Acum este Lun Iun 17, 2024 10:17 am

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Joi Dec 12, 2013 2:07 pm

Radu_Grozescu scrie:
OsanaNikon scrie:Argumentatia mea, care lasa de dorit: AF-S 50/1.4, virful de gama intre 50-urile nikon, dar ieftin -> nu intra in lista NPS (nu e profi fiindca nu e scump, dar e "cel mai profi" 50mm cu AF facut de nikon),


Sigur că lasă de dorit, 50/1.4 AF-S intră în lista NPS, exact aici:

45mm f/2.8D PC-E MICRO NIKKOR
- 50mm f/1.4G AF-S NIKKOR
58mm f/1.4G AF-S NIKKOR

Ca să fim sinceri, cel mai „profi” obiectiv normal (standard) făcut de Nikon
este noul 58mm f/1.4G AF-S NIKKOR :-)



Asta chiar n-am stiut, imi cer scuze. Stiam ca erau discutii (aici, pe forum) fiindca Nikon AF-S 50/1.4 NU era pe lista NPS (probabil din cauza pretului prea mic - se specula).
Oricum, argumentatia NPS e subreda, pina la urma Df n-a fost catalogat de mine ca aparat "consumer", ci de ei (nikon), asa ca ce cauta intre "profesionale"? Sau cine i-a oprit sa-l bage ei intre alea pro?
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 3:03 pm

OsanaNikon scrie:Oricum, argumentatia NPS e subreda, pina la urma Df n-a fost catalogat de mine ca aparat "consumer", ci de ei (nikon), asa ca ce cauta intre "profesionale"? Sau cine i-a oprit sa-l bage ei intre alea pro?


Nu mai e subreda, tocmai am intrat pe situl Nikon Europe si e la profesionale :-)

Probabil s-a sesizat cineva că l-au scapat initial la consumer :-)

Bineînteles, acum o să înceapă discutiile de felul:
„ce caută la profesionale cu 1/200 la flash si AF de 39 puncte” :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 3:46 pm

Super treaba.
Nu, din potriva, eu cred ca este de bine.
Acum toti care au D600 vor spune sa este PRO, doar ca au facut aceeasi greseala, dar ca nu s-a mai remediat :))

Spor in toate,
Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 4:15 pm

carasionut scrie:Super treaba.
Nu, din potriva, eu cred ca este de bine.
Acum toti care au D600 vor spune sa este PRO,


Va fi interesant ce vor spune cei cu D7100, 1/8000s, 1/250s la flash, focalizare cu 51 de puncte :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 4:20 pm

Nu se va lua nimic in consideratie, sunt pe DX !

Spor in toate,
Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde StefanSC » Joi Dec 12, 2013 4:51 pm

Radu_Grozescu scrie:Nikon Df ar face o pereche nemaipomenită cu D800, când vreti rezolutie, luati D800, când nu, luati DF-ul :-)


Evident, acest lucru este valabil si atunci cand vreti sa vedeti ce inseamna sa ai doua aparate cu asezari diferite ale butoanelor, 2 seturi de baterii separate, telecomenzi incompatibile, gripuri diferite samd :D. Dar astea sunt detalii...:P.

Radu_Grozescu scrie:Bineînteles, acum o să înceapă discutiile de felul:
„ce caută la profesionale cu 1/200 la flash si AF de 39 puncte” :-)

Pai Df nu a fost bagat la profesionale din motive de performanta.
A fost bagat din motive de marketing: sa aiba gusterii de 50+ ani care au tras cu Nikoane pe film si care or sa fie incantati ca seamana cu ceva ce stiau ei din epoci imemoriale un motiv in plus pentru a rationaliza achizitia.

Pe de alta parte, Nikon Df ar putea fii primul aparat Nikon profesional caruia nu i se jupoaie cauciucurile de pe grip :). Cum suna:
"Nikon Df
SUNT... FARA CAUCIUCURI DEZLIPITE"
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde ikraft » Joi Dec 12, 2013 5:12 pm

StefanSC scrie:... sa aiba gusterii de 50+ ani care au tras cu Nikoane pe film ...


vulpea si strugurii acri...
sinteti greu de inteles astia carora nu va convine Df. Daca ati fi posesori si ati cauta cu lupa pete de ulei, praf, culoare LCD si mai stiu eu ce, atunci as intelege. Ati detine un produs care nu va satisface. Dar asa, va uitati la el pe raft si incepeti sa dati cu bata in balta. Dar poate asa intelegeti sa va relaxati pe forumuri de fotografie si tehnica.
spor in toate.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Joi Dec 12, 2013 6:10 pm

Daca vrei sa fii fashion iti cumperi acest minunat Df. Daca esti ceva mai rational, atunci cumperi camera perfect adaptata necesitatilor. Ca degeaba am iso cat casa daca sistemul de focalizare nu este la fel de performant. Fac referire la iso ca este singurul argument tehnic ce-l face sa ridice capul, in rest sunt chestii ce tin de fashion, nu de ergonomie. Consider mult mai avantajoasa afacerea cu achizitia de black friday a unui D4 la 18.000lei sau a unui D610 la 6000lei. Personal imi place foarte tare cum arata acest Df, dar consider ca pretul in Romania este prea mare deocamdata. Senzorul Df, D4 in corpul lui D700 cu sistemul de focalizare de pe D700 si 1/8000s cu pretul lui Df ar fi dus la o inghesuiala la poarta F64 si YS cum vedem la deschiderea unui nou magazin la care se dau tigai si bormasini la preturi promotionale. 8-)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 6:38 pm

ikraft scrie:
StefanSC scrie:vulpea si strugurii acri...
sinteti greu de inteles astia carora nu va convine Df. Daca ati fi posesori si ati cauta cu lupa pete de ulei, praf, culoare LCD si mai stiu eu ce, atunci as intelege. Ati detine un produs care nu va satisface. Dar asa, va uitati la el pe raft si incepeti sa dati cu bata in balta. Dar poate asa intelegeti sa va relaxati pe forumuri de fotografie si tehnica.
spor in toate.


Nu vad logica in ceea ce spui neam ..., daca nu ne intelegi, de ce dai frate in noi !? Cum adica dam cu bata in balta !
Omule, este un forum unde avem dreptul la opinii, deci nu ne cataloga mai stiu eu cum ..., nu ne intelegi, vezi-ti de drumul tau si gata ...

In p**a mea, de asta urasc sa imi mai spun si eu parerea din cand in cand, ca se gaseste cate unul mai destept ...
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Skytalker » Joi Dec 12, 2013 9:34 pm

Mansurov au facut o comparative intre DF si D4, o puteti gasi aici. Asa cum era de asteptat, faptul ca sensorul se scaneaza mai lent decit in cazul lui D4 da rezultate similare cu acesta, dar in nici un caz mai bune.

Toata povestea asta mai confirma odata, daca era nevoie, "caile incilcite" a celor de la DXOmark.
Ca aparat DF pare excellent si ma tenteaza foarte mult.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori

cron