Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:30 pm

Articole Nikonisti.ro

ISO.. cat si cand... ? :D

Diverse despre Nikon

ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde pl87128 » Sâm Mai 22, 2010 11:04 pm

salutare m-am obisnuit cat de cat cu "D5k" ul meu mai am de experimentat cu el dar nah .. incet si bine..

o mare nedumerire este reglajul ISO.. :( cate o data fac poze pe auto dar incet incet o sa exclud modul auto.... pe langa auto folosesc A si S... S doar cand este cazul.. A mai mereu deoarece mai pun un -1 -1.7 la expunere deoarece pozele ies prea luminoase.. apopo la modurile scen inca nu m-am bagat .. :D

un timp am avut iso pe auto apoi am pus pe 200-250 as mi s-a recomandat intre 200-400 dar am observat ca seara si la portret mai ales indoor se pune si mai mult..

ma lamuriti voi cam cum faceti sa iasa calitate maxima? cand si cat se pune.. ? normal ca acest lucru se poate si experimenta dar rar poti face 7-8 cadre cu diferite reglaja la un subiect.. in afara de subiecte cum ar fi ceasca de cafea.. :D :lol:

cam asta imi provoaca dureri de cap.. :D in rest ma descurc.. am invatat sa reglez si blitul pe -2 sa aiba efect mai slab la cele cu reglaje slow , rear etc ink nu am ajuns.. :D cum nici la WB inca nu ma bag dar mi se pare ok asa pe auto .. :)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 22, 2010 11:29 pm

pl87128 scrie:ma lamuriti voi cam cum faceti sa iasa calitate maxima? cand si cat se pune.. ? normal ca acest lucru se poate si experimenta dar rar poti face 7-8 cadre cu diferite reglaja la un subiect.. in afara de subiecte cum ar fi ceasca de cafea.. :D :lol:

Pe o ceasca de cafea se poate experimenta la fel de bine ca pe orice altceva, mai ales cind e vorba de zgomotul de pe imagine.

La aparate cu senzorul lui D5000/D90/D300, eu prefer un ISO de baza de 200 si auto-ISO setat pina la 1600. Timpul limita de expunere il aleg functie de obiectiv si imprejurari. In situatii statice cu probleme de iluminare, in care primeaza calitatea, 200 ISO si trepied.

Dar frumusetea fotografiei digitale este ca poti experimenta pe cont propriu oricit, pina ajungi la niste solutii care sa te satisfaca. Este unul din domeniile in care calatoria este mult mai interesanta decit sosirea la destinatia finala.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde HAZARD » Dum Mai 23, 2010 10:44 am

Si eu folosesc in majoritatea cazurilor auto iso stetat intre 200 si 1600 iar timpul minim de deschidere il tin la 1/8. Cei drept ca pentru ob zoom e cam mic, dar in combinatie cu modurile semiautomate sau manual iti acoperi cam toate situatiile.
In plus, cu modul iso pe automat (ca in ex de mai sus sa zicem), daca in casuta iso modifici valoarea la 400 sa zicem, atunci iso nu-ti va cobora sub 400....in schimb va urca pana in 1600 daca aceasta va fi insuficienta pentru deschiderea minima ceruta de tine. Deci intr-o situatie luminoasa daca vrei tu neaparat granulatie in poza poti modifica rapid iso fara a naviga prin meniu sa dezactivezi iso auto.
Ai grije doar ca in modul manual, auto iso nu devine manual, ramane tot automat. Si iarasi nu uita de el cand pui aparatul pe trepied si vrei sa faci expuneri indelungate....nu stiu cine si-ar dorii iso mare in astfel de situatii.
Cu stima
Radu
HAZARD
 
Mesaje: 202
Membru din: Dum Iun 21, 2009 4:10 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde sorinsava » Dum Mai 23, 2010 11:37 am

HAZARD scrie:In plus, cu modul iso pe automat (ca in ex de mai sus sa zicem), daca in casuta iso modifici valoarea la 400 sa zicem, atunci iso nu-ti va cobora sub 400....in schimb va urca pana in 1600


Mmm iar revine discutia (absolut reala pe multe forumuri):

intrebare: "Cum merge autoiso ca eu am citit in cartea mirifica a gurului Thom Hogan ca autoiso nu coboara niciodata sub iso curent, dar pe camera mea coboara!!! E defecta? S-o dau la service???"

raspuns: "Fa rost de cea mai recenta erata sau gindeste singur"
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde hyp » Dum Mai 23, 2010 2:14 pm

din cate am vazut d5000-ul la 3200 are distorsiuni destul de puternice..nici nu as avea pretentia
l-am mutat si eu in max iso 1600...chiar si 800 daca pun 35mm-ul
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Haf » Dum Mai 23, 2010 2:24 pm

hyp scrie:din cate am vazut d5000-ul la 3200 are distorsiuni destul de puternice..nici nu as avea pretentia
l-am mutat si eu in max iso 1600...chiar si 800 daca pun 35mm-ul

La ce distorsiuni te referi mai exact? :shock:
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde hyp » Dum Mai 23, 2010 2:30 pm

am folosit un termen gresit..ma refer la zgomotul de fond datorita iso-ului ridicat
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Mai 24, 2010 9:21 am

sorinsava scrie:
HAZARD scrie:In plus, cu modul iso pe automat (ca in ex de mai sus sa zicem), daca in casuta iso modifici valoarea la 400 sa zicem, atunci iso nu-ti va cobora sub 400....in schimb va urca pana in 1600


Mmm iar revine discutia (absolut reala pe multe forumuri):

intrebare: "Cum merge autoiso ca eu am citit in cartea mirifica a gurului Thom Hogan ca autoiso nu coboara niciodata sub iso curent, dar pe camera mea coboara!!! E defecta? S-o dau la service???"

raspuns: "Fa rost de cea mai recenta erata sau gindeste singur"


Nu e chiar asa de grav sa scoti o erata. Mai rau e sa afirmi tampenii si sa te faci ca ploua.
Daca intelegi tu unde bat...
:)
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Maniac » Lun Mai 24, 2010 9:34 pm

pl87128 scrie:salutare m-am obisnuit cat de cat cu "D5k" ul meu mai am de experimentat cu el dar nah .. incet si bine..

o mare nedumerire este reglajul ISO.. :( cate o data fac poze pe auto dar incet incet o sa exclud modul auto.... pe langa auto folosesc A si S... S doar cand este cazul.. A mai mereu deoarece mai pun un -1 -1.7 la expunere deoarece pozele ies prea luminoase.. apopo la modurile scen inca nu m-am bagat .. :D

un timp am avut iso pe auto apoi am pus pe 200-250 as mi s-a recomandat intre 200-400 dar am observat ca seara si la portret mai ales indoor se pune si mai mult..

ma lamuriti voi cam cum faceti sa iasa calitate maxima? cand si cat se pune.. ? normal ca acest lucru se poate si experimenta dar rar poti face 7-8 cadre cu diferite reglaja la un subiect.. in afara de subiecte cum ar fi ceasca de cafea.. :D :lol:

cam asta imi provoaca dureri de cap.. :D in rest ma descurc.. am invatat sa reglez si blitul pe -2 sa aiba efect mai slab la cele cu reglaje slow , rear etc ink nu am ajuns.. :D cum nici la WB inca nu ma bag dar mi se pare ok asa pe auto .. :)


Incep cu o recomandare simpla:
a)Invata sa scrii in limba romana. Nu in limba mIrc(messenger).
Continui cu inca o recomandare simpla:
b)Nu mai folosi "..." in exces. "..." in scris este echivalentul lui "aaaah" in vorbire. Cu alte cuvinte, daca idolul tau in viata nu este Marean "care este" Vanghelie, atunci nu ai de ce sa folosesti "..." in mod excesiv.
Boon. Dupa ce rezolvi punctele a) si b) treci la punctul:
c) Citesti tot ce e aici :
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm
si aici:
http://www.morguefile.com/docs/Classroom
(in principiu articolele lui Jodie Coston)
si faci tot posibilul sa intelegi principiile de baza necesare pentru a calcula o expunere corecta.

In rest, valoarea ISO corecta pentru o scena este aceea care iti asigura expunerea corecta.
Expunerea corecta este aceea care o hotarasti tu.
De exemplu:
Ai o masina aflata in miscare.Iti stabilesti apertura(sa zicem f8) si,
daca vrei sa ingheti miscarea, vei folosi un ISO mare care sa iti asigure un timp de expunere suficient de scurt (1/500)(ISO800 de exemplu).
daca vrei sa redai miscarea, vei folosi un ISO mic, care iti asigura un timp de expunere lung(ISO 100 si 1/60 s)...eventual mai faci si panning.
Ambele sunt expuneri corecte. Dar au efecte diferite.
Ca reguli de baza: daca expunerea e facuta cum trebuie (spre dreapta pe histograma, fara sa arzi imaginea), poti folosi ISO-uri mari cu incredere. Daca subexpui prea mult, o sa ai imagini zgomotoase la ISO200....
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Relu » Lun Mai 24, 2010 10:25 pm

Atita timp cit limba romana are cuvintul diafragma, de ce se foloseste denumirea de apertura ?
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron