Acum este Joi Mar 28, 2024 12:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde NikonistD5200 » Mie Mai 17, 2017 12:54 pm

va salut. de curand am trecut pe Nikon. mai exact un D5200. pana acum am folosit Canon. inca mai folosesc dar am achizitionat si un Nikon D5200 pe care il folosesc in paralel cu ce am e la Canon. Nikonul l-am luat pentru filmare. imi place maxim cum filmeaza. cel putin ce imi reda pe ecranul lui. caci aici este problema. filmez si redau pe ecranul acestuia. reda super. dar cand descarc in laptop filmarile, se vad urat, sacadat daca pot spune asa pentru ca nu este ca o imagine sacadata, in reluare. am folosit obiectivul de kit 18-55mm VR2. atasez un link personal de gazduire sa va arat o filmare. acum ar fi posibil sa vad asa din cauza laptopului meu. nu stiu... am descarcat si in telefon filmarea si in telefon se vede bine. cand am descarcat-o in telefon fara nici un soft, doar copy/paste, mi-a recomandat sa convertesc.dar formatul a ramas acelasi. si cum am mai spus, se vede bine. am descarcat in telefon si fara sa imi converteasca dar asa nu mi le deschide. am filmat in NTSC la rezolutie full hd in 60fps.
. in bs player mi se vede de parca raman bucati din imagine in urma. ca atunci cand nu ai semnal bun la antena tv sau cablu. in vlc player nu se mai vede asa dar in schimb zici ca sunt asa niste liniute ca pixeli. dar in windows media player se vede perfect. ce sa fie?
linkul filmarii este: https://mega.nz/#!JdBECAQD!PDQa79-uDLXOR89e2uMNsgVVg0D_BoqOdGIsaPoVISY
facebook.com/framemediaevents
fotografdeevenimente.com
Avatar utilizator
NikonistD5200
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:41 pm

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde DannyMC » Mie Mai 17, 2017 8:42 pm

De ce filmezi NTSC?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 17, 2017 9:19 pm

E vorba de diferente intre codec-urile folosite de playerele video respective; daca windows media player (cu codecurile de la Microsoft) ruleaza clipurile normal ... totul e OK. Playerele free sunt facute "pe genunchi" si nu tin pasul cu actualizarile codecurilor.
Formatul MOV este proprietar Apple Quick Time, deci Quick Time-ul ar trebui sa fie referinta in redarea acestui tip de fisier; Quick Time-ul insa are niste probleme de securitate si nu multa lume il mai foloseste.

Un alt "test" util ar fi sa vizionezi clipurile de pe un stick USB direct pe TV. (sau chiar direct de pe cardul SD prin intermediul unui cititor de carduri).
ViewNX reda foarte bine si fluent clipul. LR il reda foarte bine. Windows Media Player reda clipul foarte bine.

Atentie si la cadrul SD folosit: sa fie in stare sa sustina o viteza constanta de scriere.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde NikonistD5200 » Joi Mai 18, 2017 8:43 am

@Bogdan mersi. o sa incerc si pe tv cu cardul si stickul. am carduri lexar de 95mb/s
facebook.com/framemediaevents
fotografdeevenimente.com
Avatar utilizator
NikonistD5200
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:41 pm

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde NikonistD5200 » Joi Mai 18, 2017 10:22 pm

DannyMC scrie:De ce filmezi NTSC?

pai ce are ntsc?
facebook.com/framemediaevents
fotografdeevenimente.com
Avatar utilizator
NikonistD5200
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:41 pm

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde DannyMC » Vin Mai 19, 2017 6:05 am

Toate deviceurile vandute in Europa (televizoare, monitoare, DVD playere, etc.) functioneaza sub standardul PAL! NTSC este standardul nord american si din cate stiu cele doua nu sunt compatibile, adica un material filmat intr-un standard nu poate fi redat (sau este redat cu distorsiuni) pe un dispozitiv ce functioneaza in celalalt standard.
Incearca sa vezi daca problema persista la un clip filmat in PAL.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 19, 2017 10:02 am

Diferentele intre standardul PAL si NTSC fac referire la frecventa de operare 50 Hz vs. 60 Hz pentru NTSC si numarul de linii ce sunt baleiate cu respectivele frecvente: 525 la PAL si 625 la NTSC. Diferentele erau vizibile la afisarea imaginilor pe tuburile catodice ... acum toate device-urile afiseaza foarte bine ambele standarde si e greu de facut o diferenta vizibila. (exista diferente, dar ele pot fi sesizate doar de un ochi antrenat). Toate monitoarele si TV-urile sustin 60 Hz.
[SECAM-ul era foarte diferit de PAL/NTSC ... ;) ]

Singura mare diferenta intre PAL si NTSC este numarul de FPS-uri cu care opereaza: 50/25 fps in cazul PAL si 60/30 fps in cazul NTSC. Cum la 60 fps se genereaza o imagine (ceva) mai detaliata si cu mai putine efecte secundare e de preferat utilizarea NTSC mai ales daca se fac prelucrari ulterioare ale materialului video (ex. trecerea la 24-25 fps pentru un aspect cinematic al filmarii). Si timpul de expunere e in concordanta cu FPS: 1/50 la 50 fps si 1/60 la 60 fps la o filmare normala.

Totusi utilizand un FPS mai mare, volumul de informatie de trebuie scris pe card (prin bufferul camerei) este mai mare si trebuie folosite carduri mai pretentioase, care sa suporte un flux mare de date in mod continuu ... din acest motiv ISO a introdus recent standardul video (V30, V60, V90); in unele cazuri, cardurile de viteza mare folosite cu succes la fotografiere (chiar si in rafala) pot da rateuri la filmare din cauza ca nu pot sustine o viteza constanta mare pe o perioada lunga de timp cum e cazul filmarii ... si apar frameuri sarite, desincronizari, etc.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Posibil filmare defectuoasa la Nikon D5200

Mesajde NikonistD5200 » Vin Mai 19, 2017 1:52 pm

mersi baieti.
facebook.com/framemediaevents
fotografdeevenimente.com
Avatar utilizator
NikonistD5200
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:41 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori