Acum este Dum Apr 28, 2024 1:17 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie camera compacta

Diverse despre Nikon

Sfat achizitie camera compacta

Mesajde chelu' » Lun Iul 12, 2010 3:24 pm

Salutare tuturor!

Sunt in curs de a-mi vinde DSLR-ul, un D80, din cauza mai multor factori pe care i-am expus in anuntul de pe sectiunea vanzari.
Ideea e ca vreau sa-l inlocuiesc cu o camera compacta dar care sa nu ma faca sa regret foarte tare despartirea de DSLR.

Sunt constient de faptul ca trecerea de la o clasa la alta va avea minususrile ei, nu doresc imposibilul. Am in vedere in primul rand portabilitatea (volum oarecum mic, greutate redusa etc), nesacrificand atat de mult calitatea fotografiilor.

Accept orice sfaturi/pareri, chair si pe cele nu foarte avizate, eventual de la cineva care a trecut prin acelasi proces si care a gasit o "cale de mijloc".

Astept parerile voastre!
chelu'
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 09, 2010 2:09 pm
Localitate: Constanta

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 12, 2010 3:43 pm

chelu' scrie: Am in vedere in primul rand portabilitatea (volum oarecum mic, greutate redusa etc), nesacrificand atat de mult calitatea fotografiilor.


Micro 4/3 :-)

Daca nu as face fotografie pentru clienti, eu asa ceva mi-as lua:
link magazin online
link magazin online
la care as adauga eventual un link magazin online sau un link magazin online, dar doar la mare nevoie :-)

Daca nu te grabesti foarte tare, poate mai astepti putin, macar pana la Photokina:
http://nikonrumors.com/2010/07/12/nikon ... again.aspx
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde sorinsava » Lun Iul 12, 2010 4:03 pm

Sau Nex, ceva mai util si mai ieftin dupa ce ai avut dslr.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde chelu' » Lun Iul 12, 2010 4:09 pm

Multumesc pentru raspuns Radu!

Nu-i vorba ca ma grabesc foarte tare, as mai putea astepta. Pana atunci pot face fotografii cu aparate mai de duzina, imprumutate.

Foarte interesante variantele pe care mi le-ai propus tu, insa o idee cam piperate pentru bugetul meu. O sa incerc sa mai fac "sapaturi" pe marginea lor, mai vad si parerile altora care poate le-au si folosit si ma decid daca fac efortul asta sau nu.

Iau in calcul si acea stire de pe nikonrumors, poate merita asteptarea.

Toate cele bune!
chelu'
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 09, 2010 2:09 pm
Localitate: Constanta

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde chelu' » Lun Iul 12, 2010 4:17 pm

sorinsava scrie:Sau Nex, ceva mai util si mai ieftin dupa ce ai avut dslr.


Salut Sorin,

Chiar citeam de curand un articol despre ambele modele, intr-o revista Romaneasca de IT. Sunt de luat in calcul.
chelu'
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 09, 2010 2:09 pm
Localitate: Constanta

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde iububura » Joi Iul 15, 2010 5:31 pm

Radu_Grozescu scrie:
chelu' scrie: Am in vedere in primul rand portabilitatea (volum oarecum mic, greutate redusa etc), nesacrificand atat de mult calitatea fotografiilor.


Micro 4/3 :-)

Daca nu as face fotografie pentru clienti, eu asa ceva mi-as lua:
link magazin online
link magazin online
la care as adauga eventual un link magazin online sau un link magazin online, dar doar la mare nevoie :-)

Daca nu te grabesti foarte tare, poate mai astepti putin, macar pana la Photokina:
http://nikonrumors.com/2010/07/12/nikon ... again.aspx

:D :D :D si eu daca as avea bani as cumpara un avion :P
D90 + 50 f1.8 D + 55-200 VR + accesorii
Avatar utilizator
iububura
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie Iul 14, 2010 6:43 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 7:28 pm

iububura scrie:
Radu_Grozescu scrie:
chelu' scrie: Am in vedere in primul rand portabilitatea (volum oarecum mic, greutate redusa etc), nesacrificand atat de mult calitatea fotografiilor.


Micro 4/3 :-)

Daca nu as face fotografie pentru clienti, eu asa ceva mi-as lua:
link magazin online
link magazin online
la care as adauga eventual un link magazin online sau un link magazin online, dar doar la mare nevoie :-)

Daca nu te grabesti foarte tare, poate mai astepti putin, macar pana la Photokina:
http://nikonrumors.com/2010/07/12/nikon ... again.aspx

:D :D :D si eu daca as avea bani as cumpara un avion :P



Oh, multumesc pentru comentariu.

Si iti urez sa primesti cat mai multe raspunsuri la fel de pline de miez la intrebarea ta:
viewtopic.php?f=70&t=9231
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde iububura » Joi Iul 15, 2010 8:38 pm

Oh, multumesc pentru comentariu.
Ultima oară modificat de iububura pe Sâm Dec 04, 2010 11:23 pm, modificat 1 dată în total.
D90 + 50 f1.8 D + 55-200 VR + accesorii
Avatar utilizator
iububura
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie Iul 14, 2010 6:43 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie camera compacta

Mesajde parpa_tupac » Vin Iul 16, 2010 8:06 am

"iububura"
Ai doar 5 mesaje si deja incepi sa mergi pe o punte periculoasa.
In primul rand cred ca putin respect nu strica.Dl Radu Grozescu a dat o caruta de sfaturi si informatii GRATIS, desi nu era obligat, nici dansul ,nici Dl Dan Pop sau Dinu Lazar, etc.Ei fac acest lucru din pasiune pentru fotografie.
Nu vreau sa fiu rau, dar expresii de genul "auzi amice", nu te vor duce departe...Este o comunitate destul de mare, cu plusuri si minusuri, dar am ajuns unde am ajuns in mare parte datorita celor de mai sus si altora ca ei.
Pe viitor iti recomand sa citesti topicurile legate de aparate DSLR entry level de care esti interesat si apoi sa vii cu rugaminti la subiect.

legat de topicul tau...

iububura scrie:Buna ziua dragii mei forumisti ! :)
Am o mare rugaminte la voi. Acum 2 saptamani am avut un eveniment mai special si din ziare am contactat un fotograf care mia facut cateva sute de poze. Vazand pozele, am ramas foarte impresionat de calitatea lor. Lam rugat ca sa imi zica modelul, ca si eu demult visam sa schimb vechiul meu aparat, cu care faceam poze de familie (gratare, mare, zile de nastere etc.) Mia spus ca este un NIKON D40 si imi recomanda acest modela sau D40X.
Nu am folosit nici odata Nikon, dar nici un aparat mai serios, maxim ce am avut e un canon ixus 60 :( (o panarama de aparat sa zicem), credeam ca e CANON spuma spumelor dar mai mult am observat ca la evenimente si petreceri lumea care se pricepe la poze are Nikon.

Cei care se pricep la poze au Nikon...cei care se "pricep" la poze au in spate o caruta de cunostinte in spate si ei fac poza deosebita nu numai aparatura.Scopul nostru nu e sa criticam alte marci, ci sa ne expunem parerile pro si contra asupra marci NIKON( totusi e forum de nikonisti )
Crede-ma ca sunt destui nikonisti care au si alte marci(destule modele chiar mai reusite ca Nikon) si totusi nu dam in cap altor firme, dar nici sa ne ridicam in slavi(ca nikonisti) nu e frumos.
iububura scrie:Acum sunt nehotarat ce sa imi iau...La asta apelez si eu catre voi.
Fac comparatii intre D3000 cu kit de 18-55mm si D60, D40. Am o rugaminte daca imi dati si un sfat ce sa iau la un pret de pana la 1800 Ron.
Va multumesc anticipat si astept cat mai multe pareri !!!
Numai bine va doresc si poze cat mai reusite :P



iti recomand o vizita aici: viewforum.php?f=27
Acum rapuns la intrebare ta s-ar putea sa gasesti aici: viewtopic.php?f=19&t=8772
(doar daca ai rabdare) ;)

Sper sa intelegi esenta la ceea ce am scris si sa nu crezi ca e doar asa "sa te iau tare".(am totusi o varsta)Sunt doar sfaturi practice, care sunt sigur ca iti vor fi de folos.Nimeni nu s-a nascut invatat!


Toate cele bune!
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron