Acum este Dum Apr 28, 2024 1:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Diverse despre Nikon

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Iul 16, 2010 10:35 pm

Morphy scrie:Ce rost are aceasta discutie din moment ce echipamentul foto cumparat din US nu are garantie in Romania (Europa in general)? Daca ai probleme de garantie te duci din nou in America? Ma indoiesc... Cred ca toti cei care cumpara echipament foto Nikon din US cu gandul ca vor plati mai putini bani sunt constienti de faptul ca isi asuma un risc, in eventualitatea in care au probleme.
Prefer sa am 2 ani garantie (pe bune) in Romania decat 5 in US, atata timp cat traiesc in Romania si nu in US...


Te cam inseli, echipamentul ce poate fi achizitionat din State cu garantie internationala de 1 an (certificat galben cu foi autocopiative) si caruia i se onoreaza garantia inclusiv in Romania consta in obiective, flash-uri si camere foto pe film.
La cele digitale nu se aplica (desi eu am fost convins la un anumit moment de acest lucru), Nikon motivand un blah-blah legat de incompatibilitatea incarcatorului bateriei, care este universal dpdv al voltajului, dar difera stecherul.

Pentru confirmare iti recomand sa citesti cu atentie raspunsul oficial al lui Radu Niculescu: viewtopic.php?f=70&t=3599&p=13056#p13056

Atentie, echipamentul care vine insotit de respectivul certificat galben este cel importat de Nikon USA si nu "grey market".
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde KodiaK » Sâm Iul 17, 2010 12:53 am

Antonio Dumitrescu scrie:Iar treaba cu "Aparatul trebuie sa fi fost achizitionat cu cel mult 6 luni inainte de data achizitiei garantiei suplimentare"
nu mi se pare corecta.


Avand in vedere ca nu are absolut nici un sens achizitionarea garantiei suplimentare decat atunci cand s-a terminat (sau este pe sfarsite) garantie normala a produsului, nu prea inteleg care este problema cu conditia lor.


bogdan_dumitru scrie:echipamentul ce poate fi achizitionat din State cu garantie internationala de 1 an

Esti tu sigur ca produsele nikon achizitionate din state au cert de garantie internationala?
Nu de alta, dar toata confuzia ta a plecat de la faptul ca pe certificatul tau de garantie a D700-ului (parca) luat mai ieftin din state scria US only, s nu intelegeai de ce nikon romania nu vroia sa onoreze un certificat de garantie US only.

Daca ar fi cum zici tu, adica produsele nikon achizitionate din state ar avea 1 an garantie internationala, atunci aproape nimieni nu ar mai cumpara de aici :P Ca practic asta era problema principala: daca luam din state nu avem garantie, nu daca luam din state avem garantie doar 1 an de zile :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Iul 17, 2010 7:17 am

Da, dar garantia internationala se aplica doar in cazul produselor importate de Nikon USA.
Pentru exemplificare am pus doua link-uri de pe site-ul BH cu 17-55 2.8, cel importat de Nikon si cel importat de BH.
Arunca un ochi in sectiunea "what's in the box" si vei vedea exact ce contine pachetul in cazul ambelor produse.

17-55 2.8 Nikon USA: http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... _AF_S.html
17-55 2.8 BH: http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... _AF_S.html

Preturile pe site-urile din State sunt fara TVA, valoarea acestuia variind usor de la stat la stat, in cazul de fata fiind 8%.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde Morphy » Sâm Iul 17, 2010 6:30 pm

Oricum ar fi, diferentele de pret sunt uriase atunci cand sunt cumparate produse foarte scumpe. La D3000, D5000, D90, etc. diferentele nu sunt asa mari si nu cred ca-si bate nimeni capul sa se complice cu lucruri aduse din US. (fie ele si cu garantie internationala)

Pana la urma fiecare este liber sa cumpere de unde doreste. Cui nu-i convin preturile din Romania sa cumpere din US, nu-l opreste nimeni. ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 17, 2010 8:52 pm

KodiaK scrie:
bogdan_dumitru scrie:echipamentul ce poate fi achizitionat din State cu garantie internationala de 1 an

Esti tu sigur ca produsele nikon achizitionate din state au cert de garantie internationala?

Obiectivele au, DSLR-urile nu au, nu stiu care e situatia cu accesoriile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Garantia in US pentru Nikon este de 5 ani.

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Aug 16, 2010 5:26 pm

Se poate verifica in cazul produselor importate de Nikon USA.
Scrie pe site la sectiunea "what's in the box".
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori