Acum este Joi Mar 28, 2024 12:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum se aseaza corect camera in geanta?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde LiviuP » Joi Dec 16, 2010 2:40 pm

Legat de rezistentele la tensiune/presiune: in pozitia in care asez eu aparatul nu cred sa fie prea multa tensiune pe obiectiv...totusi in situatia in care e cred ca cele mai bune obiective sunt cele cu montura metalica. Pe langa faptul ca montura este rezistenta fiind din metal obiectivul se si desprinde mai greu de aparat, e mai greu de rotit datorita fortei de frecare metal-metal. Am constatat acest lucru cu prime-ul meu. In plus fiind montura de metal cred ca se poate apuca aparatul si direct de obiectiv fara grija ca montura ar ceda (cel putzin asa afirma Ken Rockwell si pare sa aiba dreptate). Am mai vazut diversi reporteri carand aparatul (cu ditamai tele-ul) tinand-ul de obiectiv si sprijinit de umeri.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde Maniac » Joi Dec 16, 2010 2:52 pm

Asta da problema grava... :D.

Pozitia aparatului in geanta e data de forma gentii (si de regula productorul pune la dispozitie o diagrama in care prezinta cum a fost gandita geanta sa fie utilizata).
Se respecta diagrama sau aranjarea naturala(fiecare geanta are una).
Se cauta asezarea care iti ofera accesul cel mai facil la aparat si obiective.
Se incearca asezarea aparatului, obiectivelor si accesoriilor in geanta in asa fel incat acestea sa nu poata veni in contact direct unele cu altele si sa nu aiba loc sa se miste in timpul transportului.

In rest, daca ai ales o geanta potrivita pentru echipamentul tau si genul de foto care il practici, nu iti trebuie decat un pic de simt practic. Restul sunt griji nefondate si legende urbane (se strica motorul de AF daca obiectivul e tinut in jos...pai la cate sufera un obiectiv in uz, asta e ultima lui grija...).

PS: montura in sus, montura in jos...credeti-ma ca montura unui obiectiv (daca e metalica) si a aparatului sunt ultimele lucruri la care trebuie sa te gandesti in caz de ceva.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde Viorel Iulian » Joi Dec 16, 2010 3:11 pm

LiviuP scrie:Am mai vazut diversi reporteri carand aparatul (cu ditamai tele-ul) tinand-ul de obiectiv si sprijinit de umeri.

Este normal acest lucru pentru ca centrul de greutate nu mai este in body, ci in lentilla. Tinand sistemul de body, s-ar realiza o suprasarcina in montura. De aceea, cam toate tele-urilor de peste 1kg au colier pentru trepied. Chiar si atunci cand sistemul este ancorat pe umar de strap, este recomandat ca obiectivul sa fie directionat spre interior si nu in afara.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde silvone » Joi Dec 16, 2010 7:19 pm

In primul rand tin sa va multumesc foarte mult pentru promtitudinea postarii parerilor voastre si sfaturilor, iar in al doi-lea rand ... "Se respecta diagrama sau aranjarea naturala(fiecare geanta are una)." nu am primit asa ceva la geanta, dar pe internet cand am cautat modelul de geanta am gasit o poza in care era asezat separat obictibul de body, dar eu as prefera sa evit sa tot scot obiectivul ori de cate ori pun aparatul in geanta, pentru a evita intrarea prafului pe senzor. Multumesc inca o data si va doresc o seara buna tuturor nikonistilor. (imi cer scuze daca intrebarea mea a parut putin cam "prea de incepator")
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde zvonacfirst » Vin Dec 17, 2010 6:20 pm

si eu am acelasi tip de geanta si pot spune ca nu am fost foarte inspirat cand am ales-o. este mare la exterior si totusi mica la interior (nu este ergonomica), nu are protectie impotriva prafului (nu are fermoar la capac), nu are maner putand fi purtata numai pe umar, etc...
am in plan cumpararea unui alt model.
ref. la aranjarea interoara pe care o folosesc: cu 18-105 montat + un al doilea obiectiv + un flash + alte nimicuri, singura varianta comoda este cu obiectivul in jos desi nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca s-ar produce o cadere a gentii exact in obiectiv. protectia oferita de fundul acestei genti mi se pare aproape inexistenta.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde silvone » Vin Dec 17, 2010 6:52 pm

Eu nu am aleso in mod special ci am primito la oferta si va trebui sa ma impac cu ea pana una-alta.
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde Samcurran » Sâm Iul 10, 2021 7:38 am

The most risky position will be with the lower lens if the lens is the main point of the camera support. I remain the same as Livup.
Samcurran
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 10, 2021 7:35 am

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde richardhelsley8565 » Lun Oct 18, 2021 5:52 pm

Hi LiviuP , any recommended camera bag that we can purchase online?

www.indianapolismobilemechanicpros.com
richardhelsley8565
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 17, 2021 4:07 pm

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde llucie947 » Lun Ian 10, 2022 4:12 pm

It’s good to come across a topic.

www.plancherepoxysherbrooke.com
llucie947
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 10, 2022 4:10 pm

Re: Cum se aseaza corect camera in geanta?

Mesajde raulbarboza6543 » Mar Ian 11, 2022 1:20 pm

I'm new to photography and this is an interesting tips you posted here.

https://www.marriagecounselingoforlando.com
raulbarboza6543
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 11, 2022 1:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron