Acum este Dum Iun 16, 2024 4:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Hot pixel D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Hot pixel D90

Mesajde RRS » Vin Dec 10, 2010 12:19 am

este relevant testul pe capac obiectiv... ce vezi tu s-ar putea sa fie reflexia flash-ului. nu trebuie "sa sapi" in aparat...
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Hot pixel D90

Mesajde menes662000 » Vin Dec 10, 2010 8:58 am

cred ca ma pot face miner de la atata sapat:))

Sa zicem ca e blitz-ul....dar sa apara acel pixel rosu, acea reflexie mereu in acelasi loc? Voi mai cerceta cand aung acasa dar dimineata mi s-a parut ca apare si la pozele fara blitz.

Citisem ca hot pixelii apar la timpi lungi de expunere... La mine din contra...devine vizibil la timpii scurti si foarte scurti...
menes662000
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Oct 22, 2010 10:19 am

Re: Hot pixel D90

Mesajde Boggy » Lun Mai 09, 2011 10:28 pm

Din 12 000 000 pixeli 2 sunt morti. Hai ca nu-i asa de rau.

Si eu am 2 pe D90-ul meu, dar nu stau sa-i vanez decat atunci cand stiu ca imaginea respectiva trebuie sa fie absolut impecabila(iar pixelii morti sunt ultima grija in momentul ala).
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel D90

Mesajde robertcorse » Dum Mai 22, 2011 2:37 pm

Am si eu o problema la D90 , hot pixelul este exact in cetrul imaginii, insa mie cam frica sa-l trimit la Skin in service , stiu ca mi-a spus cineva ca cei de la skin , folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza. Acum eu nu stiu daca e asa sau nu, dar nu stiu ce sa fac.
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Hot pixel D90

Mesajde redfox » Dum Mai 22, 2011 2:44 pm

robertcorse scrie:folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza. Acum eu nu stiu daca e asa sau nu, dar nu stiu ce sa fac.

Simplu
Comparati numarul ultimei poze realizate de dumneavoastra INAINTE de trimiterea in reparatie si numarul pozei realizate DUPA venirea aparatului.
Programul de editare al pozelor ar trebui sa aiba la datele EXIF si o informatie de genul Shutter count (ori asemanator) care va permite sa identificati numarul de poze facute cu un aparat.
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixel D90

Mesajde robertcorse » Dum Mai 22, 2011 2:51 pm

redfox scrie:
robertcorse scrie:folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza. Acum eu nu stiu daca e asa sau nu, dar nu stiu ce sa fac.

Simplu
Comparati numarul ultimei poze realizate de dumneavoastra INAINTE de trimiterea in reparatie si numarul pozei realizate DUPA venirea aparatului.
Programul de editare al pozelor ar trebui sa aiba la datele EXIF si o informatie de genul Shutter count (ori asemanator) care va permite sa identificati numarul de poze facute cu un aparat.

Cred ca asa o sa fac.

Totusi , hot pixelul imi apare chiar la ISO 100 si e chiar deranjant.
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Hot pixel D90

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 23, 2011 12:21 am

robertcorse scrie:insa mie cam frica sa-l trimit la Skin in service , stiu ca mi-a spus cineva ca cei de la skin , folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza.

Simplu: il trimiti luni la ei, ca sa nu apuce sa stea peste weekend in miinile lor :lol:

Pe un ton mai serios: nu trebuie sa crezi tot ce auzi, atita vreme cit informatia nu e verificabila. E plina lumea de indivizi care se dau in vint dupa teorii ale conspiratiei, cu cit mai gogonate, cu atit mai credibile in ochii lor. Iar in cazul de fata este trivial de verificat, pentru ca la DSLR-urile Nikon contorul de activari ale obturatorului este disponibil in EXIF-ul fiecarei imagini.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel D90

Mesajde robertcorse » Lun Mai 23, 2011 9:26 am

Cat de des mai pot aparea acesti pixeli ? Care sunt cauza lor ?
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Hot pixel D90

Mesajde Morphy » Lun Mai 23, 2011 12:58 pm

robertcorse scrie:Am si eu o problema la D90 , hot pixelul este exact in cetrul imaginii, insa mie cam frica sa-l trimit la Skin in service , stiu ca mi-a spus cineva ca cei de la skin , folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza. Acum eu nu stiu daca e asa sau nu, dar nu stiu ce sa fac.


Eu va asigur ca nu este nici pe departe asa. Probabil prietenul dvs. glumea, altfel nu imi inchipui de unde i-a venit ideea asta.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel D90

Mesajde LiviuP » Lun Mai 23, 2011 4:14 pm

Morphy scrie:
robertcorse scrie:Am si eu o problema la D90 , hot pixelul este exact in cetrul imaginii, insa mie cam frica sa-l trimit la Skin in service , stiu ca mi-a spus cineva ca cei de la skin , folosesc aparatele in regim de profesionisti in weekenduri la nunti,botezuri etc. si apoi le returneaza. Acum eu nu stiu daca e asa sau nu, dar nu stiu ce sa fac.


Eu va asigur ca nu este nici pe departe asa. Probabil prietenul dvs. glumea, altfel nu imi inchipui de unde i-a venit ideea asta.


Eu ma indoiesc ca se intampla asa. Cine e profesionist si fotografiaza eveniment are bani cu siguranta sa-si ia un aparat pe care sa-l foloseasca cu astfel de ocazii. Dar daca totusi vrei sa fii sigur poti verifica cu contorul de declansari. Daca aveai de ex 6000 de declansari inainte sa predai aparatul la service ma indoiesc ca Skin va folosi aparatul in regim profesional dupa care va reseta contorul (ca poate face asta) si apoi va efectua 6000 de declansari astfel incat sa se ajunga la valoarea initiala.

Apropo de contorul de declansari (off-topic): se pare ca acesta contorizeaza si comutarea in live view. Cred ca ce se contorizeaza de fapt este de cate ori s-a ridicat oglinda (pentru declansare, trecere in live view, etc).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron