Acum este Joi Mar 28, 2024 6:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D3000 calibrare culori

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde RaduM » Dum Apr 08, 2012 2:34 pm

Salut
Sunt detinatorul unui nikon d3000 cam de 2 ani de zile si tot incerc sa invat sa imblanzesc acest aparat.
Am citit tutoriale despre fotografie, cum sa expun corect cum sa reglez balansul de alb cum sa folosesc modul manual etc.

Aparatul l-am primit cadou de craciu de la sotia mea si evident ca primele poze pe care le-am facut au fost la brad si ornamente.

Evident ca primele poze au fost facute pe modul automat si ma asteptam sa iasa impecabile. Nu a fost asa.
Am abservat ca globurile rosii aveau o tenta portocalie. Am zis ca nu stiu sa il folosesc si am tot incercat diverse setari si tutoriale si iar alte incercari. O perioada chiar am abandonat ideea si am zis ca nu sut eu in stare sa folosesc acest aparat.

De curand o cunostinta si-a cumparat un d3100 si m-am jucat 5 minute cu el. Instanta am zis ca trebuie sa fac o poza la ceva rosu si sa vad rezultatul. Am fost impresionat pe loc de culori si acuratete. Era pe modul AUTO.

Acum iar ma zgandare un gand. Sunt eu de vina sau aparatul?

In weekend am fost la iarba verde si am facut poze la niste panselute mov.

Culoarea lor semana cu cea din poza asta gasita pe net http://www.gapo.ro/poze/CQ52UY54N3CFTJW.jpg

culoarea pe care o face aparatul meu este in genul asta http://www.feminis.ro/imgs/uploads/blogs/01/4ec7d26b77acf.jpg

poza gasita tot pe net - daca e cazul fac upload si la poza facuta de mine

este clar ca lipsa de rosu influenteaza rezultatele dar nu stiu daca se poate rezolva din setari sau este o buba a aparatului.

Am incercat sa caut daca altii au aceeasi problema ca si mine dar din pacate nu am gasit nimic similar pe net. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
RaduM
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 08, 2012 2:19 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde cristiansergiu » Dum Apr 08, 2012 2:44 pm

cel mai bine ar fi sa postezi imaginile facute de tine ca sa ne putem da seama sa iti putem da mai multe explicatii. De asemenea la pagina 80 din manual ai informatii despre balansul de alb
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde costisefu » Dum Apr 08, 2012 2:57 pm

si tu folosesti, ce a fost mai ieftin. stiu ca suprasatureaza, nu se descurca in highlights, la iso e tot slab, etc.
Aparat din clasa pentru amatorii de calatorii si foto de familie pe care ii incanta sa vada si un corp "profesional". treci la una din clasele mai superioare.
Adica in loc sa il schimbi pe D3100, schimba-l pe D5100 sau D7000.

Oricum senzorii mai noi, procesoarele si softurile de pe ele la fel... astea noi chiar cam vad ce e in scena, oarecum, alea de pana acum erau chioare, masurau dupa medii si alte metode "pe pipaite".

Sau D90, desi nu mai merita ca i-a trecut vremea. Asa e la digitale, il cumperi azi si maine apare altul.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde RaduM » Dum Apr 08, 2012 6:54 pm

Asa cum ati cerut atasez 2 poze

- am incercat sa atasez dar conditiile nu sunt prielnice deloc pe forumul acesta.
Asa ca o sa va dau linkurile pozelor originale nealterate

1. panseluta mov - albastra - doar jpg
http://lab.d10.ro/nikon/DSC_0407.JPG
2. ardei iute rosu - visiniu - si jpg si nef
http://lab.d10.ro/nikon/DSC_0514.JPG
http://lab.d10.ro/nikon/DSC_0514.NEF
3. cum trebuie sa arate ardeiul rosu
http://lab.d10.ro/nikon/Culoare_ardei.jpg

costisefu scrie:si tu folosesti, ce a fost mai ieftin.

1. a fost un cadou nu l-am cumparat ca l-am vrut eu.
2. Se pot face poze bune si cu aparate de 400 ron
3. Pe mine ma intereseaza doar sa reprezinte culorile asa cum le vad eu - dupa parerea mea nu este o pretentie prea mare pentru un brand ca Nikon.

va multumesc si astept sfaturile voastre
RaduM
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 08, 2012 2:19 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde Aries » Lun Apr 09, 2012 10:56 am

Pentru ardei ai folosit Vivid la Picture Controls. Schimbă cu Standard sau Neutral și vezi diferențele.
Pentru panseluță ar fi oricum o problemă cu violetul, senzorii sunt puțin sensibil la culoarea respectivă. Dar vezi și ce-i cu Picture Controls.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde titeldragomir » Lun Sep 03, 2012 9:49 pm

Culoarea asta cam da batai de cap .Daca dati o cautare pe net : "problema culoare violet (mov)fotografii" o sa gasiti si la alte marci(inclusiv la IPhone-urile ale de 2000 de lei... :lol: ). Unii spun ca de vina ar fi filtrul IR...sau oarece probleme de soft(calibrare)...nu am stat sa investighez problema foarte mult...am avut si eu pe mina un aparat care avea problema asta...
titeldragomir
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Sep 02, 2012 10:54 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde Andulescku07 » Mar Feb 05, 2013 10:13 am

costisefu scrie:si tu folosesti, ce a fost mai ieftin. stiu ca suprasatureaza, nu se descurca in highlights, la iso e tot slab, etc.
Aparat din clasa pentru amatorii de calatorii si foto de familie pe care ii incanta sa vada si un corp "profesional". treci la una din clasele mai superioare.
Adica in loc sa il schimbi pe D3100, schimba-l pe D5100 sau D7000.


Nu toata lumea are un buget care sa permita upgrade'uri dese/majore. Uneori chiar deloc.
Aparatele entry-level au aceasta denumire tocmai pentru ca faciliteaza trecerea de la o compacta la un dslr (sau ca prim aparat) fiind dotate in asa fel incat utilizarea lor sa fie cat mai usoara pentru cei ce sunt noi in domeniu.
Trecerea de la o compacta la un dslr mid/high level fara suficiente cunostinte ori planuri bine stabilite in domeniul fotografiei poate duce la regretul investitiei facute.
Intradevar poate corpul "profesional" ii atrage pe unii insa nu putem generaliza, acest corp oferind si avantaje utilizatorului.
Si cu "ce a fost mai ieftin" se pot realiza poze/fotografii mai mult decat decente. ;)
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde sfedu » Mar Feb 05, 2013 2:16 pm

An avut si eu D3000,iar daca setam/accentuam culorile/contrastul din aparat rezultatele erau neplacute;fotografiaza raw iar apoi seteaza culorile,contrastul,balansul de alb din soft.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Nikon D3000 calibrare culori

Mesajde KatrinaBlick » Vin Feb 25, 2022 8:40 pm

I am frequently listener of your podcast and got benefited by listening to the topic which you air through your show. I want say thank you for the one who created this show and the one who selects the topic for this is from proessaywriting com blog team. They are very natural one and talks about our daily life style.
KatrinaBlick
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 25, 2022 8:33 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron