Acum este Dum Apr 28, 2024 5:33 pm

Articole Nikonisti.ro

parasolar pentru 18-55????

Diverse despre Nikon

parasolar pentru 18-55????

Mesajde eazykia » Mar Aug 10, 2010 10:33 am

am un d 3000 cu 18-55vr,si as vrea sami achizitionez un parasolar care am inteles ca este HB-45,dar am gasit si altele universale in fc de o anumita dimensiune........52mm,56mm.....etc. care ar fi mai ieftine si de diferite forme.Problema este ca nu stiu care s-ar potrivi la 18-55.....si cum se monteaza acestea.... ;) .astept un sfat.
eazykia
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 10, 2010 10:15 am

Re: parasolar pentru 18-55????

Mesajde bitterblue2087 » Mar Aug 10, 2010 11:11 am

nu poti pune orice parasolar pe obiectiv datorita diametrului exterior din capatul obiectivului respectiv 52 mm. Mai exista un aspect in care la cel mai mare unghi de vedere , adica la 18 mm , Parasolarul nu trebuie sa iti apara in imagine.
Mai exact pe siteul celor de la link magazin online, gasesti 2 modele de parasolar pentru Nikon18-55 mm
1 - link magazin online
2 - link magazin online

Trebuie sa vezi exact ce scrie pe obiectiv ! Tot de la 18-55 mm pana la toate literele :)


Cand montezi parasolarul cauti canalele din partea frontala a obiectivului ( pe terminatia mobila a acestuia) si mai exact paraolarul are o inscriptie pe el iar daca o ti la orizontal dreapta si il introduci pe obiectiv apoi raucesti stanga 90° si cand e aproape perfect alineat marcajul parasolarului cu centrul obiectivului face un "clac" ... e o clema mica care bloceaza sa nu se desprinda accidental parasolarul.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: parasolar pentru 18-55????

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 3:18 pm

eazykia scrie:am un d 3000 cu 18-55vr,si as vrea sami achizitionez un parasolar...

Iti recomand link magazin online care merge la toate obiectivele cu filet pentru filtre de 52 mm si este mai eficace la focale lungi decit parasolarele dedicate pentru 18-55. Este si mult mai ieftin :)

Evident, la focale scurte va trebui sa-l colapsezi, iar la focale lungi sa-l extinzi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: parasolar pentru 18-55????

Mesajde michi » Joi Aug 19, 2010 10:33 am

Salut,
eu am acest parasolar - link magazin online - si il folosesc pe un 18-55 fara VR
Spre deosebire de majoritatea parasolarelor tip baioneta nu se monteaza prin rotire la 90°.
Acesta, HD03 (cat si HB33), are un sistem de "gheare" care se prind in canalul dinaintea zonei zimtate din botul obiectivului.
Zona zimtata realizeaza blocarea antirotatie a parasolarului prin cuplajul intre dintii ei si niste dinti de pe parasolar.
In concluzie eu te sfatuiesc sa iei numai ce este dedict pt acest obiectiv, sau sa probezi inainte de a cumpara.
In ceea ce priveste montajul parasolarului pe obiectiv poate te lamuresti mai bine daca vezi cum face baiatu' asta aici:
http://www.youtube.com/watch?v=TmoBm46Mzeg
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron