Acum este Dum Mai 12, 2024 11:16 am

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 13, 2012 2:54 pm

Florin23 scrie:D300 ofera niste functii in plus (imprumutate de la fratele mai mare d700)



Doar ca D700 a apărut după D300 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 3:57 pm

Da, abia ce am facut o comparatie intre cele doua si vad ca D300 e ceva mai..."atletic" :D Insa, in afara de cele 51 punte focus (ce intr-adevar mi se pare :shock: ), protectie apa/praf si vizor de 100% nu mi se pare o diferenta asa mare intre ele. Sau poate ma insel :)
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 13, 2012 4:03 pm

bogdabo scrie:protectie apa/praf si vizor de 100% nu mi se pare o diferenta asa mare intre ele.


Pe hârtie nu. (mă rog, mai sunt, dar nu e productiv să le amintim).
Doar să nu puneti mâna pe un Nikon metalic dacă nu intră în buget.
Cu atât mai putin să declansati cu el :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 4:34 pm

Radu_Grozescu scrie:Doar să nu puneti mâna pe un Nikon metalic dacă nu intră în buget.
Cu atât mai putin să declansati cu el :-)

Asta e tachinare ce faceti dumneavoastra aici :) Incerc sa imi iau gandul de la unele aparate ce sar din bugetul alocat, e mai santos ;)
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde ruxandy » Vin Iul 13, 2012 4:36 pm

Florin23 scrie:unul din minusurile unui entry, ar fi ca nu se poate monta un 70-300 VR de ex. ,pe D3000 cu un Battery Grip Hahnel, la acest test mi se parea ca se dezmebra body'ul din cauza greutatii lentilei


In primul rand denumirea in limba romana este OBIECTIV, nu lentila... m-ati omorat cu cele lentile.
In al doilea rand, pe D5100 se poate monta fara probleme un 70-300mm VR. D5100 nu e chiar usurel la cele ~ 600 grame ale sale. Un 70-300mm VR sta cam la fel de bine pe D5100 ca si pe un D90 fara grip. (detin ambele aparate foto).
In al treilea rand, sa nu uitam ca exista si obiective de 600mm... Sa inteleg ca ele nu se pot monta decat pe telescopul Hubble? Probabil ca nu. Ideea e simpla: cand ai un obiectiv mai greu, il sustii cu ajutorul mainii din dotare.

Revenind la initiatorul topicului:
Dupa cum am spus, detin si D5100 si D90 si le folosesc strict in regim de amator, din placere.
D5100 are un senzor minunat de care m-am... atasat iremediabil :) iar D90 are ergonomie si viewfinder cu pentaprisma (a carui lipsa, intr-adevar, ma deranjeaza pe D5100). De motorasul de focalizare cei mai multi oameni nu vor avea nevoie, caci obiectivele noi AF-S, sunt in general mai bune optic decat generatiile vechi si gasesti tot mai multe SH, la preturi atractive. Pe de alta parte un obiectiv AF-D, pe un aparat precum D90, va focaliza FOARTE rapid in comparatie cu un obiectiv AF-S echivalent, mai ales cand vorbim de zona de pret 0 - 500 euro.

In cele din urma, totul se rezuma la persoana care va utiliza acel aparat. Eu unul de cand am cumparat D5100 il folosesc doar pe acesta datorita performantelor senzorului la ISO mare dar si a rezolutiei de 16Mp care mi se pare optima. Nu ma deranjeaza nici lipsa butoanelor suplimentare, nici dimensiunile mai reduse (am maini mai "finute"). In schimb un om care vrea un aparat pentru evenimente, sau care are maini mai mari, o sa opteze pentru D90 sau intr-un caz mai fericit pentru D300/D300s.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Florin23 » Vin Iul 13, 2012 4:49 pm

Imi cer scuze pt cele spuse 'D300 ofera niste functii in plus (imprumutate de la fratele mai mare d700) " , pt Expresia Lentila * cat si a obiectivul 70-300 +D5100 aici a fost doar o parere personala si Da ati avut dreptate se poate fbine tine cu ambele maini . Toate cele Bune .
Florin23
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 24, 2011 8:28 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 4:52 pm

Multumesc ruxandy de sfaturi. Intr-adevar, camera nu va fi folosita la cine stie ce evenimente, ci doar pentru simpla mea pasiune. Cum am mai spus, am avut sansa sa folosesc un D90 si am ramas placut impresionat de felul cum e construit, cum se aseaza in mana. Iar despre motorul AF, ce sa zic, cu cat e mai rapid focusul, cu atat mai bine. Nici nu vreau sa ma gandesc cate fotografii am pierdut din cauza unui AF lent.
Vis-a-vis de vizor, e destul de "vizibila" diferenta intre ele?
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 13, 2012 5:46 pm

OBIECTIV.jpg
ruxandy scrie:In primul rand denumirea in limba romana este OBIECTIV, nu lentila... m-ati omorat cu cele lentile.


Sper sa fie lamuritoare poza atasata (definitia a 2-a) ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde ruxandy » Vin Iul 13, 2012 5:47 pm

bogdabo scrie:Multumesc ruxandy de sfaturi. Intr-adevar, camera nu va fi folosita la cine stie ce evenimente, ci doar pentru simpla mea pasiune. Cum am mai spus, am avut sansa sa folosesc un D90 si am ramas placut impresionat de felul cum e construit, cum se aseaza in mana. Iar despre motorul AF, ce sa zic, cu cat e mai rapid focusul, cu atat mai bine. Nici nu vreau sa ma gandesc cate fotografii am pierdut din cauza unui AF lent.
Vis-a-vis de vizor, e destul de "vizibila" diferenta intre ele?



Da, dar mare atentie, autofocusul va fi rapid DOAR cu obiective FARA motor incorporat.
Spre exemplu: 50mm F/1.8D vs 50mm F/1.8G

AF-D 50 1.8D: nu are motor de autofocus incorporat, deci pentru focalizare va fi folosit motorul din body. In aceasta situatie viteza de focalizare depinde de viteza motorului din body. In cazul lui D90 motorasul intern este chiar rapid, poate nu la fel de rapid ca cel de pe D300 / D700 dar cred ca se apropie.

AF-S 50 1.8G: acesta ARE motor de focalizare incorporat, deci va fi folosit motorul intern care este destul de lent. Obiectivele care au motor intern de focalizare nu il pot folosi decat pe acesta, nu au cum sa "apeleze" la motorul aparatului foto din motive de constructie (le lipseste acel "surub" care sa fie actionat de screwdriver-ul din aparat). Cu alte cuvinte, indiferent de aparatul foto, acest obiectiv va avea aceeasi viteza de focalizare.
DAR aceasta varianta AF-S este mai noua si sta mult mai bine optic in comparatie cu varianta AF-D. Iar focalizarea chiar daca e mai lenta, de cele mai multe ori este suficient de rapida. Sper ca am fost suficient de explicit. :)


Later edit:
@Bogdan Dulgheru: foarte corect! :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 5:54 pm

Da, ai fost destul de explicit, apreciez ;)
De fapt, citeam pe nu-stiu-ce forum de cineva care nu putea folosi un obiectiv Tokina (daca nu ma insel) decat in modul Manual Focus, pentru ca al lui aparat nu avea motor de focus in body. Stiu ca sunt obiective thrd-party foarte bune care nu merg decat in modul manual, desi e posibil sa ma incurc in principii tehnice. Corecteaza-ma daca gresec.
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron