Acum este Joi Mar 28, 2024 12:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde mumus » Mar Noi 10, 2015 4:40 pm

Eu peraonal prefer mai nou sh, dar cu cadre putine, eu zic ca daca alegi bine, si iei de aici de oe forum, de la cineva care are cont de ceva vreme, nu vei regreta, alege un aparat care sa aibe motor autofocus incorporat, un d90 ar fi ok, si un obiectiv capabil cat de cat ptr macro, asa mai de buget. Sau un d5100(fara motoras), cu obuiectiv de kit ptr inceput...

Eu personal asi 5alege d90 cu 50mm 1.8D, ar trebui sa iti ajunga si banii, ba chiar sa ramana poate si de un nissin 446di sh. :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde alexandru_srs » Mar Noi 10, 2015 5:11 pm

Multumesc frumos pentru parere, chiar am vazut aici un anunt, vinde un coleg un D5000 la un pret foarte decent si ar ramane ceva bani si pentru un obiectiv.. acum na.. o sa investighez mai multe oferte, nu vreau sa ma arunc cu capul inainte. Mai astept cateva pareri.. studiez piata, apoi voi face pasul. Multumesc inca odata, iar ca idee, iata ce vinde colegul, aici pe forum, ce spuneti ? S-ar merita?

viewtopic.php?f=45&t=45946

Cu stima,
Alex
www.CreativeWizards.ro
Avatar utilizator
alexandru_srs
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 10, 2015 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde mumus » Mar Noi 10, 2015 5:24 pm

Dar 18-55 nu e ptr macro...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde alexandru_srs » Mar Noi 10, 2015 5:31 pm

Da, nici nu ma gandeam ca e obiectiv de macro.. insa asa vine pachetul respectiv, ceea ce nu e neeaparat rau, ma gandesc, ca nu o sa pozez numai macro, cred ca e decent pentru fotografii normale.. peisaje, luminite si toate nebuniile mele. Repet, a se lua in considerare ca abia invat, am idei, insa pana imi dau seama cum e cu incadrarea, calitatea si toate cele, sunt sigur ca o sa treaca ceva timp, de aceea vreau sa optez pentru ceva modest la inceput, ma gandesc ca nu gresesc cu intentia asta.
www.CreativeWizards.ro
Avatar utilizator
alexandru_srs
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 10, 2015 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 10, 2015 8:10 pm

alexandru_srs scrie:Da, nici nu ma gandeam ca e obiectiv de macro.


Nikon 18-55 poate umple cadrul cu obiecte de aprox. 75mm, deci se pot fotografia subiecte rezonabil de mici fără nici o investiție suplimentară.

Asta va fi suficient cel puțin până se lămuresc celelalte probleme de tehnică fotografică. Apoi, s epoate ota pentru varianta optimă, și în funcție de dorințele utilizatorului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde alexandru_srs » Mie Noi 11, 2015 1:03 am

Multumesc pentru raspuns! Deci, pana la urma, D5000 este un aparat decent pentru un incepator ? Ca si nivel de tehnologie, auto-focus si toate cele?


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
www.CreativeWizards.ro
Avatar utilizator
alexandru_srs
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 10, 2015 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde cox » Mie Noi 11, 2015 1:23 am

alexandru_srs scrie:Multumesc pentru raspuns! Deci, pana la urma, D5000 este un aparat decent pentru un incepator ? Ca si nivel de tehnologie, auto-focus si toate cele?
Sent from my iPhone 6 using Tapatalk


Daca esti un incepator pasionat, parerea mea este ca astazi D5000 nu se merita ... mai degraba 5300, daca tii la seria 5xxx

... din totata seria 5xxx as alege doar 5300, pentru video, ...

Altfel, pe foto, as lua macar un D90 SH, iar daca bugetul permite : D7000-D7100 ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 11, 2015 1:49 am

alexandru_srs scrie:Multumesc pentru raspuns! Deci, pana la urma, D5000 este un aparat decent pentru un incepator ? Ca si nivel de tehnologie, auto-focus si toate cele?


E cam vechi captorul (cu 2 generații). Dar dat fiind că vreți un prim aparat de teste, ar fi suportabil.

Dacă vreți captorul curent, în seria 5x00 e în 5200 și mai sus.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde alexandru_srs » Mie Noi 11, 2015 2:34 am

Am inteles! Cred ca mi-am facut o idee in mare, va multumesc pentru sfaturi si informatii! Fac un studiu de piata sa vad ce aparate se vand pe forum si nu numai, apoi voi lua o decizie in functie de sfaturile primite!


Ps: Acest captor, mai vechi cu 2 generatii, ce inseamna mai exact? Adica, in ce consta vechimea lui intr-o fotografie? In timpul in care o realizeaza, claritate, adancime, culoare? Scuze pentru intrebarile probabil puerile, insa as vrea sa inteleg procesul de functionare! Raman dator cu explicatii in domeniul auto [emoji16][emoji2]

Cu stima,
Alex


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
www.CreativeWizards.ro
Avatar utilizator
alexandru_srs
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 10, 2015 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde cox » Mie Noi 11, 2015 12:37 pm

Diferentele intre 5000-5300, in ceea ce priveste calitatea imaginii, consta in principal in faptul ca datorita unui procesor mai puternic ce gestioneaza un SW mai sofisticat de reducere a zgomotului, si a unui senzor ceva mai rafinat, poti ,,trage'' cadre cu ISO ceva mai ridicat fara sa exagerezi cu zgomotul pe imagine ... atat .

Vechimea (varsta morala mai bine zis) a unui aparat nu are nici o legatura cu, calitatea fotografiilor .... sunt fotografi de acum 50 de ani care ne dau ceata ...

In lumina exterioara de zi, sau in interior unde ai lumina puternica si foarte buna, nu ai sa observi nici o diferenta privind claritate, adancime, culoare ... de la un body la altul folosind aceeasi optica ...

Cu totul altceva cand treci de la seria 5xxx la Dxx sau Dxxx care sunt alta clasa, unde diferentele sunt atat de ergonomie cat si posibilitatea unor setari profesionale ... samd

Fotografia (incadrare, reglare parametri, gestionare lumina si background ...etc) o faci tu, nu aparatul ... , astazi conteaza mult mai mult ce stii tu sa faci decat aparatura, deoarece si cu ,,cel mai slab'' DSRL de la Nikon daca ai optica decenta pe el (tip 50 1.8 sau 85 1.8 de ex), se pot obtine imagini fff interesante ...

Ce vreau sa spun ? Daca esti la inceput si nu stii nimic, chiar daca ai avea maximul de la Nikon (de tipul D810-D4), vei reusi sa faci fotografii la fel de proaste ca si cu un D5000 ... (asta pentru incurajare, ... sa nu te mai simti limitat de aparatura) ...

Ia acum ce gasesti mai convenabil la pret (DSRL sa fie, nu conteaza prea mult modelul la incepatori) pentru a putea revinde apoi cu minim de pierderi si trage cat mai multe cadre, ... apoi daca nu esti multumit si te limiteaza body-ul te mai gandesti ...

Lumina Buna !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori