Acum este Mie Iun 05, 2024 11:45 pm

Articole Nikonisti.ro

nu blamati D5000!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde VALER » Sâm Aug 22, 2009 11:38 pm

sorin.chiru scrie:Poate vreti sa aflati si parerea unui PROFAN care si-a cumparat D5000, il foloseste de 3 luni si este FOARTE MULTUMIT de el…

Felicitari!Sa-l stapanesti sanatos.
Regulamentul forumului spune sa nu se posteze acelasi comentariu de doua ori ceea ce tu ai facut-o....
viewtopic.php?f=19&t=1461&start=60
In continuare am cateva nedumeriri....
sorin.chiru scrie:In primul rand, LiveView mi se pare o porcarie pe orice aparat DX mai putin pe D5000.

Cum asa? Ce, posesorii de D90 sau D300, (D300s) nu au voie? Sau s-au plans cumva?
sorin.chiru scrie:Nu vad de ce un posesor de D90/D300 (aparate DX evident mai bune decat D5000) ar folosi vreodata LiveView, aceste aparate sunt facute ca sa nu folosesti LiveView.

Hm! Ajuta-ma si pe mine sa pricep ca sunt "profan" :lol:
sorin.chiru scrie:Eu, cu D5000, fac 95% din cadrele mele prin vizor. Insa, din cand in cand, sunt “nevoit” sa fac cadre cu copila mea de 11 luni jucandu-se in iarba.
.................................Deci folosesc LiveView, si totusi nu.................
In al treilea rand, eu nu am nici o problema cu modul in care D5000 permite schimbarea principalelor setari foto. Mai précis, trag 99% din cadre cu D5000 prin viewfinder, dar nu am nici o problema in a verifica, dupa fiecare cadru, pe ecranul atat de mult (gresit, dupa parerea mea) blamat, rezultatul obtinut, astfel incat sa fiu capabil sa modific ceva setari urmarind pictogramele de pe ecran!

Esti cam confuzat! Ori 95% ori99%?

sorin.chiru scrie:Apropos de limitarea in alegerea obiectivelor…TOT ce isi poate dori un utilizator de D5000/D90 este AFS, deci cu AF in obiectiv!

Ma ajuti si pe mine sa inteleg ce scrie in fraza anterioara? :lol:
Cred ca n-ai inteles diferenta dintre D90 si D5000. :evil: Cumva 5000>90 implica D5000>D90 :lol:
sorin.chiru scrie: Daca as fi avut un aparat FX, mi-as fi dorit un fix ca AFS 50 mm f/1.4 sau, ca alternativa mai ieftina (si cu motor de AF in body, evident) un AF 50 mm f/1.8, dar, intrucat D90 si D5000 sunt ambele DX, la ce folos?

La ce folos...?
( mai citeste review-ul pt. D90 sa vezi diferentele fata de D5000). Si pana sa ajungi sa ai "un aparat FX" citeste bine manualul de utilizare al lui D5000 sa te lamuresti tu si apoi "ne lamuresti si pe noi" cum e cu FX si cu ...
sorin.chiru scrie:
"AF 50 mm f/1.8, dar, intrucat D90 si D5000 sunt ambele DX[u]la ce folos".

Chiar asa? La ce folos...

sorin.chiru scrie:AFS 35 mm f/1.8 este ideal de avut pe un aparat DX pentru fotografie de uz general. Este foarte probabil ca exact asta isi doreste un posesor de aparat DX gen D5000/D90.

Esti sigur ca "un posesor de aparat DX gen D5000/D90" asta isi doreste?
sorin.chiru scrie:Obiectiv fix de uz general, nu o pleiada de obiective care sa umple tolba de jucarii.

Poate vrea un Nikkor 24-70mm f/2,8? sau un AFD 50mm f/1,8 ;) Daca ai avea un D90 si tu ai vrea un AFD 50mm f/1,8. Te asigur eu....si sunt foarte sigur.
sorin.chiru scrie: In nepriceperea mea, vad pe acest forum nikonisti care poseda un DX ca D90 plus o armata de obiective, in conditiile in care ptr un DX ca D90/D5000 tot ce iti trebuie este, probabil, un fix precum cel de 35 mm plus unul dintre AFS 18-55/AFS 18-105/AFS 18-200/AFS 16-85 (in acest ultim caz, poate adaugam si un AFS 70-300, daca se doreste…) So what’s the big issue ca D5000 nu are motor de AF in body? Raspuns: NONE. Toate obiectivele enumerate mai sus sunt AFS, so let’s drop this…

Ce bine ca mai invatam si noi cate ceva..... ;) Vad ca stii ca D5000 nu are motor de AF in body. Dar itzi mai scapa uneori... :lol:
sorin.chiru scrie:Plus ca am pe acelasi ecran pictograme mai mult decat relevante pentru deschiderea diafragmei si viteza de declansare, fara sa fie toul atat de tampit-intuitiv ca la D3000!

Cum ai ajuns la concluzia asta? :lol:
sorin.chiru scrie:In plus, D5000, la urma urmei, are, pentru modurile A,S,P si M, rotita de “scroll”, butoane dedicate ptr compensare de expunere, compensare de blitz, plus buton de AE-lock/AF-lock (customizabil!), plus buton “Fn” customizabil (pe care poti sa iti pui, de exemplu, WB)…nu sunt oare suficiente controale pentru un incepator/aparat de back-up ptr un pro/semi-pro?

Citeste si ai sa te lamuresti singur...
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_D5000
(vezi tabelul din josul paginii si unde este plasat D5000 fata de D90...)

sorin.chiru scrie:NU incerc sa conving pe nimeni ca D5000 este “optiunea suprema”.

Excelent. Aici ai dreptate 100%.
sorin.chiru scrie: Incerc doar sa va conving ca D5000 nu merita sa fie atat de blamat pe cat il vad eu pe acest forum…

Nici pe departe. In subiectul " D5000 sau D90" discutia era legata de camera de backup pt. D700 si evident ca D90 e alegerea potrivita. Trebuie sa faci distinctia intre argumente si partizanat.
Primul meu DSLR a fost un D60 si la momentul acela credeam ca D60 era peste D80. Acum lucrurile stau altfel...
Cam asa e si cu D5000 si D90.
sorin.chiru scrie:Thank God Nikon is for everyone!

Sunt nikonist de la p&s si pana la DSLR acum si pana la final dar asta nu ma impiedica sa fiu obiectiv si sa invat de la cei cu experientza si sa ma pronunt in cunostinta de cauza.
Daca acest post al tau nu ar fi fost plasat in doua theread-uri poate ca nu l-as fi luat la "analiza".
PS: sa-l stapanesti sanatos si sa ne trimiti si noua poze.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde KodiaK » Dum Aug 23, 2009 9:47 am

VALER, cred ca ideea cu LiveView-ul este ca pe DSLR-uri este mult mai incet si imprecis sistemul de focalizare folosit cand este activat LiveView-ul, inca nu prea are rost sa fie folosit. Dar pe D5000, cum ecranul este rabatabil, are mai mult sens sa il folosim in cazurile in care poza trebuie facuta din unghiuri incomode (deasupra capului, sau la firul ierbii), :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Robert77 » Dum Aug 23, 2009 11:35 pm

parerea mea mai bine iti iei un body de D90 la care ii adaugi obiective si fara AF_S

la 3000 ron sa nu ai motor de autofocus macar e aiurea...D90 este cu mult peste D5000

si faza astaq cu dslr-urile sa faca inregistrari video mi se pare o porcarie dslr-urile trebuiau sa ramana aparate foto destinate fotografiilor nu filmelor

Acum nikon raspunde cu D400 la canon 500D care se va lansa curand si pe aici si va filma 1080p. Au lansat marea lansare a lui D300s niste bani aruncati aiurea :).

De ce nikon a lasat atat loc de la D300 la D700? Pentru proiecte viitoare cum este acum D400 care iese la iveala si vor urma si altele...

Marketingul isi face intrarea si in aparatele foto cum este si la componentele IT...

D5000 e prea scump ptr ce ofera undeva la 2500 ron cu tot cu obiectiv era ok...asa prea mica dif fata de D90 la pret...

nu recomand...si plus problema lui D5000 la anumite aparate sau serie
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dinu Lazar » Lun Aug 24, 2009 5:54 am

D5000 e prea scump ptr ce ofera undeva la 2500 ron cu tot cu obiectiv era ok...asa prea mica dif fata de D90 la pret...

nu recomand...


Daca ce spuneti se bazeaza pe experienta proprie si pe multe fotografii si mai ales printuri A3 facute cu D5000, este OK, foarte bine, sunteti tare pe felie.

Daca ce spuneti se bazeaza pe lecturi, poate nu ati citit ce trebuie, cum trebuie, cit trebuie, si poate tineti parerile Dvs pentru Dvs pina le confirmati cumva in practica. Mi se par de o superficialitate incredibila si foarte romanesti, in sensul datului cu parerea despre ceva ce nu cunoastem absolut de loc. Cite poze facutarati cu D5000? Putem sa le vedem si noi?
Daca nu ati lucrat cu el, incercati sa nu recomandati ce nu cunoasteti de fapt.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 24, 2009 10:51 am

Robert77 scrie:si faza astaq cu dslr-urile sa faca inregistrari video mi se pare o porcarie dslr-urile trebuiau sa ramana aparate foto destinate fotografiilor nu filmelor

Atita vreme cit nu are un impact negativ asupra functiilor fotografice, filmarea e o chestie absolut benigna. Cine vrea s-o foloseasca o foloseste, cine nu, nu, la fel ca si live view-ul. De fapt, odata ce functia de live view a fost implementata, filmarea era continuarea fireasca, pentru ca datele necesare erau deja disponibile.

Exista situatii dinamice care nu pot fi surprinse in fotografii si, in asemenea cazuri, functia de inregistrare video te scuteste de necesitatea de a mai cara cu tine si o camera video sau un compact care stie sa faca inregistrari video. Iar daca n-o folosesti niciodata, faptul ca exista nu te incomodeaza cu nimic...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde glumetu » Lun Aug 24, 2009 12:41 pm

Robert77 scrie:De ce nikon a lasat atat loc de la D300 la D700?

"atat loc" exista doar ca si numerotare, sper ca la asta te refereai...

ca altfel, in afara ca unul e DX si altul e FX, sunt destul de putine diferente intre ele.
Ultima oară modificat de glumetu pe Lun Aug 24, 2009 2:40 pm, modificat 1 dată în total.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde gociu75 » Lun Aug 24, 2009 12:50 pm

Robert77 scrie:parerea mea mai bine iti iei un body de D90 la care ii adaugi obiective si fara AF_S

la 3000 ron sa nu ai motor de autofocus macar e aiurea...D90 este cu mult peste D5000


D5000 e prea scump ptr ce ofera undeva la 2500 ron cu tot cu obiectiv era ok...asa prea mica dif fata de D90 la pret...

nu recomand...si plus problema lui D5000 la anumite aparate sau serie

Va rog sa imi explice si mie cineva de ce este "cu mult peste" D90 peste D5000 la calitatea fotografiilor. La nivelul meu de profan stiu ca au acelasi senzor (comun si cu D300),acelasi sistem de focalizare(Cam1000) si acelasi procesor. Folosind acelasi obiectiv, de unde pot aparea aceste diferente substantiale de calitate?
Stiu ca D90 are un top lcd, cateva butoane dedicate suplimentare (2 la numar) si motor intern de focalizare, dar acestea parerea mea afecteaza fie ergonomia fie asa cum mi-a zis si domnul Dan Pop pe alt topic, posibilitatile de achizitie ale obiectivelor. D90-ul stiu ca mai are in plus pentaprism fata de pentamirror pe D5000, dar asta stiu ca influenteaza luminozitatea viewfinderului
Oare cateva butoane suplimentare si un motor intern de focalizare afecteaza calitatea imaginii?
Am auzit pareri de la useri foarte avizati cum ca de D5000 te "plictisesti" foarte repede, de D90, nu. Prin ce anume?
Le-am butonat oleaca pe amandoua inainte de a face alegerea, dar nu reusesc sa inteleg prin ce se diferentiaza atat de tare...Mi-ar place sa stiu, astfel incat sa am criterii suplimentare la o viitoare alegere
Stiu ca ergonomic D90-ul este teoretic peste D5000, dar acel lcd rabatabil face multe, asa cum a explicat si sorin.chiru, cand nu poti sa te tavalesti pe jos sa incadrezi o poza. Eu am 1.97m si vreau sa imi pozez fiica de <1m, oare ce variante ar fi cu D90-ul? :lol: :lol:
Am auzit pareri de la useri foarte avizati cum ca de D5000 te "plictisesti" foarte repede, de D90, nu. Prin ce anume?
S-a mai pus problema pretului. Diferenta este intradevar doar de 300ron la bodyLa kit este alta poveste, nu poti gasi kit D90 sub 4000 Ron, un D5000 kit il poti lua la 3200 Ron (e drept ca alt obiectiv)
Recall-ul este intradevar o problema pentru D5000, sunt in situatia asta. Dar acest fapt afecteaza actualii utilizatori nu pe viitorii
Dupa 2 luni de utilizare si cateva sute de cadre nu regret ca am luat D5000 in detrimentul lui D90
gociu75
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 18, 2009 10:33 am

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 24, 2009 3:27 pm

gociu75 scrie:Am auzit pareri de la useri foarte avizati cum ca de D5000 te "plictisesti" foarte repede, de D90, nu. Prin ce anume?

Prin gradul de control pe care-l ai asupra aparatului si prin faptul ca D90 are un flash intern care poate comanda alte flash-uri. Motorul de focalizare iti da acces la tot felul de obiective interesante, incepind cu legendarul AF-D 50/1.8.

Daca ai luat aparatul doar ca sa faci fotografii, D5000 e OK. Daca, insa, vrei sa te si initiezi in tainele fotografiei digitale DSLR, vei constata ca de la D5000 nu prea mai ai mult de invatat dupa o perioada relativ scurta, in timp ce un D90 ramine multa vreme o cutie plina cu mistere.

Iar LCD-ul de control nu-l poti aprecia la adevarata lui valoare pina nu ajungi sa-l folosesti curent. Inainte de D80 am avut doua DSLR-uri fara asa ceva, deci stiu ce vorbesc.
gociu75 scrie:Eu am 1.97m si vreau sa imi pozez fiica de <1m, oare ce variante ar fi cu D90-ul? :lol: :lol:

Generatii peste generatii de fotografi s-au lovit de problema asta si au gasit solutii. Pe care tu nu le vei cunoaste niciodata, gratie lui D5000 ;)
gociu75 scrie:S-a mai pus problema pretului. Diferenta este intradevar doar de 300ron la bodyLa kit este alta poveste, nu poti gasi kit D90 sub 4000 Ron, un D5000 kit il poti lua la 3200 Ron (e drept ca alt obiectiv)

Te asigur ca diferenta de pret este perfect justificata de ceea ce primesti in schimb si de posibilitatile de dezvoltare pe care ti le ofera cele doua aparate.
gociu75 scrie:Dupa 2 luni de utilizare si cateva sute de cadre nu regret ca am luat D5000 in detrimentul lui D90

Asa cum am mai spus, functie de ce vrei de la aparat, s-ar putea sa nu regreti niciodata. De facut poze frumoase, face poze frumoase, as fi ultimul care sa conteste acest lucru. Cei care recomanda D90 in loc sint, insa, oameni care asteapta mai mult de atit de la aparatele lor...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde gociu75 » Lun Aug 24, 2009 4:16 pm

Dan Pop scrie:Prin gradul de control pe care-l ai asupra aparatului si prin faptul ca D90 are un flash intern care poate comanda alte flash-uri. Motorul de focalizare iti da acces la tot felul de obiective interesante, incepind cu legendarul AF-D 50/1.8.

Aveti dreptate, dar cel putin in cazul meu, m-am gandit mai mult la 35/1.8 AF-S. Mi se pare mai flexibil (din pacate si mai scump decat obiectivul mentionat de dumneavoastra) In plus m-am gandit ca de acum Nikon va scoate doar AF-S. Dar e corect, nu mai pot avea acces la obiective mai vechi
Dan Pop scrie:Daca ai luat aparatul doar ca sa faci fotografii, D5000 e OK. Daca, insa, vrei sa te si initiezi in tainele fotografiei digitale DSLR, vei constata ca de la D5000 nu prea mai ai mult de invatat dupa o perioada relativ scurta, in timp ce un D90 ramine multa vreme o cutie plina cu mistere.

Din cate stiu, cele 2 aparate au aceleasi functii, apelabile in moduri diferite (partial). D90-ul ofera WB si ISO- butoane dedicate. La D5000 am pus pe Fn ISo. La D5000 probabil pentru setari trebuie butonat mai mult in meniu decat la D90, dar cu exceptia commanderului are D90 ceva functii suplimentare?
Dan Pop scrie:Iar LCD-ul de control nu-l poti aprecia la adevarata lui valoare pina nu ajungi sa-l folosesti curent. Inainte de D80 am avut doua DSLR-uri fara asa ceva, deci stiu ce vorbesc.

Cu siguranta aveti dreptate. Ne avand pana acum, nu stiu ce pierd, folosesc display-ul principal in loc
Dan Pop scrie:
gociu75 scrie:Eu am 1.97m si vreau sa imi pozez fiica de <1m, oare ce variante ar fi cu D90-ul? :lol: :lol:

Generatii peste generatii de fotografi s-au lovit de problema asta si au gasit solutii. Pe care tu nu le vei cunoaste niciodata, gratie lui D5000 ;)

In afara de taratul in patru labe/pe burta pe strada sau in parc mai exista si alte variante? ;) Stiu ca exista niste adaptoare, dar am vazut pareri contra. Daca voi face upgrade (si la un moment dat sigur voi face) la un aparat fara lcd mobil, ce solutie practiva aveti pentru rezolvarea acestei probleme?
Dan Pop scrie:Asa cum am mai spus, functie de ce vrei de la aparat, s-ar putea sa nu regreti niciodata. De facut poze frumoase, face poze frumoase, as fi ultimul care sa conteste acest lucru. Cei care recomanda D90 in loc sint, insa, oameni care asteapta mai mult de atit de la aparatele lor...
Din testele citite D5000 si D90 scot poze identice (cel putin pe dpreview unde au fost comparate) atat jpeg cat si RAW
Am incercat doar sa dau un argument celor care arunca la "gunoi" D5000 pentru simplul fapt ca exista D90 . Pentru cine are deja obiective non AF-S sau doreste sa achizioneze, D90 este alegerea perfecta la acest pret. Pentru cineva care se rezuma la obiective AF-S, D5000 mi se pare o alegere demna de luat in seama, mai ieftin si in anumite situatii mai versatil.
gociu75
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 18, 2009 10:33 am

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dinu Lazar » Lun Aug 24, 2009 5:22 pm

Din testele citite D5000 si D90 scot poze identice


Daca vorbim de nef, poate ca asa este. Daca vorbim de jpg-ul facut de aparat, mie mi s-a parut ca lucrurile sunt mai nuantate.

Cine vrea poate citi ce am scris despre D5000 pe blogul meu la http://fotomaniacu.blogspot.com/2009/07/despre-nikon-d5000.html si in paginile urmatoare de acolo.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 4 vizitatori

cron