Acum este Joi Mai 23, 2024 5:51 am

Articole Nikonisti.ro

recomandare filtru polarizare

Diverse despre Nikon

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 16, 2010 11:17 pm

hyp scrie:de unde as putea achiziona..sa fac o comparatie de preturi etc...pe f64 vad ca nu au in portofoliul de produse
si care varianta ..banuiesc ca 250-ul?

Fotohobbyshop este importator unic pentru Raynox in Romania: link magazin online
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde sorinsava » Sâm Apr 17, 2010 10:22 am

MihaiZ scrie:La mine se punea problema: ok, am un dslr si as vrea sa fac si poze close-up pe langa restul temelor unde m-as descurca cu obiectivele actuale. Ce fac? Cumpar un P&S, un obiectiv dedicat sau incerc un filtru?
Scuze de offtopic.


Multi au avut si inca au un p&s pe acasa, nu si-au cumparat dslr din prima.
Daca vrei sa fie ieftin si sa folosesti dslr-ul pt close-up cea mai buna varianta e cu tub de extensie (kenko sunt cei mai scumpi dar au contacte electrice si surub AF, toate celelalte marci mai ieftine sunt fara), sau chiar burduf. Filtrele sunt cea mai nefericita varianta pe dslr.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 17, 2010 2:12 pm

sorinsava scrie:Daca vrei sa fie ieftin si sa folosesti dslr-ul pt close-up cea mai buna varianta e cu tub de extensie (kenko sunt cei mai scumpi dar au contacte electrice si surub AF, toate celelalte marci mai ieftine sunt fara), sau chiar burduf. Filtrele sunt cea mai nefericita varianta pe dslr.

Daca obiectivul nu are CRC by design (adica nu e proiectat sa focalizeze aproape), tubul de extensie da rezultate foarte asemanatoare cu filtrul de close up, din cauza curbarii pronuntate a planului de focalizare. Tubul de extensie si burduful merg bine cu obiective macro, permitind obtinerea unor rapoarte de marire supraunitare. Marea problema este ca obiectivul montat pe asa ceva are o plaja de focalizare foarte ingusta, deci se cam pierde controlul asupra raportului de marire (aici e mai avantajos burduful, dar e dificil de utilizat: nu transmite nici contactele electrice, nici surubul de AF).

O solutie mai confortabila este un teleconvertor de calitate. Pierderea de luminozitate este irelevanta, in schimb plaja de focalizare nu este afectata. Prin marirea focalei obiectivului creste si raportul de marire.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde sorinsava » Sâm Apr 17, 2010 2:48 pm

Ok.
Calitatea optica a rezultatului cu filtre de close-up era extrem de slaba comparativ cu tuburile cind am facut proba (cred ca am avut un filtru +2 sau +3, nu mai stiu). Rezolutia era afectata si apareau o multime de defecte optice care iti sareau in ochi, greu sau imposibil de scos.
Curbura la tuburi exista insa poti sa gasesti un f-stop potrivit, faci un stacking, incerci diverse lungimi de tuburi la diverse distante de focalizare. E ceva cu care poti sa traiesti intr-un mod acceptabil si are un fel de rezolvare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde hyp » Sâm Apr 17, 2010 3:42 pm

deci in concluzie...s-a plecat de la filtru polarizare...si s-au ajuns cu discutiile la macro :)) iar solutia optima in raportul calitate/pret...utilitate cat de des ai nevoie de asa ceva etc este respectivul raynox 250
am vazut ca la importator nu mai e pe stoc...pe okazii oamenii cer mai mult decat pe ebay nou...
mai stau si cizelez...cred ca aleg ebay-ul intre timp
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 17, 2010 4:47 pm

hyp scrie:iar solutia optima in raportul calitate/pret...utilitate cat de des ai nevoie de asa ceva etc este respectivul raynox 250

Solutia optima, de departe, este compactul prietenei/prietenului fara veleitati de fotografie DSLR. Cine nu e convins, n-are decit sa incerce...

Iar unde nu e nevoie de cine stie ce rezolutie (fotografii ce nu vor fi imprimate la format mare niciodata), o imagine facuta cu un obiectiv normal la distanta minima de focalizare, din care s-a facut crop pe subiect, va avea o profunzime de cimp incomparabil mai mare decit a oricarei macrofotografii veritabile. Aspect care nu e deloc de neglijat...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde pl87128 » Dum Apr 18, 2010 9:15 pm

hai k intorc eu discutia.. inapoi la subiectul initial .. filtrul de polarizare...

am vazut poze cu si fara .. am citi ca se poate sa il pui cu efecte .. adica mai cu efect sau mai putin cu efect.. invartind filtrul ? este asa.. ? deci daca ai filtrul pe obiectiv mai tot timpul (mai putin seara ) deranjeaza.. cu ceva ? ma refer daca il pui pe efect minimal "?

eu m-am gandit sa imi cumpar cv de protectie.. UV :-? cum zicea si Dl Pop mai inainte protejeaza de noroi praf .. pietricele etc .. in cazuri mai extreme de fotografiat .. si unul de polarizare ca imi place efectul pe care il face.. culorile devin mai frumoase cu el

va rog daca cineve imi poate explica acest fapt cu efectul polarizarii .. din pacate inca nu am avut in mana un filtru ca sa il pot testa .. si imi place sa stiu tot si sa verific de 5 ori inainte sa cumpar.. :)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde mandea » Mar Apr 20, 2010 9:40 am

auzi (sau vezi) pl87128, tu nu poti sa faci chiar nimic de capul tau?
credeam ca ai inteles ce inseamna RTFM (ma rog, STFI).
pont: cauta macar pe forum despre polarizare.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde pl87128 » Mar Apr 20, 2010 6:17 pm

poate in manualul tau scrie despre filtrul de polarizare.. :D in al meu nu am vazut .. daca esti in stare sa imi areti postul cu raspunsul la intrebarea mea.. ai 5 beri .. ahh si din alea ce beau 'oamenii.. " nu norok.. :lol:

salut !
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: recomandare filtru polarizare

Mesajde pl87128 » Mar Apr 20, 2010 6:19 pm

pl87128 scrie:poate in manualul tau scrie despre filtrul de polarizare.. :D in al meu nu am vazut .. daca esti in stare sa imi areti postul cu raspunsul la intrebarea mea.. ai 5 beri .. ahh si din alea ce beau 'oamenii.. " nu norok.. :lol:

Later Edit ..

am precizat ca am citi si stiu ce e.. dar nu am inteles exact chestia cu efectul mai redus.. mai accentuat.. :D poate nu ai inteles tu intrebarea.. :P

salut !
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori