Acum este Joi Mar 28, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D750

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D750

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Ian 09, 2017 3:03 am

Inca il mai poti cumpara la 7600 de la yellowstore, merita daca ai obiectivele pentru el.
Daca iti trebuie obiective noi eu sincer nu as mai lua dslr-uri prea multe probleme cu noile lentile nikon ba descentrare, ba cu frontfocus backfocus in functie de distanta si nuanta luminii, prea multe probleme cu calibrarea overall.
Eu il am pe al meu de un an jumate si nu regret investitia facuta, aparatul e fabulos.
Ce scula ai acum?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750

Mesajde vectorialpx » Joi Ian 26, 2017 1:04 am

ghena666 scrie:Buna.Spuneți părerile voastre despre Nikon D750

L-am luat eu imediat dupa revelion, nu prea l-am scos la plimbare pentru ca mi-e mila de el la temperaturile astea cu minus.

Sa iti zic ce nemultumiri am:
1. Nu are protectie pentru ecran - gasesti o folie pe la 100 de lei dar am dubii ca o sa stea prea mult timp lipita. Cei care il au, daca aveti variante sau stiti de unde as putea lua o protectie de plastic, clasica, multumesc in avans.
2. Atunci cand setezi ISO se aprinde display-ul LCD. Mi se pare enervant asa ca am gasit un mic hack. L-am setat pe Fast ISO (cred ca asa se numeste) astfel ca pe modul A poti controla ISO din selectorul principal (rotita din fata)
3. Display-ul de sus (cel la care ne uitam cel mai des) are informatiile cam prost organizate. Este mai mic decat cel de pe D7000 si trebuie sa te acomodezi cu el. Nu-i asa tragedie dar na, la o asa camera puteau sa mai puna 5mm de display

Nu ma deranjeaza dar sunt inutile:
- wiFi (poate fi folosit telefonul ca telecomanda dar... am telecomanda).
In rest, m-am conectat, e cool dar nu ma vad folosindu-l.
- ecranul "rabatabil" este total inutil, o mare risipa de resurse si spatiu - eu nu filmez, l-am luat pentru fotografie si, va zic parerea mea umila, doar pentru fotografie trebuia sa fie.

Ce imi place insa, acopera toate gaurile de mai sus
1. Este foarte bun pe partea de ISO. L-am comparat cu D7000 (da, stiu!) si este net superior. Adica fotografiile la ISO 4000 sunt mai mult decat OK.
2. Este full frame. Am un 70-200 si am fost uimit cat de mare este diferenta cand vine vorba de factorul de crop.
Adica, 70mm este foarte wide in comparatie cu D7000, ceea ce ma bucura foarte tare. Bine, stiam ca o sa fie, dar pana nu vezi nu te minunezi.

Si, inca ceva care ma avantajeaza pe mine, se potrivesc acumulatorul si telecomanda de la D7000, pentru mine e un mare plus. Kudos Nikon!

Pe partea de focus nu l-am testat prea mult dar pare foarte OK.
Pot spune doar ca nu am observat probleme de calibrare, am un Tamron 70-200 si focalizeaza perfect cu el.

Lumea se vaita ca nu-i bine construit. Eu nu cred ca e o mare problema, nu il arunci de la balcon si nu e musai sa ai vizorul pe rotund, merge si trapez :)
Deci, recomand!
Avatar utilizator
vectorialpx
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 29, 2014 9:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750

Mesajde emil » Vin Feb 03, 2017 5:15 pm

vectorialpx scrie:...
- ecranul "rabatabil" este total inutil, o mare risipa de resurse si spatiu - eu nu filmez, l-am luat pentru fotografie si, va zic parerea mea umila, doar pentru fotografie trebuia sa fie.


Cand ai de facut poze deasupra capului (de exemplu la un concert incerci sa fotografiezi pe deasupra oamenilor) sau sa faci poze la nivelul solului atunci e foarte util ecranul rabatabil.
Cand am trecut pe DSLR-uri de pe un bridge (care avea ecran rabatabil) asta a fost singurul lucru care mi-a lipsit (si inca imi lipseste, pentru ca nici D7100 care-l am acuma nu are ecran rabatabil)

Legat de protectia pentru ecran, eu am folosit cu success protectii de sticla, sunt mai bune decat o simpla folie (protejeaza si in caz de impact nu doar contra zgarieturilor).
Posibil sa nu gasesti ecran de protectie strict pentru D750, dar poti folosi de la alte modele care au ecran de aceeasi dimensiune. Daca nu ma insel D800 si D810 au ecrane de aceeasi dimensiune cu D750, poti merge la magazine foto care au acele protectii sa incerci daca se potrivesc pe camera ta.

P.S. eu pe D7100 folosesc o protectie de ecran de D800, e o diferenta de aprox 1mm, dar nu deranjeaza vizionatul ecranului :) (numele produsului e "Matin M-8048 - ecran de protectie pentru Nikon D800/D800E" dar cred ca nu se mai fabrica).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D750

Mesajde CosminD » Sâm Feb 04, 2017 2:04 pm

cele mai bune protectii de ecran mi se par cele de sticla. Am avut si eu pe ultimele 2 body-uri si nu se comparau cu cele de plastic, care reduc mult calitatea si luminozitatea imaginii . Uite una fotga pentru al tau, de la userul ishoot pe okazii.ro link magazin online . Am cumparat de mai multe ori de la acest user , are o gramada de produse bune si la preturi ok link magazin online . Poti sa vezi cat de serios este si dupa numarul de calificative :) Cat despre display-ul rabatabil , eu mi-as dori ca absolut TOATE aparatele foto , indiferent de felul lor (compacte, bridge, mirorless sau dslr ) sa aiba ecran rabatabil ! Si cu touch-screen chiar ! :) Nici nu stii cat de util poate sa fie. Iar display-ul de sus este mic , dar n-ai ce sa faci . Cand am schimbat D810-le cu D7200 a display-ul de sus fost unul dintre primele lucruri pe care le-am observat schimbate , e intr-adevar mai mic si afiseaza mai putine informatii (de parca nu aveau loc te pomenesti, dar Nikon e tot Nikon... ) In orice caz sper sa te bucuri de el si sa n-ai prea multe probleme (e totusi Nikon , deci sunt destule sanse ca sa aiba ceva, dar macar sa nu fie ceva grav :mrgreen: ) . Eu personal nu o sa mai cumpar Nikon, cum nu o sa mai iau nici masini frantuzesti , dar asta e alta discutie :lol:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D750

Mesajde jendy » Vin Feb 10, 2023 9:26 am

Plesoianu Marius scrie:Inca il mai poti cumpara la 7600 de la 1001 games yellowstore, merita daca ai obiectivele pentru el.
Daca iti trebuie obiective noi eu sincer nu as mai lua dslr-uri prea multe probleme cu noile lentile nikon ba descentrare, ba cu frontfocus backfocus in functie de distanta si nuanta luminii, prea multe probleme cu calibrarea overall.
Eu il am pe al meu de un an jumate si nu regret investitia facuta, aparatul e fabulos.
Ce scula ai acum?

Just must have been browsing the internet when I happily found this site and found a lot of useful information on it. The reading is a lot of joy. I had a great time. I appreciate you giving this excellent knowledge.
jendy
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 10, 2023 9:21 am

Re: Nikon D750

Mesajde hennysmath12 » Joi Mar 09, 2023 9:36 am

Salut! Nikon D750 este un aparat foto DSLR full-frame wordle destul de popular, care a fost lansat în 2014. Este o alegere bună pentru cei care doresc să facă upgrade de la un aparat DX la unul FX.
hennysmath12
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 09, 2023 9:23 am

Re: Nikon D750

Mesajde timothyferriss » Vin Apr 28, 2023 5:04 am

Nikon D750 a devenit o alegere populară pentru fotografi datorită performanțelor sale de înaltă calitate eggy car, precum și pentru prețul său relativ accesibil în comparație cu alte camere DSLR full-frame de pe piață.
timothyferriss
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 28, 2023 4:56 am

Re: Nikon D750

Mesajde andree23 » Lun Mai 29, 2023 11:37 am

D750 are un senzor CMOS full-frame subway surfers de 24,3 megapixeli, care oferă imagini cu detalii bogate și performanță excelentă în condiții de lumină scăzută.
andree23
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 18, 2023 10:42 am

Re: Nikon D750

Mesajde tonyadams » Sâm Iun 17, 2023 9:22 am

I suggest Bosch PSB 1800 LI-2 Cordless Combi Drill for general fnf drilling and screw-driving tasks.
tonyadams
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Apr 13, 2023 9:14 am

Re: Nikon D750

Mesajde linnellaa » Mie Iun 21, 2023 10:06 am

Il utilise le processeur d'image EXPEED 4 de Nikon, qui permet un traitement rapide des données et contribue à une qualité d'image exceptionnelle minesweeper online, avec une bonne gestion du bruit, une plage dynamique étendue et une reproduction précise des couleurs.
linnellaa
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 21, 2023 6:25 am

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori

cron