Acum este Dum Apr 28, 2024 11:09 am

Articole Nikonisti.ro

Preturi obiective BH photo

Diverse despre Nikon

Preturi obiective BH photo

Mesajde Robert77 » Dum Aug 22, 2010 8:50 pm

Hmm ... ma refer doar la un obiectiv care l-am achizitionat de acolo prin cineva care a venit in tara.

Nikon 85 1.4 D

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... _85mm.html

m-a ajuns cam 3200 ron, garantia internationala 1 an sau 5 ani la ei.

La noi se pare ca e destul de mare pretul ... la aproximativ 5000 ron, deja 1800 ron se simt.

Nu cred ca o sa il vedem asa curand la noi la acest pret...poate niciodata :)
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 23, 2010 12:24 am

Robert77 scrie:http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... _85mm.html

m-a ajuns cam 3200 ron, garantia internationala 1 an sau 5 ani la ei.

Ai platit si taxele de import aferente, sau l-ai introdus prin contrabanda?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde KodiaK » Lun Aug 23, 2010 8:47 am

Contrabanda este un cuvant asa urat. Mai bine zici dosit prin bagaje :D
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde nik » Lun Aug 23, 2010 10:39 am

De ce dosit? De ani buni, cand plec din tara cu avionul, nu mi se mai cere sa declar camera foto, obiectivele sau laptopul. Legal, oricine poate veni cu un laptop sau o camera foto, fara sa o doseasca in bagaje. Probabil ca exista tot legal si niste limite valorice, dar daca nici macar cei de la vama nu-si mai bat capul cu aceste fleacuri, de ce si-ar bate capul turistul? Asa ca, daca aveti viza de US, puteti pleca linistiti la cumparaturi.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 23, 2010 11:01 am

nik scrie:Probabil ca exista tot legal si niste limite valorice, dar daca nici macar cei de la vama nu-si mai bat capul cu aceste fleacuri, de ce si-ar bate capul turistul?

Pentru ca este datoria lui sa declare obiectele de valoare pe care le-a cumparat si le introduce in tara. Faptul ca vamesii nu mai cotrobaie prin bagajele calatorilor ca pe vremea comunismului, ci se marginesc la verificari prin sondaj, nu schimba nimic.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Maniac » Lun Aug 23, 2010 11:38 am

@robert77:
<sarcasm>
Infractorule...contravenientule! Cum ai putut sa iti faci rost de echipamente foto prin metode ce avantajeaza buzunarul tau si ai fentat statul roman...Sa iti fie rusine. Din taxele alea se putea plati coarne cu lapte la copii, pensii la ai batrani, salarii la bugetari, autostrazi si cate si mai cate.
</sarcasm>

On-Topic:
http://www.bythom.com/bigtrip.htm

Cautati "Have the paperwork done", in care descrie cum se pleaca/vine cu echipamente foto din SUA.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Robert77 » Lun Aug 23, 2010 1:39 pm

La avut montat pe aparatul foto cand a venit. Nimeni nu i-a cerut vreo explicatie de ce il tine pe aparat si ce e cu el :)

E f simplu. Totusi cu 1800 ron ma pot bucura si de un zoom bun gen 28-300 sau 70-300 VR cine stie
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde nik » Lun Aug 23, 2010 1:40 pm

Dan Pop scrie:
nik scrie:Probabil ca exista tot legal si niste limite valorice, dar daca nici macar cei de la vama nu-si mai bat capul cu aceste fleacuri, de ce si-ar bate capul turistul?

Pentru ca este datoria lui sa declare obiectele de valoare pe care le-a cumparat si le introduce in tara. Faptul ca vamesii nu mai cotrobaie prin bagajele calatorilor ca pe vremea comunismului, ci se marginesc la verificari prin sondaj, nu schimba nimic.


Aici trebuie sa va contrazic, cu tot respectul. Si inainte (ma refer pana prin 2006 sau 2007) era tot pe baza de declaratie si nu pe baza de control. (decat prin sondaj) Dar erai obligat sa declari la plecare ce tehnica ai la tine, ca sa nu te trezesti impozitat la intoarcere. Declararea se facea atat la iesirea prin Otopeni, cat si la punctele terestre, primind un tichet cu seria aparaturii, pe care trebuia sa-l pastrezi pentru intoarcere.

Acum vamesul mi-a spus foarte clar ca orice turist are dreptul sa achizitioneze legal un aparat foto, fie el si DSLR sau un laptop, din strainatate (si nu ma refer aici la UE) fara a plati taxe vamale. Cu alte cuvinte, daca vii din US cu un D3s in bagaje, atata timp cat nu ai un al doilea DSLR pe acolo, chiar daca intri la categoria celor verificati prin sondaj, nu te va intreba nimeni de unde ai acel D3s, acte, etc, la fel daca ai un MacBook Pro de ultima generatie. Eu am plecat frecvent cu aparatura foto (D700 + obiective) de peste 5-7000 de Euro la mine si singurul lucru a fost ca adesea am atras zambetele celor de la X-Ray la bagajul de mana, precum si unele aprecieri laudative cu privire la continutul bagajului, din partea vreunui functionar cunoscator. La ultima iesire mi s-a spus ca am un arsenal la mine, la care am replicat ca 'asta e doar artileria usoara fata de ceea ce am acasa'... si nu eram departe de adevar.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 23, 2010 2:09 pm

nik scrie:
Dan Pop scrie:
nik scrie:Probabil ca exista tot legal si niste limite valorice, dar daca nici macar cei de la vama nu-si mai bat capul cu aceste fleacuri, de ce si-ar bate capul turistul?

Pentru ca este datoria lui sa declare obiectele de valoare pe care le-a cumparat si le introduce in tara. Faptul ca vamesii nu mai cotrobaie prin bagajele calatorilor ca pe vremea comunismului, ci se marginesc la verificari prin sondaj, nu schimba nimic.

Aici trebuie sa va contrazic, cu tot respectul. Si inainte (ma refer pana prin 2006 sau 2007) era tot pe baza de declaratie si nu pe baza de control. (decat prin sondaj)

Pai nu vad unde e contradictia, ca eu m-am referit la vremea comunismului, care a luat sfirsit in decembrie 1989. Pe atunci se facea coada la controlul bagajelor, si la plecare si la sosire.
nik scrie:Dar erai obligat sa declari la plecare ce tehnica ai la tine, ca sa nu te trezesti impozitat la intoarcere. Declararea se facea atat la iesirea prin Otopeni, cat si la punctele terestre, primind un tichet cu seria aparaturii, pe care trebuia sa-l pastrezi pentru intoarcere.

Asta e procedura cunoscuta de mine, care am calatorit frecvent intre 1992 si 2005.
nik scrie:Acum vamesul mi-a spus foarte clar ca orice turist are dreptul sa achizitioneze legal un aparat foto, fie el si DSLR sau un laptop, din strainatate (si nu ma refer aici la UE) fara a plati taxe vamale.

Tot ce se poate, dar mi se pare cam ciudata aceasta relaxare vamala. Un DSLR pro ajunge lejer la multe mii de dolari: daca-l aduc cu mine e tax-free, daca-l primesc prin posta e taxabil...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Maniac » Lun Aug 23, 2010 3:03 pm

Citisem acu 1 an ca unele magazine pot trimite cu optiunea "gift" caz in care taxele sunt reduse (dispar?). Dar nu-s 100% sigur pe chestia asta...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori