Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Preturi obiective BH photo

Diverse despre Nikon

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde nik » Lun Aug 23, 2010 4:16 pm

Dan Pop scrie:Tot ce se poate, dar mi se pare cam ciudata aceasta relaxare vamala. Un DSLR pro ajunge lejer la multe mii de dolari: daca-l aduc cu mine e tax-free, daca-l primesc prin posta e taxabil...


Nu sunt sigur daca asa este... mi-aduc aminte ca am auzit ca odata cu intrarea in UE a fost schimbat regimul vamal pentru turisti, in sensul ca o camera foto sau video, respectiv un laptop, sunt bunuri de larg consum si nu se vamuieste aducera lor in bagaj, lucru valabil doar pentru un exemplar din fiecare categorie.

Este foarte probabil sa existe scriptic si un barem valoric, dar avand in vedere care este probabilitatea ca un turist sa cumpere un D3X... baietii renunta sa mai verifice treaba asta, ca sa-si faca lor viata mai usoara, altfel ar trebui sa revina la procedura greoaie de declarare a fiecarui produs la iesirea din tara, lucru destul de dubios avand in vedere cat de repede se uzeaza moral produsele din aceasta categorie.

In acelasi timp, primirea prin posta este cu totul altceva... daca nu ar fi vamuita procedura, atunci am putea face comert in toata regula, pagubind statul roman.

Banuiesc ca la fel este in toate statele comunitare.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde hyp » Mar Aug 24, 2010 4:16 pm

daca cumperi deseori produse de pe ebay ...si mergi la posta vama doamnele de acolo incep sa te cunoasca...si uneori nici nu te mai intreaba ce ai..
nu m-as risca sincer insa cu un obiectiv decat daca e prea mic...sa inchida ochii..
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Razvanexu » Mar Aug 24, 2010 5:08 pm

Daca doreste cineva ceva ma poate contacta si stabilim cum facem. Ma ocup de asta de ceva vreme, dar public activez doar pe forumul hondafan, cu acelasi nick. Just Goagal: "razvanexu import sua"
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde hyp » Mie Aug 25, 2010 10:27 pm

si practic tu ce oferi in plus...fata de ce poate face oricine [comanda+plata+eventuala vama]
ce avantaje oferi?
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Preturi obiective BH photo

Mesajde Razvanexu » Joi Aug 26, 2010 12:29 am

Mda, se pare ca pe foto nu se mai merita sa intermediez ca acum isi poate aduce oricine ce vrea, cu toate taxele incluse. S-ar merita doar pt produsele de peste 1000$ in sus (prietenii stiu de ce). Si ca sa reformulez, ii pot ajuta sa aduca orice este legal (nu numai produse foto) pe cei care nu au posibilitatea sa comande sau sa aduca produse de pe site-uri care nu trimit in Romania, gen Amazon sau selleri de ebay care livreaza doar local. Imi cer scuze daca am poluat discutia, pentru alte detalii ma puteti contacta pe PM.
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron