Acum este Joi Apr 18, 2024 9:19 am

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde radub85 » Vin Ian 30, 2015 8:53 am

Bai da ce va place sa mai certati pe nimic...de putut se poate monta 18-200 pe fx doar ca va vigneta...este o varianta de a te folosi de un body fx pana ai bani sa iti cumperi un obiectiv 100% compatibil.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde moaartea » Vin Ian 30, 2015 9:17 am

CTz scrie:Din experienta mea, singurele combinatii care pot da probleme sunt cele dintre ANUMITE convertoare third party si obiective, sau unele obiective antice (ai/ai-s) si un body de genul d7000. Gresesc?


probabil ca gresesti tu, altfel inseamna ca nikon greseste cand spune ce obiective sunt compatibile, si imi e foarte greu sa cred ca nikon nu stie daca un obiectiv e sau nu compatibil cu un anumit aparat tinand cont ca el l-a produs... http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d7000/compatibility02.htm in afara de obiectivele IX-NIKKOR care nu se mai produc din anul 2000 si e putin probabil sa mai gasesti asa ceva pt ca nu au fost asa de populare, poate decat daca cauti intentionat, restul obiectivelor SUNT la fel de compatibile cu d7000 precum sunt compatibile cu d4. ca nu ai unele functii gen autofocus, matrix metering sau altele, asta depinde de obiectiv, DAR SUNT COMPATIBILE, adica poti sa faci poze cu ele si nu ai probleme mecanice sau mai stiu eu ce alte chestii asemanatoare
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 30, 2015 9:25 am

johndoe21ro scrie:... Vorbim de obiective zoom DX montate pe body-uri FX. D7000 nu are nici o legatura cu subiectul. ...


Doar tu vorbesti despre asa ceva si bagi "numele" in topic ;)
La fel cum un obiectiv FF se poate monta pe un body DX, tot asa de bine se poate monta un obiectiv DX pe un body FF pentru ca montura F (Nikon) permite acest lucru; ba mai mult, exista in body-urile FF posibilitatea de crop la formatul DX.
Avantajele sau dezavantajele sunt specifice fiecarui caz in parte, aici facandu-se vorbire exclusiv despre posibilitatea stricta de montare/utilizare.

[probabil ca ai observat ca initiatorul recent si-a gasit deja raspunsul (D7100+18-140 si chiar stia ce sa compare), iar tu esti acela care a inceput sa-si bage "numele" si FF-ul in topic in mod complet nejustificat]

[P.S.: Nu inteleg de ce numai tu esti cel autorizat sa-si foloseasca propriul nume, iar eu nu-l pot folosi?]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde CTz » Vin Ian 30, 2015 9:34 am

mooartea, am incercat o data sa probez un (cred) 135 macro (cred ca era Ai-S) si mi-a explicat nenea ala ceva despre niste leviere, urechi si nu mai stiu ce, cert este ca daca il montam pe al meu D7000, se troznea nu stiu ce din montura... Dar pe D300-le lui mergea...

Si mai este o problema cu acele convertoare third-party, mi-a aratat un tip pe vremuri ca nu puteai sa imperechezi un convertor Kenko cu un obiectiv ce misca lentila un pic mai in spate decat majoritatea, pentru ca lovea in lentilele convertorului. Din pacate nu mai tin minte ce obiectiv era, dar sunt sigur ca sunt altii cu mai multe cunostinte decat mine pe aici... Atentie: vorbesc de third-party, nu original. Cele Nikon sunt mai restrictive, probabil fiind o idee buna :mrgreen:

Eu recunosc ca sunt extrem de incepator in ale sticlelor Nikon mai vechi, si nici nu ma mai pasioneaza sa invat. Usor, usor am sa parasesc tabara Nikon... Dar de aici si pana a afirma ce s-a afirmat pe aici, e o cale mai lunga... Ma rog, eu unul m-am plictisit sa ne luam in bete, nu este deloc constructiv.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Adrian.R.C » Dum Mar 01, 2015 12:37 am

Va salut,vreau un sfat de la voi.
Am si eu un d3000 si vreau sa achizitionez ceva mai bun, bugetul maxim este de 2.600 lei.Eu ma indreptam catre D5200 cu obiectivul kit.

Daca mi-ar recomada cineva altceva si de ce?
Adrian.R.C
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 19, 2014 12:53 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde obama » Dum Mar 01, 2015 7:23 pm

Pai n-ai deja obiectivul kit de la d3000? Mai bine iti mai iei un obiectiv ca 35mm. Si abia cand incepe bodyul sa te umple de nervi schimbi aparatul. Daca esti totusi hotarat la alt body din motive intemeiate ia d90 sau d7000, sh ambele.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Adrian.R.C » Lun Mar 02, 2015 1:04 am

obama scrie:Pai n-ai deja obiectivul kit de la d3000? Mai bine iti mai iei un obiectiv ca 35mm. Si abia cand incepe bodyul sa te umple de nervi schimbi aparatul. Daca esti totusi hotarat la alt body din motive intemeiate ia d90 sau d7000, sh ambele.


Am obiectivul de kit dar am cam promis ca fac cadou aparatul.M-am gandit si eu la d7000 dar nu prea imi surade SH,nu prea am incredere mai ales sa il iau la distanta coletarie etc etc.Despre d5300 ce parere ai? si d7000 ?ce ai lua ?
Adrian.R.C
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 19, 2014 12:53 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde obama » Mar Mar 03, 2015 11:28 am

Daca vrei un upgrade mai serios alege d7000 si apoi investeste in obiective.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Underworld » Lun Mar 09, 2015 1:37 am

Adrian.R.C scrie:
obama scrie:Pai n-ai deja obiectivul kit de la d3000? Mai bine iti mai iei un obiectiv ca 35mm. Si abia cand incepe bodyul sa te umple de nervi schimbi aparatul. Daca esti totusi hotarat la alt body din motive intemeiate ia d90 sau d7000, sh ambele.


Am obiectivul de kit dar am cam promis ca fac cadou aparatul.M-am gandit si eu la d7000 dar nu prea imi surade SH,nu prea am incredere mai ales sa il iau la distanta coletarie etc etc.Despre d5300 ce parere ai? si d7000 ?ce ai lua ?


d7000 e cam slab la focus(detin un d7000 si nu e atat de bun pe cat e laudat pe internet) ..5300 ai claritate mai buna,wifi,gps (2 caracteristici extrem de necesare pt uz personal. mergi in excursii ai locatie la fiecare poza in lightroom etc. ) si 35mm pe fx e cea mai buna alegre calitate/pret. Toate aparatele sunt bune ..depinde foarte mult care iti satisface, cel mai bine, nevoile. Daca imi zici la ce folosesti cel mai mult apartul pot sa iti explic mai multe ..si in ce scop ..ca sunt prea multe de vorbit despre cele 2 camere.
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron