Acum este Dum Apr 28, 2024 5:28 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor alegere trepied bun

Diverse despre Nikon

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde KodiaK » Joi Iul 15, 2010 12:14 am

Deocamdata cel mai greu obiectiv al meu este 18-105-ul :), dar este bine de stiut pe viitor, in cazul in care voi investi intr-un teleobiectiv mai bun. Multumesc de informatie.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Joi Iul 15, 2010 10:43 am

deocamdata se amana achizitionarea trepiedului deoarece am gasit o oferta buna de 70-300vr link magazin online ,dar poate mai gasesc si alte variante pana atunci.Multumesc celor care au postat si m-au ajutat :)
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 16, 2010 9:28 am

CosminNFS scrie: Saptamana viitoare o sa iau si trepiedul fiindca peste 2 sapt plec la mare.

Nu-ti recomand sa te apropii de plaja nici cu DSLR-ul, nici cu trepiedul. N-as pleca la mare decit cu un compact cu obiectiv intern (gen S70 sau Sony seria T).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde KodiaK » Vin Iul 16, 2010 9:33 am

Chiar credeti ca o sa il lase inima sa nu isi ia noile jucarii cu el la mare :D
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Vin Iul 16, 2010 9:57 am

Dan Pop scrie:
CosminNFS scrie: Saptamana viitoare o sa iau si trepiedul fiindca peste 2 sapt plec la mare.

Nu-ti recomand sa te apropii de plaja nici cu DSLR-ul, nici cu trepiedul. N-as pleca la mare decit cu un compact cu obiectiv intern (gen S70 sau Sony seria T).


intr-adevar,de multe ori mi-e greu sa ma car cu geanta de 4kg dupa mine,insa nu mai am alt aparat inafara de acesta.Am avut mai demult un bridge(Nikon P80) si era foarte comod de transportat si m-ar bate poate pe viitor sa-mi iau un bridge gen Panasonic FZ 38 sau Nikon P100,dar sa vedem.Mai ales Panasonicul pare mai tentant fiindca este mai ieftin cu 2 mil,are mai multe reglaje manuale si trage raw.De asemenea ambele fileaza foarte bine pt un aparat foto(e bine pt cand nu iau camera video cu mine),acopera distanta focala foarte mare si fac macro foarte bine(inca nu am obiectiv macro la D300). Mult mai bun ar fi un aparat compact cu senzor APS gen Sony NEX 5,dar aparatele de acest gen sunt mult prea scumpe si nu se merita.

KodiaK scrie:Chiar credeti ca o sa il lase inima sa nu isi ia noile jucarii cu el la mare :D

Andrei are dreptate,chiar nu prea imi vine sa le las acasa si sa nu vin cu nimik de la mare :mrgreen:
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 16, 2010 10:41 am

CosminNFS scrie:
KodiaK scrie:Chiar credeti ca o sa il lase inima sa nu isi ia noile jucarii cu el la mare :D

Andrei are dreptate,chiar nu prea imi vine sa le las acasa si sa nu vin cu nimik de la mare :mrgreen:

Ai grija sa nu vii de la mare cu un obiectiv/filtru zgiriat sau cu un cap de trepied/inel de zoom care numai lin nu se mai misca. Au patit-o multi altii inaintea ta!
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Meggido » Lun Iul 19, 2010 9:37 am

Meggido scrie:Eu am trepiedul manfrotto 7301YB...dar nu-l am in locatia in care sunt acum.
Maine seara sper sa-ti pot spune exact daca poate tine greutatea respectiva ;)...

Revin cu informatii...


Ma simt obligat sa revin cu informatii legate de acest trepied, chiar daca deja e terminat topicul din cate inteleg.

Am testat trepiedul cu D90+grip+70-300+blitz Di622 (mai greu decat SB600) si pot spune ca am fost placut surprins. Tine aceasta greutate, chiar daca impresia ca se chinuie.

In speranta ca va ajuta pe cineva aceasta informatie inchei si eu acest topic.

Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Mie Sep 08, 2010 3:57 pm

buna ziua.Pana la urma am mai facut rost de bani si mi-am luat picioare manfrotto 190xprob link magazin online ,dar astazi cand mi-a ajuns am constatat ca nu mi se potriveste pe trepied! :cry: Capul are un filet de aprox 2 ori mai mic decat filetul de la picioarele trepiedului.Inainte sa comand capul nici nu stiam ca sunt mai multe grosimi de suruburi la trepiede,credeam ca e o marime standard la toate.Capul se pare ca are filet 1/4,dar dupa cum ziceam,cel de la picioare este de circa 2 ori mai gros si nici nu gasesc niciunde in specificatii grosimea filetului.Exista oare vreun adaptor pe care pot sa-l pun pentru a putea monta capul slick pe picioarele lui 190xprob? Multumesc anticipat
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 08, 2010 5:59 pm

CosminNFS scrie:Exista oare vreun adaptor pe care pot sa-l pun pentru a putea monta capul slick pe picioarele lui 190xprob?

Cel mai simplu ar fi sa schimbi capul SLIK 705 pe un SLIK 700, care are filet de 3/8 inci.

Pentru a-l monta pe SLIK 705 pe Manfrotto 190 ai nevoie de un adaptor cu filet interior de 3/8 inci si exterior de 1/4 inci. N-am gasit nimic adecvat la F64 pe site, dar e posibil sa aiba la FHS. Din pacate toate care aveau imagine la ei pe site faceau adaptarea in sens invers, dar mai sint citeva fara imagine, despre care nu stiu in ce sens fac adaptarea. Da o cautare pe link magazin online dupa "3/8 1/4" ca sa vezi despre ce e vorba. Trimite-le un mail cu descrierea problemei tale si intreaba-i daca au adaptorul necesar.

Ca fapt divers, adaptarea de la filet de 1/4 inci pe trepied la 3/8 pe cap se face extrem de elegant cu link magazin online. Unele capete Giottos (filet 3/8) vin cu acest adaptor la pachet.

"Standardul" este filet de 3/8 inci la trepied si capul de trepied si 1/4 inci la placuta de prindere rapida si aparat/teleobiectiv. Iar pagina lui SLIK 705 spune cit se poate de clar:
SH-705 este un cap de trepied de rezistenta medie care este prevazut cu filet de prindere pe trepied cu filet 1/4.

dar e usor sa treci cu vederea acest detaliu, daca nu esti avizat...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor alegere trepied bun

Mesajde CosminNFS » Mie Sep 08, 2010 8:28 pm

toate adaptoarele care le-am gasit se pare ca sunt invers ce am eu nevoie,adica practic o piulita cu filet exterior,care "ingroasa" un surub de 1/4 .Asta este,sa vad ce o sa fac.Maine trec si pe un strungar sa vad daca imi poate face o piesa corespunzatoare.Daca nu,schimb capul cu un http://fvshop.ro/capete-pentru-trepiede ... 6RC2--3032 .Slik-ul 700 mi se pare imens(1,2kg) si este mai lent de folosit decat cel cu bila.
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori