Acum este Joi Mai 02, 2024 6:10 am

Articole Nikonisti.ro

Soft de remapare hot pixeli? Nikon vs Pentax

Diverse despre Nikon

Re: Soft de remapare hot pixeli? Nikon vs Pentax

Mesajde FullMetalJacket » Mie Feb 03, 2010 12:26 pm

Imi dau si eu cu parerea, ontopic.
O astfel de optiune, de remapare hot pixels, mi se pare cu doua taisuri. Cred ca aparitia remaparii, integrata din senin pe un aparat Nikon, i-ar face pe multi sa se intrebe daca nu cumva senzorul aparatului respectiv este mai predispus la aparitita de hot pixels decat "ar fi normal", si in final ar putea duce la evitarea acelui model de aparat. Din cauza asta nu mi se pare un feature 100% pozitiv din punct de vedere marketing, iar marketingul influenteaza enorm succesul.
Personal, punandu-ma in postura Nikon, nu as incuraja integrarea optiunii de remap hot pixels, ci as prefera dezvoltarea in directii evident pozitive, fara posibilitatea existentei unei interpretari negative.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Soft de remapare hot pixeli? Nikon vs Pentax

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 03, 2010 3:32 pm

FullMetalJacket scrie:Personal, punandu-ma in postura Nikon, nu as incuraja integrarea optiunii de remap hot pixels, ci as prefera dezvoltarea in directii evident pozitive, fara posibilitatea existentei unei interpretari negative.

Totul e cum prezinti optiunea respectiva. Sa zicem ca se numeste "sensor recalibration" si ca totul este facut automat de aparat la selectarea ei (o expunere cu obturatorul inchis, urmata de procesarea imaginii si remaparea pixelilor cu probleme), iar manualul recomanda sa se faca operatiunea periodic, la fiecare citeva luni, pentru mentinerea senzorului la parametri optimi de functionare. Nu exista nici un fel de conotatii negative, iar celor care au neglijat s-o faca si intreaba pe forumuri cum se rezolva problema hot pixelilor, li se va raspunde sa-si recalibreze senzorul in loc sa-si trimita aparatul in service.

Sau si mai "pe sest", fara nici o interventie umana, aparatul ar putea initia singur operatiunea, cind a trecut suficient de mult timp de la ultima recalibrare, in momentul in care utilizatorul a oprit aparatul. Aparatele Nikon si-ar cistiga faima ca sint singurele la care hot pixelii dispar singuri, dupa o vreme. :) Cel putin pina cind va adopta si concurenta aceeasi strategie...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Soft de remapare hot pixeli? Nikon vs Pentax

Mesajde FullMetalJacket » Mie Feb 03, 2010 4:03 pm

Aveti dreptate; chiar perspectiva initierii procedurii fara interventie umana este cea mai potrivita. In general, in cazul echipamentelor electronice dar nu numai, este privit cu reticenta tot ce inseamna "mentenanta preventiva de preintampinare a problemelor din cauze interne" care cade in sarcina cumparatorului/utilizatorului (a nu se confunda cu functii gen Sensor Dust Cleaning, care previne probleme din cauze externe - praf).
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori