Acum este Dum Apr 28, 2024 8:05 am

Articole Nikonisti.ro

Lansari obiective Nikon luna august 2010

Diverse despre Nikon

Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Robert77 » Joi Aug 12, 2010 1:53 am

Dupa cum stiti parca pe 17-19 august au loc lansari de la Nikon ptr noi obiective. Pe net se vb deja despre acest lucru.

Personal as dori sa vad 85 1.4G Nano

Intrebati cei de la Nikon Romania nu stiu nimic evident despre noile produse, politica interna :D
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 12, 2010 8:21 am

Robert77 scrie:Personal as dori sa vad 85 1.4G Nano

Cind o sa vezi si pretul...
Robert77 scrie:Intrebati cei de la Nikon Romania nu stiu nimic evident despre noile produse, politica interna :D

Tu ti-ai risca jobul divulgind secrete de serviciu?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Maniac » Joi Aug 12, 2010 9:49 am

Intrebati cei de la Nikon Romania nu stiu nimic evident despre noile produse, politica interna


Sansele ca cei de la Nikon Ro sa fi stiut clar ce va fi lansat, cel putin pana in luna august, sunt destul de mici, zic eu. Nikon este totusi o corporatie japoneza, si exista o diferenta destul de sensibila in materie de mentalitate corporatista fata de restul lumii.

In alta ordine, se practica "scaparile" controlate (aparate ce apar pentru cateva ore pe site cu mult timp inainte de a fi lansate, specificatii si poze "neoficiale" samd) pentru a mentine interesul viu in randul comunitatii si pentru a tine atentia asupra firmei. Aceste scapari controlate se fac de regula la produse pe care compania le considera capabile sa influenteze puternic piata.

Conform Nikon Rumors, obiectivele care urmeaza a fi lansate sunt:
•Nikkor AF-S 85mm f/1.4G N (priced around $1650)
•Nikkor 24-120 f/4 ED VR N (priced around $1300)
•Nikkor 28-300 f/3.5-5.6 ED VR (could be f/4.5-5.6, priced around $1050)
•Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6 ED VR DX (priced around $350)
Personal, mi se pare implauzibil 28-300-le, interesant 55-300 daca reusesc sa tina dimensiunile comparabile cu actualul 55-200, prea scump 85-ul(si 1600$ e subevaluat :D...2000?) si inutil 24-120 (trag DX).
Mi-ar fi placut sa vad un 17-70 f4, chiar fara VR, dar la un pret in jur de 300-350 de euro.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 12, 2010 10:19 am

Maniac scrie:Personal, mi se pare implauzibil 28-300-le,


Canon are de mult link magazin online serie L si inca se fabrica, asta inseamna ca sunt si cumparatori, chiar la pretul acesta.

Maniac scrie:prea scump 85-ul(si 1600$ e subevaluat :D...2000?)


Nikon link magazin online e vreo 1500 Euro + TVA, cred ca tot pe aici va fi si 85 daca si cand apare.

Maniac scrie:inutil 24-120 (trag DX).


Altii trag FX, ar fi interesant pentru flexibilitate. Sa vedem cat de bun e, cat cantareste si cat costa daca si cand apare.

Maniac scrie:Mi-ar fi placut sa vad un 17-70 f4, chiar fara VR, dar la un pret in jur de 300-350 de euro.


Sigma link magazin online e aprox 300 Euro TVA inclus, Sigma link magazin online e 450 Euro TVA inclus.


Eu as fi mult mai interesat de un 28/2 si un 85/2, amandoua AF-S, calitate buna, usoare, cat de cat abordabile :-)

De asemenea, de un ”mirrorless”, m-am saturat sa ma uit lung la Panasonic GF-1 si Olympus E-Px.
Panasonic link magazin online are 100g si e excelent din punct de vedere optic :-)


Sau macar un urmas al lui P6000, dar din ce se aude, nu o sa fie cine stie ce, dar poate, poate....
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Joi Aug 12, 2010 10:37 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde sorinsava » Joi Aug 12, 2010 10:28 am

Conform nikonrumors

Nikkor AF-S 85mm f/1.4G N (priced around $1650)
Nikkor 24-120 f/4 ED VR N (priced around $1300)
Nikkor 28-300 f/3.5-5.6 ED VR (could be f/4.5-5.6, priced around $1050)
Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6 ED VR DX (priced around $350)
Nikkor AF-S 200mm f/2.0G IF-ED N VRII (priced mid to high $5k)
The first four lenses should be announced on August 19th, the last one should be released on or around September 15th, 2010

Mai e putin, care e graba?
EVIL se pare ca doar anuntat la photokina, disponibil in 2011 cel mai probabil inainte de incheierea anului fiscal pt ei, adica martie.

EDIT: robert77 e de mult in lista mea de ignore. recomand
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Maniac » Joi Aug 12, 2010 10:47 am

Radu_Grozescu scrie:Canon are de mult link magazin online serie L si inca se fabrica, asta inseamna ca sunt si cumparatori, chiar la pretul acesta.

Auzisem de el, dar nu stiam cat costa...Oare ce o sti sa faca de banii aia? Adica, in sistemul Canon, poti acoperi aceeasi gama de focale, in cam aceiasi bani si la o calitate net superioara...

Radu_Grozescu scrie:Nikon link magazin online e vreo 1500 Euro + TVA, cred ca tot pe aici va fi si 85 daca si cand apare.

Cred ca depinde mult pretul si de evolutia yenului in raport cu dolarul si euro. Sa speram totusi la o evolutie favorabila buzunarelor noastre.

Radu_Grozescu scrie:Altii trag FX, ar fi interesant pentru flexibilitate. Sa vedem cat de bun e, cat cantareste si cat costa daca si cand apare.

De acord. Ma gandesc ca (in conditiile in care ar avea o calitate buna a imaginii si un pret decent) ar merge combinat si pe DX cu un UW decent pentru un kit de calatorie din doua obiective.

Radu_Grozescu scrie:Sigma link magazin online e aprox 300 Euro TVA inclus, Sigma link magazin online e 450 Euro TVA inclus.

Primul Sigma (2.8-4.5) m-a tentat acu ceva vreme. Pe hartie e perfect, atat ca pret, cat si ca focale si mai stie si o marire de 1:2 la 70mm. Era obiectivul ideal de uz general. Din pacate, tot trebuie inchis destul de mult pentru a obtine o calitate decenta a imaginii. Combinat cu reputatia CTC-ului Sigma... Pe de alta parte, un astfel de obiectiv nu ar putea sa apara la Nikon deoarece ar strica ploile lui 16-85.
Radu_Grozescu scrie:Eu as fi mult mai interesat de un 28/2 si un 85/2, amandoua AF-S, calitate buna, usoare, cat de cat abordabile :-)

De asemenea, de un ”mirrorless”, m-am saturat sa ma uit lung la Panasonic GF-1 si Olympus E-Px.

Sau macar un urmas al lui P6000, dar din ce se aude, nu o sa fie cine stie ce, dar poate, poate....

:D Fiecare doreste in final cate ceva in functie de cum trage. Asa, pe lista mea de dorinte ar mai intra un SB700(650).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 12, 2010 11:31 am

Maniac scrie:Cred ca depinde mult pretul si de evolutia yenului in raport cu dolarul si euro. Sa speram totusi la o evolutie favorabila buzunarelor noastre.


Ati uitat de Leu/Euro :-) Oricum ar fi, chiar daca e 75 mil. in loc de 80 mil. tot nu cred ca o sa fie coada mai mare la achizitii :-)


Maniac scrie:Primul Sigma (2.8-4.5) m-a tentat acu ceva vreme. Pe hartie e perfect,


Da, a fost declarat cel mai bun obiectiv pentru Nikon in revista Foto-Video, cu 5 stele la dotari, in timp de Nikon 16-85 avea doar 2 stele, cu toate ca avea AF-S si VR :-) :-)

Maniac scrie:un astfel de obiectiv nu ar putea sa apara la Nikon deoarece ar strica ploile lui 16-85.


Daca apare, ar trebui sa fie mai scump decat 16-85, deoarece ar fi intre 16-85 si 17-55/2.8 ceea ce nu va imbunatati vanzarile. Asa ca nu am mari sperante.

Maniac scrie:pe lista mea de dorinte ar mai intra un SB700(650).


Mai bine 2 bucati, ideal un SB-900 si un SB-600-650-700 etc :-)

Daca prezumtivul nou flash face master, ceea ce ma indoiesc, ar deveni extrem de interesant.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 12, 2010 3:21 pm

Maniac scrie:
Radu_Grozescu scrie:Canon are de mult link magazin online serie L si inca se fabrica, asta inseamna ca sunt si cumparatori, chiar la pretul acesta.

Auzisem de el, dar nu stiam cat costa...

Doar n-ai vrea sa-ti vinda aproape 2 kilograme de obiectiv pe o nimica toata :)
Maniac scrie:Oare ce o sti sa faca de banii aia?

Cum nimeni nu detine o formula magica pentru superzoom-uri full frame, performantele optice nu pot fi stelare, dar nici de lepadat nu sint. Conform asteptarilor, distorsiuni mari la 28 mm si colturi soft la 300 mm. Constructie foarte buna si, presupun, focalizare foarte rapida si precisa (aici e calciiul lui Ahile la varianta scoasa de Tamron, care se lupta din greu sa focalizeze la focale lungi, cu un micromotor amarit si o luminozitate sub 1:5.6). Nu-mi place design-ul push-pull, insa.
Maniac scrie:Adica, in sistemul Canon, poti acoperi aceeasi gama de focale, in cam aceiasi bani si la o calitate net superioara...

Vocatia obiectivului este fotografia de reportaj, unde important este sa prinzi imaginea nu calitatea ei. Iar pentru fotografii destinate a fi publicate in presa, optica obiectivului este cit se poate de buna. Degeaba acoperi aceeasi plaja mult mai bine cu trei obiective, daca ratezi imaginea cea mai buna a evenimentului pe care trebuie sa-l acoperi pentru ca nu aveai obiectivul potrivit pe aparat. Ceilalti fotografi prezenti la eveniment s-ar putea sa-l aiba...

Din punctul meu de vedere, un 28-300 construit de Nikon, la standardele obiectivelor Nikon de clasa medie si nu mai scump de 1000 euro este zvonul cel mai interesant: la un sezor full frame de 12 Mpix nu ai nevoie de cine stie ce rezolutie din partea obiectivului (varianta Tamron se comporta cel putin satisfacator si la 300 mm), iar daca obiectivul nu va fi un monstru mare si greu, gen varianta Canon, ci mai curind un 18-200 VR transpus pe FX, rezultatul va fi un obiectiv ideal pentru plimbari, excursii, vacante.
Maniac scrie:Asa, pe lista mea de dorinte ar mai intra un SB700(650).

Mie si SB600 mi se pare cam scump la ora actuala (era 700 lei cind l-am luat pe al meu). Cu greu imi imaginez ca cineva ar accepta sa dea 200-300 lei in plus pentru un flash cu aceleasi capabilitati, dar cu o interfata a la SB900.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Maniac » Joi Aug 12, 2010 5:26 pm

Mie si SB600 mi se pare cam scump la ora actuala (era 700 lei cind l-am luat pe al meu). Cu greu imi imaginez ca cineva ar accepta sa dea 200-300 lei in plus pentru un flash cu aceleasi capabilitati, dar cu o interfata a la SB900.


Daca ii mai cresc un pic GN-ul, ii adauga o mufa PC-sync, si o versiune la scara a giumbuslucurilor care le stie SB900 cu "zoom-ul" atunci ma au de musteriu. Nu am nevoie de puterea/dimensiunile/problemele de incalzire ale lui SB900 si in diferenta de pret ar intra stativul si umbrela aferenta :D

28-300 construit de Nikon, la standardele obiectivelor Nikon de clasa medie si nu mai scump de 1000 euro este zvonul cel mai interesant


Nu stiu cu partea de "sub 1000 de euro". Ma cam indoiesc. In rest...2 obiective pe 2 camere?
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Lansari obiective Nikon luna august 2010

Mesajde Bogdan_Bv » Joi Aug 19, 2010 7:35 am

Cele 4 obiective despre care s-a tot vorbit in ultimele saptamani pe nikonrumours.com, au fost lansate. http://nikon.com/
A fost lansat si D3100 ;) Desi pe mine personal nu ma incanta acea filmare full HD...dar chiar si fara ea, eu zic ca au venit cu destule imbunatatiri fata de D3000.
Bogdan_Bv
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:34 am

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori