Acum este Dum Apr 28, 2024 5:27 pm

Articole Nikonisti.ro

ISO.. cat si cand... ? :D

Diverse despre Nikon

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Maniac » Lun Mai 24, 2010 11:22 pm

Atita timp cit limba romana are cuvintul diafragma, de ce se foloseste denumirea de apertura ?

1) ca sa intrebe lumea ce nu are ceva mai bun de facut
2) pentru ca si cuvantul "apertura" exista in limba romana si are (grosier) acelasi sens...
Alte intrebari ""utile"?
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde pl87128 » Mar Mai 25, 2010 12:35 am

lumea ce nu are nimik de facut sau lumea care nu are nimic de facut ? sau persoanele care nu au ceva mai bun de facut.. :D

Dle` Manic mersi ptr sfaturi . cat despre punctele A si B ....pffff. nu am sa iti fac atentii deoarece deja m-am obisnuit de ironia ta .. :D puncte... dahh.... este un "ticc" :D asa cum sunt si "zambetele.. " cat despre lb romana ma straduies dar cum am mai mentionat pe undeva doar aici si"pe mess " folosesc aceasta limba extraordinar de spectaculoasa.. deci cand o sa scrii si "matale" careva dintre limbile care le vb eu (nu engleza) la nivelul la care scriu eu romana va fi ceva spectaculos.. si jos palaria..

asta nu este nici o critica.... doar o mica precizare TREBUIE SA NE OBISNUIM CA SUNTEM DIFERITI si sa ne obisnuim cu ceilanti da, si eu vad errori, defecte dar pana ce am inteles despre ce este vb de ce "fac reclamatii" doar de dragul de a vedea pe subiectul respectiv cum creste numarul paginilor.. ? daca cumva nu am inteles cv intreb...

salutare toate cele bune.. asta este pur si simplu parerea mea nu trebuie sa fi de acord cu ea.. :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Maniac » Mar Mai 25, 2010 7:30 am

@pl87128:
Daca nu esti vorbitor nativ de limba romana, atunci se mai iarta micile scapari. Singura care nu se iarta este folosirea excesiva a "..." . Daca vrei sa fii ajutat, renunta la "..." si ne va fi si noua mai usor sa iti dam un raspuns clar si concis. Daca reusesti sa scapi si de "k" si prescurtari, si cei mai in varsta si mai experimentati vor putea sa va descifreze mai usor mesajele . Prin urmare, a fi diferit nu este mereu in interesul dumneavoastra. Iar micile carente se corecteaza cu putina vointa si atentie.

In rest, spor la lectura si la experimentat.

Si sper ca iti este clar ca nu exista o "reteta universala" cu privire la setarile unui aparat(ISO, diafragma, timp de expunere). Exista doar o serie de indicatii despre ce sa faci si ce sa nu faci, iar mai departe, cum te duce inspiratia.Totul depinde de ce fel de imagine doresti sa faci intr-o scena data.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Relu » Mar Mai 25, 2010 7:48 am

Maniac scrie:
Atita timp cit limba romana are cuvintul diafragma, de ce se foloseste denumirea de apertura ?

1) ca sa intrebe lumea ce nu are ceva mai bun de facut

Inteligent raspuns :D

2)... Alte intrebari ""utile"?

Esti ultima persoana careia i-as cere sfaturi
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde KodiaK » Mar Mai 25, 2010 9:03 am

Atita timp cit limba romana are cuvintul diafragma, de ce se foloseste denumirea de apertura ?

Pentru ca se aseamna suficient de mult cu termenul aperture din engleza, care este folosit in lit de specialitate in engleza si care se gaseste si in meniul aparatului. Deci oricine poate intelege imediat la ce parametru se face referirea.
Plus ca este la fel de corect ca si diafragma.

pl87128, este relativ simpla treaba cu ISO-ul. Eu personal nu folosesc auot-ISO din cauza unor limitari care pe mine ma deranjeaza. Eu tin ISO-ul 200 in marea majoritate a timpului. Il cresc doar atunci cand nu am suficienta lumina ca sa obtin un timp de expunere safe din mana.
Si in general incerc sa folosesc ISO-urile standard (200, 400, 800, 1600) incercand sa ma feresc de cele intermediare.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Sabina » Mar Mai 25, 2010 10:18 am

Nu-i asa ca putem pastra discutia strict pe tema ISO-ului :) ? E un topic dedicat gramaticii limbii romane in alta parte pe forum. viewtopic.php?f=57&t=145&start=0
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde bitterblue2087 » Mar Mai 25, 2010 6:35 pm

Imi cer scuze echipei Nikon pentru off topicul ce urmeaza .
Ce poate fi mai frumos pe lume cand vii de la munca din Paris si intri pe forum la Nikon Romania si vezi oameni care isi scot in evidenta calitati in arta fotografiei cat si in Lb Romana? Ma distrati la maxim si am intalnit si in alte topicuri pe acest forum aceeasi problema care in viata mea de zi cu zi imi lipseste dar revin aici cand am pofta de inca o portie.
Sabina, va multumesc pentru actiunea dvs caci nu se stie unde se ajungea cu acea discutie :lol:


Cat despre ISO ca sa revenim si la subiectul topicului ; din experienta mea as putea spune ca depinde locul , lumina , momentul zilei , ideea si altele care tine de la fotograf la fotograf. Cred ca este cel mai bine sa faci serii la diferite reglaje si compari rezultatul ;)
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde Antonio Dumitrescu » Joi Mai 27, 2010 4:31 pm

Domnul Valer, ne-ati mai impartasit si in alte topicuri faptul ca sunteti din Paris ;). Felicitari pentru priveliste!

Cat despre iso, nu poate fi facuta vreo recomandare, insa este foarte important sa nu subexpui, pentru ca atunci zgomotul va fi vizibil chiar si la sensibilitati mici.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Mai 27, 2010 6:07 pm

Alegerea ISO se face in functie de mai multi factori pe care am sa ii enumar mai jos impreuna cu implicarile lor.

Cred ca primul si cel mai important este dimensiunea (a se citi "destinatia") imaginii finale.
Daca ea este destinata tiparirii la dimensiune 1:1, ceea ce in marea majoritate a incepatorilor si hobistilor va asigur ca nu este cazul, atunci se recomanda folosirea cu atentie a valorilor mari.
Si ma refer aici la ultima si penultima valoare setabila a camerei.

Daca imaginea va fi printata la 1:2 din rezolutie, daca nu ai dat "crop" ca la nebuni si nu ai marit nejustificat imaginea, daca ai lucrat cu grija si daca ai de gand sa o vizualizezi ulterior pe monitor se pot folosi si valorile maxime.

Timpul de expunere este direct afectat de valorile ISO si este oarecum in legatura si cu distanta focala la care se fotografiaza.
Relatia dintre timpul maxim de expunere si distanta focala este de forma t=1/f, adica la 50mm echivalent film se poate merge pana la 1/50 sau mai scurt cu o mana sigura si cu respiratia oprita.
Eu am experimentat ca fiind cel mai aproape de rezultatul natural un timp de expunere in jurul a 1/125s care ar trebui sa fie acoperitor pentru situatii uzuale avand ca rezultat reproducerea naturala a cadrului fotografiat. Dar mai putin valabil pentru fotografia de sport si oriunde este nevoie de distante focale mari.

Zgomotul aparut la valorile mari ISO se pare ca este principalul factor ce sperie pe toata lumea.
Am sa va spun ca nu e chiar asa si ca la print A4 sau mai mic e foarte greu de sesizat.
De fapt ce deranjeaza cel mai tare este zgomotul ramas in imaginea jpeg finala pe care camera o scrie pe card dupa ce a aplicat NR automat (functioneaza la valorile mari chiar daca a fost dezactivta optiunea) si care este sub nivelul unui program de editare foto specializat.
Am tras cu D40 la 1600 fara probleme si imaginile arata bine si se pot printa la calitate excelenta.
Problema apare atunci cand imaginile sunt analizate cu perseverenta la nivel de pixel si doar din prisma tehnicista a realizarii lor.
Daca ajungi sa procedezi asa, te-ai ars. Devii sclavul tehnologiei si pentru tine ISO ajunge sa reprezinte ceea ce reprezinta "megapixel" pentru cei ce cumpara aparate foto de la Cora.
Mai exact, un atribut de marketing.
Nikon se pare ca insista mult pe acest argument in ultima vreme.

Referitor la expunerea in sine am auzit destul de des vehiculata pe forum recomandarea de a trage usor spre dreapta, adica de a supraexpune putin pentru a mai reduce din zgomotul de imagine cu riscul pierderii detaliilor din zonele luminoase.
Nimic mai gresit. Asa lucreaza toate compactele si camerele DSLR pentru incepatori.
Cand te duci la colt sa scoti pozele ca sa o impresionezi pe "iubi", in format 10x15 sau 13x18, zgomotul care la 1600 era vizibil la 1:1 pe monitor, acum a disparut in totalitate.
Dar in schimb daca ai avut ghinion sa ai mult cer in fotografie (si asta la incepatori se intampla) acum este ars si nu contine absolut nici un detaliu.
Problema este ca informatia din zonele arse se recupereaza mult mai greu sau deloc decat cea din zonele subexpuse, iar expunerea in sine este un compromis pe care il faci de fiecare data cand apesi pe buton.

Sigur ca o imagine mai luminoasa arata mai bine decat una intunecata, dar arata mult mai rau zonele ce nu contin absolut nimic, fie ele ale sau negre.

Offtopic: Parisul e minunat, Franta la fel si in general orice oras mai curat si mai fara praf si noxe cum sunt orasele de pe la noi. ;)
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ISO.. cat si cand... ? :D

Mesajde bitterblue2087 » Joi Mai 27, 2010 10:23 pm

Imi cer scuze Echipei Nikon si colegilor de pe acest forum pentru offtopicul care urmeaza.

Parisul ... uffff inafara de multimea de oameni zilnica care sunt ca niste legume din punct de vedere rational, poluarea excesiva, mirosul de urina de la tot coltul, mizeria in cantitate mare , deci inafara acestor mici detalii care te inconjoara zilnic (sa nu uit sa mentionez, in cazul in care intri cu masina in Paris ajungi sa ramai blocat ore intregi , un trafic depasit de capacitatea drumurilor dar soferii mult mai calmi) da, mai are si locurile lui fermecate si multa lume din toate colturile lumii care te face sa vezi diferente intre culturi si obiceiuri, in alt punct de vedere este un oras scump pentru nivelul de trai de la ora actuala si viata e mai cruda decat pare fiindca zilnic mai apare un om in strada si sunt din ce in ce mai multi. Detalii de care iti lovesti ochii mereu si tot ceea ce insemna Paris candva, citind sau dintr-un simplu reportaj tv mai vechi din anii '90, face o diferenta enorma pana la Parisul de astazi. Aceasta e partea lui mai proasta in schimb ai multe locuri de "inghetat" ; locuri fiindca ii spune Paris dar ceva "frumos" se gaseste peste tot .
Mai jos, sub acest post gasiti si adresa mea pe flickr unde puteti vedea catea imagini . Contul e destul de recent deci o sa mai urmeze si altele .
Va multumesc pentru atentie si imi cer scuze pentru offtopic.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori