Acum este Dum Apr 28, 2024 9:09 am

Articole Nikonisti.ro

Incepator care vrea sa invete !

Diverse despre Nikon

Incepator care vrea sa invete !

Mesajde Ovcear_Iurie » Vin Iul 30, 2010 2:34 pm

Salut la toti,
Am avut ocazia sa cumpar un NIKON D3000 cu kit de 18-55mm mai ieftin de cat normal si nu mam abtinut.(ci garantie, acte etc...)
Este primul meu aparat serios sa zicem asa :)
Am inceput sa fac poze cu el pe automat si sunt foarte multumit, poate ca pe viitor o sa descopar mai multe cu siguranta.
Ceea ce nu am inteles este formatul acela de fotografiere RAW+JPEG, sau JPEG calitate mare, ma poate ajuta cineva cu cuvinte simple din popor? :)
As vrea sa cumpar si un blitz la mana doua, cine imi poate recomanda o varianta optima?
Va multumesc anticpat pentru raspunsuri.
Incepator care vrea sa invete ! Nimeni nu sa nascut invatat ;)
Ovcear_Iurie
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 28, 2010 8:56 am
Localitate: Timisoara

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde sorinsava » Vin Iul 30, 2010 5:01 pm

Ce anume n-ai inteles? Raw+jpeg iti salveaza 2 fisiere pt fiecare poza, un raw si un jpeg.
Despre blitz nu stiu ce sa zic, daca SB600 e mult peste buget mai bine iei unul ieftin de nou, Nissin ceva. Rar gasesti sb600/800/900 la mina a 2-a.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde Sajuuk » Vin Iul 30, 2010 5:23 pm

Din cate cunosc nici D3000 [ca si D40] nu stiu de salvare RAW+ JPEG Fine ci numai RAW+JPEG Basic.

Ca blit: SB600, chiar daca e putin mai scump, insa merita.
Ca solutie de buget: Nissin Di622.
Daca veti cauta pe forum sunt topicuri dedicate ambelor blituri. ;)

LE: RAW = fisier de imagine ce nu a suferit nici o modificare. Este practic informatia captata de senzor si salvata ca atare.
JPEG BASIC/NORMAL/FINE se refera la calitatea JPEG-urilor salvate de aparat. Practic aparatul ia informatia de la senzor si o converteste in JPEG aplicand anumite corectii in functie de setarile facute pe aparat.
Rog pe cei mai priceputi sa ma corecteze si sa aduca informatii suplimentare:).

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde Ovcear_Iurie » Vin Iul 30, 2010 11:48 pm

Sajuuk scrie:Din cate cunosc nici D3000 [ca si D40] nu stiu de salvare RAW+ JPEG Fine ci numai RAW+JPEG Basic.

Ca blit: SB600, chiar daca e putin mai scump, insa merita.
Ca solutie de buget: Nissin Di622.
Daca veti cauta pe forum sunt topicuri dedicate ambelor blituri. ;)

Andrei.


Mersi de raspuns, si pardon, nu am fost explicit ! se salveaza numai ca RAW+JPEG basic.
Mersi mult...
Incepator care vrea sa invete ! Nimeni nu sa nascut invatat ;)
Ovcear_Iurie
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 28, 2010 8:56 am
Localitate: Timisoara

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde TheJock3r » Vin Aug 06, 2010 9:00 am

Ptr a nu deschide un nou thread, am zis sa-l folosesc pe acesta , intrucat intru si eu la categoria "incepator care vrea sa invete".
Detin un D3000 cu obiectiv 18-55 mm si-as fi interesat de un alt obiectiv de zoom . As avea urmatoarele intrebari :
1. Cum se traduce 18 -55 mm ?
2. Ce obictiv de zoom imi recomandati si daca sunt conditii de utilizare ptr acesta mai speciale (doar ziua , doar pe soare..etc etc )
3. filtrul de Macro ajuta la ceva ? ( chiar apropie de 4 ori - asa cum spune in specificatii? )

Va multumesc si ma iertati daca am pus niste intrebari prostesti...dar chiar nu detin raspunsurile
TheJock3r
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Iul 13, 2010 6:38 pm

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde DannyMC » Vin Aug 06, 2010 5:05 pm

TheJock3r scrie:1. Cum se traduce 18 -55 mm ?


Cifrele acelea reprezinta distanta focala (de fapt distantele focale fiind un obiectiv zoom) a obiectivului.Pentru explicatii mai detaliate poti sa citesti ASTA

TheJock3r scrie:2. Ce obictiv de zoom imi recomandati si daca sunt conditii de utilizare ptr acesta mai speciale (doar ziua , doar pe soare..etc etc )


Pentru ca cineva sa-ti poata recomanda un obiectiv ,tu trebuie sa spui ce anume doresti sa faci cu el.

TheJock3r scrie:3. filtrul de Macro ajuta la ceva ? ( chiar apropie de 4 ori - asa cum spune in specificatii? )

Da ,ajuta !Cat de mult "apropie" depinde de ce fel de lentila folosesti. Cifra aceea este de fapt puterea optica masurata in dioptrii : +1D ,+2D,+3D ...
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care vrea sa invete !

Mesajde RRS » Vin Aug 06, 2010 5:10 pm

Ovcear_Iurie scrie:Salut la toti,
Am avut ocazia sa cumpar un NIKON D3000 cu kit de 18-55mm mai ieftin de cat normal si nu mam abtinut.(ci garantie, acte etc...)
Este primul meu aparat serios sa zicem asa :)
Am inceput sa fac poze cu el pe automat si sunt foarte multumit, poate ca pe viitor o sa descopar mai multe cu siguranta.
Ceea ce nu am inteles este formatul acela de fotografiere RAW+JPEG, sau JPEG calitate mare, ma poate ajuta cineva cu cuvinte simple din popor? :)
As vrea sa cumpar si un blitz la mana doua, cine imi poate recomanda o varianta optima?
Va multumesc anticpat pentru raspunsuri.


Salut, daca vrei suna-ma si te sfatuiesc cu drag; are Stela numarul meu (Rares) ;)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron