞTIAŢI sigur că nu aveţi garanţie la produsul respectiv, orice cumpărător de Nikon din State ştie treaba asta. Deci cine este mai necinstit? Această reavoinţă a dvs răzbate din fiecare post, nu v-aţi plictisit încă?

PS Dacă un subiect a fost închis de moderator, aţi putea avea bunul simţ să nu mai deschideţi acelaşi subiect încă o dată, până la urmă este un forum privat, este casa lor. Dacă mergi la cineva acasă, îi respecţi regulile, chiar dacă ţie nu ţi se par ok. Nu mă apuc să mut mobila în casă la prieteni, doar pentru că mi se pare mie că n-au ei bun gust.

PS2 Nu, nu lucrez nici la Skin, nici la Nikon.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Promptitudine

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Ian 21, 2010 2:46 pm

Am inteles si multumesc ca mi-ai luminat mintea :-)
Acesta este un forum laudativ unde nu se accepta critica la adresa reprezentantului Nikon in Romania, doar sunt la ei in casa nu?
Ce naiba o fi fost in capul meu de nu m-am prins de la inceput.
:-).
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promptitudine

Mesajde KodiaK » Joi Ian 21, 2010 2:59 pm

bogdan_dumitru scrie:Am inteles si multumesc ca mi-ai luminat mintea :-)
Acesta este un forum laudativ unde nu se accepta critica la adresa reprezentantului Nikon in Romania, doar sunt la ei in casa nu?


Se pare ca nu ati inteles nimic...pacat :(
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Promptitudine

Mesajde mandea » Vin Ian 22, 2010 1:31 pm

bogdan_dumitru scrie:Pentru ca nu imi place sa scriu in cosul de gunoi al acestui forum


Daca il frecventati asa des, poate acolo va e locul?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promptitudine

Mesajde Sabina » Lun Ian 25, 2010 10:35 am

bogdan_dumitru scrie:Am inteles si multumesc ca mi-ai luminat mintea :-)
Acesta este un forum laudativ unde nu se accepta critica la adresa reprezentantului Nikon in Romania, doar sunt la ei in casa nu?
Ce naiba o fi fost in capul meu de nu m-am prins de la inceput.
:-).


Domnule Dumitru, aţi încercat undeva termenul de critică constructivă nu critică tip nod în papură? Eu una nu prea am văzut, şi văd că nu numai eu sunt în situaţia respectivă. Eu cred că am explicat suficient ce tip de critică e acceptată (şi e vorba de bun-simţ, nu de cine ştie ce problemă uluitoare, incredibilă) - pe scurt, şi foarte clar - critică cu eleganţă şi nu mai ajungi la gunoi.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Promptitudine

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Ian 25, 2010 12:08 pm

Ok, Sabina.
Sper ca ai urmarit postarile si ai constat si lucrurile pozitive spuse despre Nikon.
E adevarat ca uneori folosesc un ton mai tendentios, dar care este departe de cel folosit de alti cativa forumisti "de marca" si carora li s-a permis utilizarea lui. Ma bucur ca cele cateva postari ale mele au avut puterea sa schimbe ceva si inca foarte repede.
Asta inseamna ca voi ma miscati bine si ca nu ati cazut in capcana multinationalelor cu reactie intarziata.
Sigur ca tu trebuie sa iti faci treaba si sa pastoresti acest forum ca sa nu se ajunga la injuraturi, etc.
Sper sa o faci in continuare cu obiectivitate.
Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori