Acum este Joi Mar 28, 2024 2:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Claritate poze instagram/facebook

Diverse despre Nikon

Re: Claritate poze instagram/facebook

Mesajde RGAV » Joi Ian 28, 2021 11:07 pm

Salut,

In afara de a exporta la max res si trimite prin AirDrop/mail pozele de pe calculator pe telefon nu fac nimic in plus. Nu stiu ce este cu instagramul de pune la unii asa si la altii mai bine. Am observat si eu asta la unii utilizatori. Cred ca conteaza si telefonul cu care o postezi, poate si daca esti pe wi-fi sau nu?

Daca le trimiti in DMs, da, acolo scade calitatea drastic.
RGAV
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 03, 2020 10:50 am

Re: Claritate poze instagram/facebook

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 29, 2021 1:32 pm

RGAV scrie:Salut,

In afara de a exporta la max res si trimite prin AirDrop/mail pozele de pe calculator pe telefon nu fac nimic in plus. Nu stiu ce este cu instagramul de pune la unii asa si la altii mai bine. Am observat si eu asta la unii utilizatori. Cred ca conteaza si telefonul cu care o postezi, poate si daca esti pe wi-fi sau nu?

Daca le trimiti in DMs, da, acolo scade calitatea drastic.


Ceea ce conteaza e ca dimensiunea pozei sa fie cea maxima permisa de Instagram ...
Sigur conteaza si ecranul telefonului utilizat, dar pe telefoane cu ecrane 1080p imaginea se va vedea identic. Diferente vor fi in cazul ecranelor OLED, dar nu extrem de mari ...

Aici ai niste tutoriale care trateaza exact problema exportului catre social-media: https://www.youtube.com/c/LaurenceBakerAdobe/search?query=instagram
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori