Acum este Vin Mar 29, 2024 10:24 am

Articole Nikonisti.ro

Setari pentru filmare cu Nikon D7000

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Setari pentru filmare cu Nikon D7000

Mesajde Toni73 » Mie Mar 26, 2014 10:54 am

Vreau sa completez (plombez) filmarile unei camere fullHD cu filmari realizate cu D7000. Intrebarea mea este :cum setez cel mai optim aparatul D7000 ? in ce mod (M sau A ) cu ce valoare ISO /shoter . Am obiectiv nikor 35mm f1.8 si 18-105 f3.5-5.6VR . Am facut niste probe cu diferite valori dar rezultatele ma controverseaza si nu-i dau de cap.
Astept sfaturile celor care au experienta in filmari cu DSLR in special cu D7000 care nu este chiar cel mai prietenos cu lumina slaba.
D60 18-55 VR
D7000 18 105 VR
SB 800
Avatar utilizator
Toni73
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 10, 2009 6:37 pm

Re: Setari pentru filmare cu Nikon D7000

Mesajde moaartea » Mie Mar 26, 2014 10:58 pm

Toni73 scrie:Am facut niste probe cu diferite valori dar rezultatele ma controverseaza si nu-i dau de cap.


in ce sens???


in general poate >95%-99% cred ca cel mai bine filmezi in modul M. modul A l-as folosi atunci cand pun iso-auto si am nevie de asa ceva cand iluminarea se schimba drastic - de genul cand tragi un cadru de pe un steadycam si esti afara si urmaresti pe cineva care intra in interior(sau invers, de la interior la exterior sau dintr-o camera in alta). ceva de genul asta esti singurul caz in care as folosi modul automat. in rest M rules.

despre shutter speed: in general majoritatea spun ca shutter-ul IDEAL este dublu frame rate. adica daca ai 24/25fps shutter speed este 1/50 (sau 1/60 la 30fps). exeptia e daca vrei sa ii dai slow motion, caz in care un shutter speed mai scurt te ajuta si rezultatul final e mai bun.

cel mai enervant este ca la filmarea progresiva si daca filmezi la 24/25/30fps daca misti aparatul mai repede(gen panoramare) sau daca subiectul se misca mai rapid prin cadru atunci se vede intr-un fel de reluare...si asta e cea mai enervant...a durat ceva timp pana sa ma obisnuiesc cu aceasta limitare (in cpmparatie cu camerele video care filmeaza in general cu 50/60fps)...panoramarile si miscarile camerei TREBUIE sa fie foarte line si aparatul TREBUIE sa fie foarte bine stabilizat....

a 2-a parte cea mai enervanta la dslr e stabilizarea...e foarte enervanta la dslr-uri...e destul de greu sa stabilizezi cu dslr in comparatie cu altceva...chiar daca filmezi cu un obiectiv stabilizat nu e nici o comparatie cu o camera video...la stabilizare ma refer.

in afara de astea trebuie sa iti setezi din start balansul de alb si restul setarilor(contrast,saturatie,sharp,picture profile,etc) si trebuie sa fi FOARTEEEE atent la punctul unde faci focusul, nu e ca la camerele video unde focusul se face automat, la dslr e mare problema cu focusul si trebuie sa fi foarte atent cu el mai ales ca dof-ul e mult mai mic decat la majoritatea camerelor de filmat...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron