Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Blocare oglinda

Diverse despre Nikon

Blocare oglinda

Mesajde spatar ovidiu » Sâm Mai 29, 2010 2:23 pm

La ce ajuta acest lucru?Multumesc!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Blocare oglinda

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 29, 2010 2:50 pm

Banuiesc ca te referi la "mirror lock-up" ? Daca da, functia are doua utilizari (de fapt are acelasi nume dar nu este chiar acelasi lucru ,iar in functie de modelul camerei poate sa nu fie disponibila decat functia pt curatare): prima folosita la expuneri lungi; cu ceva timp inaintea deschiderii obturatorului se ridica oglinda pt. minimizarea vibratiilor produse de miscarea acesteia si in cosecinta pt. obtinerea unei imaginii mai clare. Iar a doua este corelata cu deschiderea obturatorului si se foloseste la curatarea senzorului.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blocare oglinda

Mesajde spatar ovidiu » Sâm Mai 29, 2010 3:07 pm

La asta ma gandeam si eu dar nu eram sigur si nu am vrut sa spun prostii.La D5000 indeplineste ambele functii sau nu?
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Blocare oglinda

Mesajde sorinsava » Sâm Mai 29, 2010 7:28 pm

Cred ca de la d300 in sus exista pt reducerea vibratiilor la expuneri lungi. Sub d300 merge doar pt curatat. Pt expuneri lungi exista optiunea de delay, parca era 0.4s
Scrie totul in manual sa stii.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Blocare oglinda

Mesajde spatar ovidiu » Sâm Mai 29, 2010 7:49 pm

Probabil ca nu am citit foarte atent tot manualul si acum imi vine destul de greu sa il mai citesc inca o data.Nu stiu exact unde sa caut in manual.Ma gandeam ca imi poate spune cineva sau la ce pagina sa caut.Multumesc!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Blocare oglinda

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 31, 2010 4:28 am

DannyMC scrie:prima folosita la expuneri lungi; cu ceva timp inaintea deschiderii obturatorului se ridica oglinda pt. minimizarea vibratiilor produse de miscarea acesteia si in cosecinta pt. obtinerea unei imaginii mai clare.

Chestia asta se numeste, de obicei, "exposure delay". "Mirror lock-up" functioneaza altfel: la prima apasare pe declansator se ridica oglinda, la a doua apasare pe declansator se deschide obturatorul si se face fotografia, dupa care oglinda coboara. Scopul este acelasi, in ambele cazuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blocare oglinda

Mesajde spatar ovidiu » Lun Mai 31, 2010 7:12 am

Am gasit intre timp in manual.L-am luat la purecat sa zic asa.Acum nu cred ca mi-a mai scapat ceva :mrgreen: Multumesc pt informatii!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Blocare oglinda

Mesajde DannyMC » Lun Mai 31, 2010 4:19 pm

Dan Pop scrie:Chestia asta se numeste, de obicei, "exposure delay". "Mirror lock-up" functioneaza altfel: la prima apasare pe declansator se ridica oglinda, la a doua apasare pe declansator se deschide obturatorul si se face fotografia, dupa care oglinda coboara. Scopul este acelasi, in ambele cazuri.

Deci la "exposure delay" ambele operatii (ridicarea oglinzii si deschiderea obturatorului) se fac dupa o singura apasare pe declansator?
P.S. M-am lamurit! Multumesc!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori