Acum este Dum Apr 28, 2024 12:46 am

Articole Nikonisti.ro

Camera pentru incepator

Diverse despre Nikon

Re: Camera pentru incepator

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 01, 2010 8:50 am

MihaiD scrie:
spatar ovidiu scrie:Inseamna ca vrei tot o compacta?

ma gandeam la un L100 sau P100 dar nu stiu cum sa le compar ...

Pune-te pe cautat tutoriale pe web, citeste specificatii pe dpreview.com pina cind vei sti sa le compari. Degeaba iti iei un aparat mai bun daca nu intelegi in ce constau imbunatatirile. Iar aparatul tau actual sint convins ca ar scoate imagini mult mai bune daca ai sti sa-l folosesti la intregul lui potential.

Deci, n-are rost sa faci un upgrade la aparat pina nu faci un upgrade la utilizator :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Camera pentru incepator

Mesajde Alin M » Mie Sep 01, 2010 8:55 am

e destul de bun d3000`ul si este si user friendly ... pentru inceput este f bun... macar sa inveti sa`l folosesti la capacitate maxima... nu face greseala sa-ti iei compact... cand poti sa-ti iei un DSLR..... in +.... dslr`ul il poti vinde mai rpd ca pe un compact... parerea mea
Sunt inofensiv ... dar gandul meu e ..... Criminal
http://www.facebook.com/Alin.Manole.Photography

Imagine

Nikon D80 body + Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 + Nikon SB-700 + Giottos VT806 and Geanta Nikon CF-EU04
Avatar utilizator
Alin M
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Ian 24, 2010 2:17 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camera pentru incepator

Mesajde DannyMC » Mie Sep 01, 2010 9:35 am

Alin M scrie:... nu face greseala sa-ti iei compact... cand poti sa-ti iei un DSLR.....

Asta este complet dependenta de utilizator. Unii nu sunt dispusi sa "indure" inconvenientele unui DSLR pentru avantajele pe care le ofera.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Camera pentru incepator

Mesajde Hypernova^^ » Joi Sep 02, 2010 1:56 pm

Nu de mult am trecut si eu de la o compacta la DSLR si m-am gandit ca in momentul in care voi pune mana pe un DSLR Nikon fotografiile mele vor fi mult mai bune, mai de Doamne-ajuta cum zici tu. Spre surpriza mea ele nu au fost mai bune la inceput, doar tehnic mai de calitate si... atat. Abia in momentul in care am inceput sa ma documentez si sa inteleg controlul pe care mi-l ofera un DSLR asupra fotografiei, si cum pot eu folosi acel control pentru a fi fotografia cum o vad eu, pozele au inceput sa fie cat de cat mai bune.
- Asa ca documenteaza-te, vezi ce vrei de fapt si abia atunci un DSLR entry level gen D60/D40/D3000 te va ajuta cu adevarat.
D3000, 18-55
Avatar utilizator
Hypernova^^
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 08, 2010 12:06 pm
Localitate: Brad, Hunedoara

Re: Camera pentru incepator

Mesajde MihaiD » Joi Sep 02, 2010 8:56 pm

da, multumesc pentru sfaturi. Momentan ma documentez despre fotografia cu film ,am un nikon pe film si nu il foloseste nimeni in casa ... si mai trag si cu ochiul pe dpreview sa vad ce gasesc despre d3000.
MihaiD
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 31, 2010 8:43 pm

Re: Camera pentru incepator

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 02, 2010 8:59 pm

DannyMC scrie:
Alin M scrie:... nu face greseala sa-ti iei compact... cand poti sa-ti iei un DSLR.....

Asta este complet dependenta de utilizator. Unii nu sunt dispusi sa "indure" inconvenientele unui DSLR pentru avantajele pe care le ofera.


Corect, de multe ori mi-ar place sa am un compact bun cu mine decat o trusa DSLR, exceptie cand fotografiez pentru clienti.

Abia astept sa apara urmasul lui P6000, poate Nikon ne va demonstra ca e capabil sa faca un compact comparabil cu seria G de la Canon ( am un G10 acum ).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Camera pentru incepator

Mesajde sorinsava » Joi Sep 02, 2010 9:45 pm

P7000 sau G12? Mai degraba asta:
“A backside illumination image sensor equipped with a plurality of pixels disposed in a two-dimensional pattern, includes: image-capturing pixels; and focus detection pixels.”
Compacta cu phase focus :D

http://www.dnaindia.com/money/report_ni ... et_1432690
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Camera pentru incepator

Mesajde cristiansergiu » Joi Sep 09, 2010 6:14 pm

pe langa banii de care dispui ar trebui sa ne dai mai multe detalii:

1. Ce vrei sa fotografiezi(macro, wildlife, sport, peisaje, portret, nunti, poze de familie)?
2. Dupa ce achizitionezi camera vrei sa mai investesti sau te limitezi la ce ai cumparat prima data?

Iti recomand sa nu iei digitale SH pentru ca au viata limitata.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron