Acum este Joi Mar 28, 2024 7:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Mare grija

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Re: Mare grija

Mesajde florin22xxl » Vin Mar 08, 2013 12:53 am

Acum cateva zile am ridicat un colet de la fan-curier(de la sediu),dar tipul de acolo nu mi-o cerut buletinul :) Am mai fost pe acolo de cateva ori,dar totusi trebuia macar sa se uite pe hartie si in buletin ....Daca fiecare isi face treaba ca la carte greselile pot fi evitate....daca nu se ajunge unde ai ajuns tu....Sper sa il gaseasca pe tip.
florin22xxl
 
Mesaje: 456
Membru din: Dum Feb 10, 2013 9:35 pm

Re: Mare grija

Mesajde golivax » Dum Iun 02, 2013 7:56 am

s-a rezolvat situatia? ai reusit sa-ti recuperezi aparatura?
golivax
 
Mesaje: 632
Membru din: Mie Dec 08, 2010 11:03 am
Localitate: Timisoara

Re: Mare grija

Mesajde DigitalCitizen » Dum Iun 02, 2013 1:06 pm

Cata naivitatea. Unii și-o cauta cu lumânarea rău de tot.
DigitalCitizen
 
Mesaje: 71
Membru din: Joi Apr 12, 2012 12:00 pm

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Mar Iun 04, 2013 11:18 pm

Nu sa rezolvat nimic pe cale legala...am sa rezolv eu cum stiu eu....nu mai sper nimic la aparat asta e clar...dar am sa fac poze cand ajung la el...
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde geani » Lun Iul 22, 2013 1:04 pm

Cascheta scrie:Nu sa rezolvat nimic pe cale legala...am sa rezolv eu cum stiu eu....nu mai sper nimic la aparat asta e clar...dar am sa fac poze cand ajung la el...


Sa faci poze si dupa ... ce pleci de la el. :))
Pentru REDUCERI LA ORICE PRODUS de pe site-ul www.f64.ro, va rog sa ma contactati pe PM!!!
geani
 
Mesaje: 433
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:55 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mare grija

Mesajde L1061K » Mie Sep 04, 2013 1:30 am

Cascheta, ce se mai aude de situatia asta? Ai mai rezolvat ceva? Intreb de curiozitate, oamenii de genul ar trebui batuti bine si dati pe mana politiei.
L1061K
 
Mesaje: 61
Membru din: Mie Dec 08, 2010 4:15 pm

Re: Mare grija

Mesajde nikonap » Joi Sep 05, 2013 10:12 am

1. Mi se pare aiurea ca reprezentantul firmei de curierat sa nu ceara buletinul la predare.
2. Mai bine o faceai prin posta, ei nu dau colete pana nu vine omul cu buletinul la prezentare, trebuie sa coincida strada si nume si cnp. Chiar daca acel colet este trimis fara ramburs.
3. Faptul ca a fost predat un colet fara a se fi cerut CI aduce de la sine vina curierului deci firma de curierat poate fi trasa la raspundere. Nu stiu la cat timp de la primire colet ai actionat. De obicei trebuie in 48 ore sa faci plangere. Firma de curierat trebuie sa identifice curierul care a facut predarea aiurea pe baza orei de predare si a zonei unde curierul preda - fiecare curier are zona lui din oras.
4. Totul se face in scris si nu cu vorbe. Daca nu ai raspuns oficial in scris de la firma, mergi la protectia consumatorului - presupunand ca ai mers la Politie. Faci scris in detaliu si subliniezi ca s-a predat fara a cere buletinul de identitate, eventual cauti in statutul firmei de curierat ce scrie, cum trebuie sa aplice procedura. OPC va merge acolo si va face si mai departe demersul daca se constata ca firma nu a procedat corect. Si nu a procedat daca a predat fara act de identitate.
5. Curierul ori e batut in cap - ma indoiesc- ori este mana in mana cu inculpatul- suta in mie a doua varianta. Cred ca e retea. Curierului ii este teama sa predea fara act de identitate. Numai in cazul in care destinatarul este f f cunoscut de el si stie ca e o persoana de cuvant, serioasa. Sau e colaborator al lor dar si asa...
6. Trebuie sa pisezi factorii care intervin aici, politie si OPC. NU ii lasa, fa multe plangeri, iesi in presa chiar daca lumea iti spune ca esti "fraier". Scrie peste tot. Insista la ei cu scrisori, daca Politia de la tine din oras nu face nimic, scrie la minister, fa presiune.
Firma de curierat este de vina
nikonap
 
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 6:41 pm

Re: Mare grija

Mesajde geani » Mie Sep 11, 2013 1:38 pm

Eu cred ca a dat de urma nenorocitului, s-au batut si ...
Prea nu a mai dat niciun semn de viata pana acum.
Pentru REDUCERI LA ORICE PRODUS de pe site-ul www.f64.ro, va rog sa ma contactati pe PM!!!
geani
 
Mesaje: 433
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:55 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Joi Sep 12, 2013 11:37 am

Nu am mai raspuns pt. ca nu am primit ceva concret de la politie...cand am fost ultima oara a spus ca ancheta este in desfasurare la Sighet...ce sa fac asta este tara in care traim.Tot ce am eu despre el sunt niste poze si nr lui de tel la care are tupeul sa si raspunda doar in mesaje...jobul nu imi permite momentan sa il vizitez persoanal.
Acesta este nr lui 0757805165
Fişiere ataşate
 subiect stanga.jpg
cel din stanga
 sub.jpg
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Anterior

Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron