Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Distanta Focala

Diverse despre Nikon

Distanta Focala

Mesajde AndreiMelente » Lun Aug 09, 2010 8:50 am

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire: din cate am inteles din alte topicuri, unele obiective au alta distanta focala pe DX decat pe FX. Cum se calculeaza acea distanta?
Uitati cateva posturi:
28-75-ul motorizat de la tammy pentru ca e luminos, e ok la portrete, se duce in ~100mm pe dx,

deci 50mm in echivalent full frame, nu 50mm reali, echivalent 75mm.

si multe altele...
AndreiMelente
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:47 pm

Re: Distanta Focala

Mesajde KodiaK » Lun Aug 09, 2010 8:58 am

Pe scurt inmultesti cu 1.5 distanta focala pe DX ca sa vezi echivalentul ei in formatul clasic pe film de 35mm, sau in formatul FX.
Deci un obiectiv de 35mm pe DX este echivalent cu un 50mm in full frame.
Aceasta diferenta este data de factorul de crop. Un senzor FX este de 1.5x mai mare decat unul DX. Rapotul asta este valabil la Nikon, la Canon de ex avem 1.6x.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Distanta Focala

Mesajde sorinsava » Lun Aug 09, 2010 9:34 am

Dar sa nu te pacalesti sa crezi ca daca scrie DX pe un obiectiv atunci valoarea tiparita pe el e deja inmultita cu 1.5. Pe obiective nu se scrie niciodata ceva comparativ cu altceva, se scrie focala care e aceeasi indiferent pe ce aparat il montezi.

Adica pe Nikon 35mm f/1.8 scrie DX ca sa intelegi ca imaginea proiectata e mare cit un senzor DX si daca il montezi pe un FX va intra automat in mod crop de rezolutie scazuta. Pe Nikon 35mm f/2 nu scrie DX, deci imaginea proiectata e mare cit pt un senzor FX.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Distanta Focala

Mesajde AndreiMelente » Lun Aug 09, 2010 9:44 am

Am intels. Multumesc mult!
AndreiMelente
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:47 pm

Re: Distanta Focala

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 9:45 am

AndreiMelente scrie:Am si eu o nelamurire: din cate am inteles din alte topicuri, unele obiective au alta distanta focala pe DX decat pe FX.

Toate obiectivele au aceeasi distanta focala (sau plaja de distante focale in cazul zoom-urilor), indiferent pe ce aparat sint montate. E important de retinut acest aspect, pentru ca profunzimea ramine aceeasi, ea nefiind afectata de formatul senzorului.

Cind obiectivul este montat pe un aparat cu senzor DX, numai o parte din imaginea proiectata de obiectiv in planul senzorului este "vazuta" de senzor, consecinta fiind ca unghiul de acoperire efectiv al obiectivului se reduce. Pentru a obtine acelasi unghi de acoperire pe format FX, ar trebui sa inmultim focala obiectivului montat pe DX cu factorul de crop al senzorului DX, respectiv 1.5x. Concret, un obiectiv de 35 mm montant pe DX are aceeasi acoperire ca un obiectiv de 35 x 1.5 = 52.5 mm montat pe FX. Nu din cauza ca i s-ar fi schimbat focala ci numai din cauza dimensiunii mai mici a senzorului.
AndreiMelente scrie:Cum se calculeaza acea distanta?

Aceasta distanta se numeste focala echivalenta in format film/35 mm/FX si se calculeaza ca in exemplul de mai sus. Factorul de crop variaza intre firme, fiind de 1.6x la Canon (majoritatea aparatelor care nu sint full frame, dar mai exista si seria 1D cu factor de crop de 1.3x), 2x la Olympus (si alte aparate cu senzor de format 4/3) si 1.5x la Nikon DX, Sony Alpha (pina la A700 inclusiv) si Pentax. Aparatele compacte au, in general, senzori cu factor de crop cuprins in intervalul 4x - 6x.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori