Acum este Dum Apr 28, 2024 1:39 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor alegere trepied bun

Diverse despre Nikon

ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Mie Iul 14, 2010 1:47 pm

momentan am un trepied Cullman 53100 link magazin online si nu sunt multumit de el.Principalele motive ar fi: faptul ca are un cap slab,care ale carui rotite merg greu si imi ia 1 min ca sa pozitionez bine aparatul pt a face o fotografie.De asemenea cand pe pune aparatul in pozitie verticala varful obiectivului se vede efectiv cum coboara (chiar daca toate rotitele sunt stranse foarte bine),iar fotografia iese miscata.De asemenea as vrea sa se poata departa oricat picioarele,nu sa fie intr-o pozitie cum e la acesta si sa pot sa pun trepiedul chiar pe scari,suprafete denivelate etc
Mai concret,ce doresc de la noul trepied ar fi:
-sa aiba un cap care sa-mi permita sa-l reglez in orice pozitie in cateva secunde,doar cu o miscare-doua si sa fie foarte stabil,nu sa mi se lase aparatul cu el .Ar fi oare mai indicat un cap cu bila decat unul 3d?
-picioarele sa se departeze oricat si sa unghiuri diferite astfel incat sa se poata fotografia cu trepiedul de pe orice suprafata
-sa aiba multe reglaje,sa coboare pana aproape de pamant si sa se poata faca cu usurinta fotografii panoramice
-stabilitate si durabilitate la cote cele mai inalte (sa tina de voie un D300+grip+70-300vr+SB 800)
-sa nu aiba 3kg si sa ma cocoseze
-sa nu coste o mana si un picior

La magazine am vazut ca de ex cele manfrotto sunt in 2 categorii:family si professional.Se merita diferenta de pret dintre unul din acesta link magazin online si unul profesional,mult mai scump? link magazin online
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde glumetu » Mie Iul 14, 2010 4:28 pm

cam greu ce vrei tu:

- daca vrei sa fie usor, stabil si sa tina greutate relativ mare (ce rezulta din aparatura ta) - atunci nu ai decat o singura varianta: fibra de carbon.
- daca te uiti la fibra de carbon, atunci 9 milioane e mult prea putin.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde tavi2x » Mie Iul 14, 2010 5:54 pm

Eu am asa ceva: link magazin online si sunt foarte multumit de el.

Nu l-am incercat cu
D300+grip+70-300vr+SB 800
ca nu am asa ceva :), in specificatii scrie ca tine pana la 4kg.

Cred ca cel mai bine e de mers in magazin si testat.
Si eu m-am tot uitat pe net la specificatii, dar pana nu am mers in magazin sa pun mana pe trepied nu am fost sigur. Si dupa ce am fost in magazin am ales altceva fata de ce gasisem cautand pe net

Am mai scris ceva info despre el aici: viewtopic.php?f=33&t=4548&p=17698&hilit=+slik+330#p17698
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 6:23 pm

glumetu scrie:cam greu ce vrei tu:

- daca vrei sa fie usor, stabil si sa tina greutate relativ mare (ce rezulta din aparatura ta) - atunci nu ai decat o singura varianta: fibra de carbon.

Ar mai fi si link magazin online remarcabil de stabil pentru greutatea lui. Desi specificatiile spun ca tine 2 kg, eu l-am testat la mai mult si nici picioarele, nici capul n-au dat semne de slabiciune. Nu stiu cit de rezistent in timp este sistemul original de blocare a segmentelor, pentru ca l-am achizitionat recent, dar greutatea mica, lungimea strins mica, inaltimea mare si stabilitatea sint atu-uri forte ale acestui trepied, pentru cei care vor sa-l care dupa ei in excursii si plimbari.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Mie Iul 14, 2010 6:48 pm

deci se pare ca o varianta ok ar fi Slik Pro 340 link magazin online ,este destul de usor(1,6kg) si tine destula greutate(4kg) .Am mai gasit o varianta din gama profesionala la 705ron link magazin online ,deci mult mai ieftin decat manfrotto ala de 900ron si pare chiar ok,are numai 2,4kg si tine 8kg! :) Daca ar fi in stoc ar fi si mai bine :roll:

LE: am mai gasit o varianta link magazin online ,insa nu stiu daca o fi la fel de durabil precum cel Giottos. Alegeri,alegeri.... :mrgreen:
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde KodiaK » Mie Iul 14, 2010 7:11 pm

Eu am un link magazin online. Este foarte usor (1kg) si conform specificatiilor tine 2kg. Eu am pus pe el un D90+18-105+Nissin Di622 si le-a tinut fara probleme.

Inaltimea maxima este ~1850mm, iar cea minima este 175mm. Coloana centrala se poate inversa iar dat fiind inaltimea minima a trepiedului, practic poti matura cu obiectivul pe jos :P Poti chiar cobora cu ~125mm sub nivelul solului :D

Picioarele se pot deschide indivdul la 3 unghiuri (ochiometric ar fi cam 25', 45', 80'). Deci il poti pune pe scari si suprafete denivelate fara probleme.

Capul mi se pare foarte solid si usor de ajustat.

Nush daca tine greutatea echipamentului tau, insa eu zic ca merita testat. Eu zic ca ofera foarte multe la cei 300 lei cat costa.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde GabrielC » Mie Iul 14, 2010 7:36 pm

Eu am combinatia Giottos 9361 cu cap bila MH1000 de aproape un an si sunt foarte multumit de el - stabil, rezistent, usor de manevrat, bine gandit/construit si foarte versatil. Singura chestie e ca ansamblul ajunge cam pe la 3 kilograme, ceea ce uneori poate fi incomod. Sta insa foarte bine pe spate cu strapul din dotare.

Pentru chestii mai simple, m-am uitat recent la F64 la Slik-uri - bine construite si destul de usoare. Dupa ceva "pipaiala" am ajuns la concluzia ca-mi place cel mai mult modelul 340, celelalte m-au atras dar mi s-au parut mai putin stabile.

Poate am un fix, dar as sta departe de Fancier...
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde tavi2x » Mie Iul 14, 2010 8:50 pm

CosminNFS scrie:deci se pare ca o varianta ok ar fi Slik Pro 340 link magazin online ,este destul de usor(1,6kg) si tine destula greutate(4kg) .

Ca si specificatii, link magazin online e cam tot pe acolo ca si link magazin online, doar ca se face mai mic strans si ajunce la o inaltime maxima ceva mai mica.

CosminNFS scrie:LE: am mai gasit o varianta link magazin online ,insa nu stiu daca o fi la fel de durabil precum cel Giottos. Alegeri,alegeri.... :mrgreen:

Parca am vazut unul din asta la rubrica de vanzari

GabrielC scrie:Pentru chestii mai simple, m-am uitat recent la F64 la Slik-uri - bine construite si destul de usoare. Dupa ceva "pipaiala" am ajuns la concluzia ca-mi place cel mai mult modelul 340, celelalte m-au atras dar mi s-au parut mai putin stabile.

link magazin online cred ca ar fi cu putin mai stabil decat link magazin online datorita numarului mai mic de segmente ale picioarelor

GabrielC scrie:Poate am un fix, dar as sta departe de Fancier...

Si eu :)
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Meggido » Mie Iul 14, 2010 10:09 pm

Eu am trepiedul manfrotto 7301YB...dar nu-l am in locatia in care sunt acum.
Maine seara sper sa-ti pot spune exact daca poate tine greutatea respectiva ;)...

Nu am D300, dar voi pune gripul pe D90+70-300+ blitul si-ti voi spune daca rezista...chiar sunt si eu foarte curios, de cand l-am cumparat (mai putin de o luna) nu am apucat sa-l pun la incercari. Testat cu D90+16-85+blit a fost si s-a comportat f bine.

Revin cu informatii.

Cu stima,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 10:48 pm

KodiaK scrie:Eu am un link magazin online. Este foarte usor (1kg) si conform specificatiilor tine 2kg. Eu am pus pe el un D90+18-105+Nissin Di622 si le-a tinut fara probleme.

Capul original nu face fata la obiective grele, chiar daca greutatea totala nu depaseste cele 2 kg. Problema se rezolva usor inlocuind capul cu link magazin online care tine lejer 4 kg.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori